Σελίδα 5 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 786

Θέμα: Μοντέλα πλοίων (Ship Models)

  1. #41

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ!!!

  2. #42

    Προεπιλογή

    Α,και για να μην μπερδευτούμε πάλι δεν λέω για καμία απο τις δύο Αριάδνες των Μινωϊκών.Μιλάω για την Αριάδνη της Hellenic sea ways!

  3. #43
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη Φ.
    Εάν δεν κάνω λάθος, της Hellenicseaways, είναι συνασπισμός εταιρειών με κύριο μέτοχο τις ΜΙΝΩΙΚΈΣ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Αριάδνη, εγώ γνωρίζω αυτό που έκανε παλιά Πειραιά – Ηράκλειο – Πειραιά γύρω στο 1980 και μετά έκανε Πάτρα – Ιταλία. Αυτό κάποτε πουλήθηκε και στην θέση του κτίστηκε το Αριάδνη που μπήκε απ ευθείας Πάτρα – Ιταλία και σήμερα αν δεν κάνω λάθος είναι κραουαζερόπλοιο. Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο σκαρί, Θα το ψάξω στο διαδίκτυο και θα σου απαντήσω εάν είναι το ίδιο σκάφος
    papamarios


    Φίλε Γιάννη Φ.

    Επανέρχομαι για να σε πληροφορήσω ότι τα πράγματα είναι όπως σου τα είπα. Πρόεδρος της Hellenicseaways είναι ο κ. Κωνσταντίνος Ε. Κληρονόμος και είναι θυγατρική των Μινωικών γραμμών και μιλάμε για το καινούργιο Αριάδνη. Έμπα στο www.hsw.gr και θα τα βρεις αυτά όλα. Υπάρχουν και φωτό. Εάν κατεβάσεις το κείμενο pdfhttp://www.hellenicseaways.gr/media/corporate/corporate_entypo.pdfθα δεις και το Αριάδνη
    papamarios
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papamarios : 12-04-2008 στις 23:31 Αιτία: Συμπληρωματικές πληροφορίες

  4. #44

    Προεπιλογή

    Να προσπαθήσουμε να μέινουμε εντός θέματος. Πάντως κάποιο Αριάδνη έχει προταθέι σε δωρεάν χάρτινο μοντέλο πιο πριν.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας αφησουμε για λιγο τα ξυλινα και ας παμε και λιγο στα χαρτινα. Μπορει να ακουγεται (και ισως ειναι λιγο) κατι προχειρο, αλλα καθολου ασχημο και πολυ πιο απλο στην κατασκευη και υπερβολικα οικονομικο. Βασικα θα σας στοιχισει το χαρτονι, το μελανι του εκτυπωτη και η κολλα!

    Ετσι προτρεπω οποιον θελει να κατασκευασει με χαρτονι το μοντελακι του Rainbow Love ή του Ferry Himuka ή του Αριαδνη αμα κανει τη μετασκευουλα... . Θα πρεπει να εγκαταστησετε οταν σας ζητηθει τα japanese fonts για να κατεβει σωστα το αρχειο. Στην παρακατω φωτο το μοντελακι τελειωμενο! Δεν ειναι αρκετα συμπαθητικο??


  5. #45
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω τώρα ότι αυτό είναι μοντελισμός!!!!!!!!!. Και ναυτική κατασκευή. Φάγαμε τα χρόνια μας για να μάθουμε και να πετύχουμε μια κατασκευή απλής βάρκας. Εδώ μπήκε το πλαστικό στην κατασκευή και βλέπουμε τα αποτελέσματα. Ποια είναι αυτά;;;;;;; δεν φτιάχνουμε μοντελιστές πλέον. Υπάρχει η άποψη ότι ο πλαστικομοντελιστής είναι καλλιτέχνης και ο ξυλάς μάστορας. Μπορεί να είναι και έτσι αλλά την αρχοντιά του ξύλου δεν μπορεί αν την πλησιάσει ούτε το πλαστικό ούτε το χαρτόνι. Αυτή είναι η άποψη μου και όσοι πιστοί προσέλθετε……
    papamarios

  6. #46

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους!

  7. #47
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Γιάννη Φ.
    Μπήκες στις ιστοσελίδες που σου έστειλα για να διαπιστώσεις τα του Αριάδνη;;; αν ναι τώρα έχεις υλικό και φωτό για να ασχοληθείς με το θέμα. Επειδή έχω πρόσβαση και άκρες με τις Μινωικές, εάν θες άλλες πληροφορίες απλά γράψε μου
    papamarios

  8. #48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω τώρα ότι αυτό είναι μοντελισμός!!!!!!!!!.
    Ο μοντελισμος δεν εξαρταται φιλε μου απο το υλικο που θα χρησιμοποιησεις... Δεν ειναι ειναι δυνατο να θεωρεις τον εαυτο σου μοντελιστη και να εκφραζεσαι ετσι για αλλου ειδους κατασκευες. Μοντελισμος θεωρειται οποιδηποτε προσπαθεια για αναπαρασταση ενος αντικειμενου σε μικροτερη κλιμακα απο την πραγματικη.

    Απλα υπαρχουν διαφορετικα υλικα και μεθοδοι να το πετυχεις. Αλλες τεχνικες ειναι ποιο ευκολες και οικονομικες και αλλες πολυπλοκοτερες και ακριβεστερες/ακριβοτερες. Αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα που αφορα τον καθενα, χωρις να σημαινει οτι οποιος δεν ασχολειται με ξυλο δεν ειναι και μοντελιστης...

  9. #49
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Επειδή φίλε μου έβαλες το θέμα κόστους, θα σου πω ότι αυτό δεν μετράει καθόλου άμα θέλεις να κάνεις κάτι και αγαπάς το ξύλο. Θα σας πω ένα απλό τρόπο, φτάνει να αγαπάς το ξύλο και να το δουλεύεις. Τα ξύλινα καφάσια των φρούτων που τα πετάνε στις αγορές, μπορείς να τα μεταχειριστείς για να κάνεις την κατασκευή σου χωρίς ΕΞΟΔΑ. Εάν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις υλικά για μοντελισμό στην μισή τιμή από την αγορά μας και μαζί με τα μεταφορικά δεν θα ξεπεράσεις το 0,50 των τιμών της εγχώριας αγοράς. Δυστυχώς επειδή οι μοντελιστές ξύλου είναι πάρα πολύ λίγοι, λογικό είναι αυτοί που ασχολούνται με το εμπόριο του μοντελισμού να είναι ακριβοί για να επιζήσουν. Σε άλλα κράτη που ο μοντελισμός είναι πολύ ανεπτυγμένος, οι τιμές είναι πολύ προσιτές. Πάμε στο θέμα του χαρτονιού, αυτό δεν είναι μοντελισμός, απλά λέγεται κατασκευή μακέτας, ούτε διόραμα το λένε. Δεν μπορείς να πεις τους φοιτητές μοντελιστές που κάνουν τις μελέτες τους και τις κατασκευές τους με χαρτόνι. Μάλιστα τα μαδεράκια με διαστάσεις πάχος 1 με 2 χιλ και πλάτος 5 χιλι. Όταν ξεκινήσει η περίοδος της κατασκευής των μακετών από τους αρχιτέκτονες, η Ιπποκράτους αδειάζει από αυτά τα μαδεράκια που τα μαζεύουν οι φοιτητές για τις ΜΑΚΕΤΕΣ τους. ¶λλο κατασκευάζω ένα μοντέλο σε κλίμακα που έχει την έρευνα του, την μελέτη του και το τεχνικό προβληματισμό του και άλλο κάνω ένα κουτί που τελειώνει σε πλώρη και πρύμνη και το ζωγραφίζω να μοιάζει με τουριστικό σκάφος.
    Ζητώ πάντως συγνώμη για τις ταπεινές μου απόψεις. Υπόσχομαι να μην ξανά ανακατευτώ
    papamarios

  10. #50

    Προεπιλογή

    Το forum εξ ορισμού είναι χώρος για να ανταλλάσσονται απόψεις. Κάθε άποψη είναι σεβαστή και ο nautikos είπε την άποψή του και δεν νομίζω ότι προσπάθησε να θίξει κανένα. Οι απόψεις των ανθρώπων διαφέρουν και για αυτό συζητάμε αν συμφωνούσαν όλοι δεν θα υπήρχε λόγος για αυτό.
    Ας υποστηρίζει καθένας την άποψή του μες επιχειρήματα και ας σέβεται τις απόψεις των άλλων.

Σελίδα 5 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας