Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 87

Θέμα: Γεώργιος [Georgios, Tian Lu]

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Ξέρετε οτι το 1973, με τον πρώτο αττίλα στην Κύπρο και την επιστράτευση στην Ελλάδα, το καράβι μετά την άφιξή του απο το Πρίντεζι και την εκφόρτωση στην Πάτρα, έφυγε επιταγμένο, για μεταφορά πολεμικού υλικού και στρατιωτικού προσωπικού;
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Πρώτη φορά το "ακούω", δεν το ήξερα.

  3. #13

    Προεπιλογή

    22 Φεβρουαρίου 1973,και το Γεώργιος φορτώνει στο λιμάνι της Πάτρας...
    (κομμένη απο τον Εφοπλιστή)
    Αφιερωμένη σε όλους τους καλούς φίλους της ενότητας αυτής!!


    Συνημμένο Αρχείο 15925

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Τι λές vinman !!! Πω πώωωω!! Μεγαλώσαμε... Εγώ το θυμάμε στα νερά μας πρίν πάει στην Πάρτα. Πότε ήταν στο Αιγαίο δηλαδή? Να παρακάλέσω τους γκουρού μας να μας βοηθήσουνε γιατί δεν τα πάω καλά με την ιστορία... (με συμφέρει ίσως).

  5. #15

    Προεπιλογή

    ooooooo ωραία φότο
    παιδιά απο την αριστερή μεριά δεν έχει κάγκελα σωστά???
    πάντως φορτώνει και οι ναύτες κάνουν δουλειές

  6. #16
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Πρέπει να έχει κάγκελα αλλά απο την μεριά των βαρκών που είναι προς το πλοίο και όχι πρός την θάλασσα......
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λές vinman !!! Πω πώωωω!! Μεγαλώσαμε... Εγώ το θυμάμε στα νερά μας πρίν πάει στην Πάρτα. Πότε ήταν στο Αιγαίο δηλαδή? Να παρακάλέσω τους γκουρού μας να μας βοηθήσουνε γιατί δεν τα πάω καλά με την ιστορία... (με συμφέρει ίσως).
    Μετά από ένα ταξίδι το 15αγουστο του 1971 από Πειραιά σε Τήνο, το ΓΕΩΡΓΙΟΣ δρομολογήθηκε προς Σύρο-Ικαρία-Σάμο.
    Το Νοέμβριο του ίδιου έτους πρωτοταξίδεψε στη γραμμή του Πρίντεζι.
    Ωστόσο πιστεύω οτι ξαναγύρισε στο Αιγαίο, μιας και στα τεφτέρια μου έχω μια αναφορά πως το 1975 ταξίδεψε σε συνεργασία με το ΑΔΩΝΙΣ του Ευθυμιάδη.

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ πολύ Ελληνίς, ευτυχώς έχουμε και εσάς, να μας θυμίζετε τα ξεχασμένα μας. Να είστε καλά όλοι .

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Να κάνω εδώ μία παρέμβαση για να πω ότι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ δεν ξαναγύρισε ποτέ στο Αιγαίο μετά την πρώτη του εμπειρία, η δε συνεργασία του με το ΑΔΩΝΙΣ του Καβουνίδη το 1975, αφορούσε την γραμμή του Brindisi και όχι το Αιγαίο.

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Γεώργιος, Χρυσή Άμμος και Νάξος... Τρία από τα ωραιότερα ελληνικά σκαριά που γίνανε κινέζικο πιλάφι. Το καημένο το Σαντορίνη έγινε ινδικό πιλάφι... Το δε Κασταλία έφυγε, το Πάρος έγινε καρφίτσες, το Ιόνιο «αδιαθέτησε θανάσιμα», το Λήμνος παραπαίει, το Αργοστόλι τα ίδια... Μένει μόνο ένα όμορφο ελληνικό σκαρί εν ζωή. Ονόματα δε λέμε, κουΐζ. Τί κουΐζ που κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

    Πολύ όμορφο βαπόρι ο Γεώργιος φίλοι μου. Ο πρώτος Γιώργαρος της Ελληνικής Ακτοπλοΐας που δεν ήταν Άγιος ή Μπάρμπας. Ευρωπαϊκό καράβι με φινέτσα και προσωπικότητα. Να είστε καλά που αναμοχλεύσατε το ενδιαφέρον μας με τις υπέροχες φωτογραφίες και την κατάθεση εμπειριών.

    Υποπσιάζομαι ότι ο Σπάνιας είναι ο ναυπηγός του. Τα φώτα σας.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας