Σελίδα 4 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 786

Θέμα: Μοντέλα πλοίων (Ship Models)

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    LEO , έχεις πάει ποτέ στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά να δεις μοντέλα από τα υποβρύχια στην νέα πτέρυγα που σχεδιάζουν οι γερμανοί και πες μου μετά από ομοιώματα για να τα κατασκευάσουν και πες μου μετά να δεις το τη κάνουν η έλληνες στην Ελλάδα …
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Για όσους θα ήθελαν, μπορούν να δούν ένα μικρό άρθρο μου που αφορά την κατασκευή ενός μοντέλου σκαριού "Βαρκαλά".
    Ευχαριστώ
    http://modelclub.gr/joomla/index.php...=383&Itemid=38
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  3. #33

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον,

    ευχαριστούμε !!
    Να πάω όρτσα πνίγομαι, σταβέντο δε γλυτώνω
    μα να το ρίξω στη στεριά πάλι το μετανοιώνω

  4. #34

    Προεπιλογή

    ΣΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
    Γαλέρες και ιστιοφόρα από τον 5ο αιώνα π.Χ. μέχρι τον 19ο αιώνα μ.Χ. από τη συλλογή μικροναυπηγικής του Ευάγγελου Γρυπιώτη παρουσιάζονται, μέχρι τις 31 Μαρτίου, στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά (Φίλωνος 29, τηλ.: 210-4101401).

    Η έκθεση περιλαμβάνει μοντέλα πλοίων που σήμερα σπάνια κανείς βρίσκει αντίγραφά τους, όπως ελληνιστικές και ρωμαϊκές γαλέρες, βυζαντινούς δρόμωνες, γαλέρες, γαλεάσσες, γαλιόνια, μπρίκια, φρεγάτες και πλοία γραμμής.

    Πηγή: Ελευθεροτυπία 22-3-2008 http://www.enet.gr/online/online_tex...84800,89617216

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  6. #36
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bari_Express Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω. Αλλα κατι σε ετοιμο δε μπορουμε να βρουμε.. Εστω και καποιος που να φτιαχνει. Θελω να φτιαξω το Bari Express γιατι δε νομιζω να το βρω ευκολα σε ετοιμο
    η αξία είναι να παλέψεις να το φτιάξεις μόνος σου. Ξεκίνα εσύ και εγώ είμαι δίπλα σου σε ότι χρειαστείς
    Panosan

  7. #37

    Προεπιλογή

    Εγώ θέλω να βρώ μια έτοιμη ΑΡΙΑΔΝΗ.Την είδα στα κεντρικά γραφεία της Hellenic sea ways φτιαγμένη απο πλαστικό.Αν και με πολλές ατέλιες στο χρώμα μου καρφώθηκε η ιδέα να φτιάξω και εγώ μια (πράγμα αδύνατο)!!!

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Τα μοντέλα σαν αυτό που ζητάς, μόνο στα ναυπηγία υπάρχουν και δεν πουλιόνται. Το Αριάδνη, αυτό που είδες δεν είναι μετά την ανασκευή (εάν μιλάς για το παλιό της Μινωικών γραμμών που έκανε Πειραιά – Ηράκλειο – Πειραιά)
    Ένας τρόπος είναι η γεμάτη σκάφη, γεμάτο κομοδέσιο, Εάν ξεκινήσεις να κάνεις να φαίνονται διάδρομοι εσωτερικοί, καμπίνες, γκαράζ κλπ, εδώ εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εάν γράψεις στα ναυπηγία κατασκευής του ‘’Αριάδνη’’ να βρεις και το αρχικό του όνομα μπορεί, δεν ξέρω κατά πόσο, να πετύχεις κάτι
    Panosan

  9. #39

    Προεπιλογή

    Εννοώ το Rainbow Bell

  10. #40
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή F/B Αριάδνη

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Φ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ το Rainbow Bell
    Φίλε Γιάννη,

    Για να μιλάμε την ίδια γλώσσα, εγώ εννοώ το πρώην Αριάδνη των Μινωικών γραμμών το παλιό και όχι το καινούργιο που έχτισαν οι μινωικές γραμμές. Εάν γνωρίζεις το αρχικό όνομα, μπορείς να ψάξεις και να αποταθείς στα ναυπηγία και που ξέρεις, μπορεί να υπάρχει κάποιο μοντέλο στα ναυπηγία. Αυτού του είδους οι κατασκευές, έχουν πάρα πολύ δουλειά και μιλάω για γάστρα ‘’massif’’. Θέλει πάρα πολλά χέρια ‘’sealer’’ και γυαλοχαρτάρισμα, ώστε στην αφή να μοιάζει με λαμαρίνα. Βοήθησα κάποτε ένα φίλο στην κατασκευή μιας τέτοιας γάστρας και την τρίβαμε και την περνούσαμε ‘’sealer’’ για 3 μήνες. Πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει πολύ καλά για να το γυαλοχαρτάρεις και εάν μεταχειριστείς ‘’sealer’’ νίτρου θέλει πάρα πολύ καλό εξαερισμό για να μην ‘’μαστουρώσεις’’ και πάθεις τίποτα. Υπάρχει και το ‘’sealer’’ νερού αλλά θέλει πιο πολύ χρόνο από αυτό του νίτρου για να στεγνώσει.
    Εάν μιλάμε για το ίδιο σκαρί και ξέρεις το όνομα του, να σε βοηθήσω, εάν μπορώ φυσικά, μέσο ναυπηγείου κατασκευής και εάν υπάρχει κάτι σε μοντέλο αλλά μην νομίζεις ότι θα το πάρεις εύκολα.
    Στην διάθεση σου πάντα
    papamarios
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papamarios : 12-04-2008 στις 22:25

Σελίδα 4 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας