Σελίδα 1 από 59 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 587

Θέμα: Δεξαμενισμοί λοιπών πλοίων (Other ships Drydockings)

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Δεξαμενισμοί λοιπών πλοίων (Other ships Drydockings)

    Αυτό το παπόρο ποιός το φτιάχνει? Μου φαίνετε μεγάλο, φαρδύ και με V γάστρα άρα παντόφλα δέν είναι....
    perama.jpg
    Στο Πέραμα η φώτο

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσεις σήμερα μου ανέφεραν ότι το ιστορικό Ιφιγένεια κατεύθασε στα ναυπηγεία της MEGATECHNIKA όπου αφού κοπεί το παλιό κομοδέσιο θα χτιστεί νέο!
    Εδώ θα βρείτε μία φώτο του όταν ήταν παροπλισμένο στα Αμπελάκια!
    Ελπίζω μόνο να έχω καταλάβει σωστά για ποιό πλοίο μου είπαν

  3. #3

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως αν αυτή είναι η τελική μορφή του πλοίου θα γίνει ένα από τα ομορφότερα "Ελληνικά" σκαρία.

    Ποιος θα μπορούσε να αμφισβητήσει την φαντασία και την δημιουργηκότητα των Ελλήνων ναυπηγων άλλωστε.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    OLENI συμφωνώ μαζί σου για τον Έλυρο απ' ότι βλέπω στη μακέτα και εύχομαι να γίνει έτσι.... και για διάφορεσ άλλες αξιόλογες μετασκευές που έχουν γίνει στην Ελλάδα. Τώρα γενικά για τους έλληνες ναυπηγούς και τη φαντασία τους κρατώ μικρά καλάθια γιατί σχεδίασαν την Π. Σουμελά, Μακεδονία...

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Τώρα γενικά για τους έλληνες ναυπηγούς και τη φαντασία τους κρατώ μικρά καλάθια γιατί σχεδίασαν την Π. Σουμελά, Μακεδονία...
    Φίλε μου Leo θα διαφωνήσω μαζί σου. Όχι βέβαια γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχουν έλληνες ναυπηγοί χωρίς φαντασία, αλλά γιατί θεωρώ ότι κανένας ναυπηγός δεν είναι απόλυτα ελεύθερος να σχεδιάσει αυτό που ακριβώς θα ήθελε, και κάπου επεισέρχονται και άλλοι παράγοντες, όπως ας πούμε η ...φαντασία του πλοιοκτήτη, ή -ακόμα πιό βασικό- το κονδύλι που έχει υπολογιστεί για την όποια μετασκευή.

    Για να χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα την Π. Σουμελά που αναφέρεις, όπου και εγώ συμφωνώ ότι είναι μία άσχημη μετασκευή, τι παραπάνω θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε ναυπηγός στην περίπτωση που η εταιρεία του πλοίου του έχει αναθέσει μία συγκεκριμμένου εύρους και κόστους μετασκευή ? Να τους έλεγε ότι δεν την αναλαμβάνει αν δεν του αναθέσουν να κάνει μετασκευή και στην ...πλώρη του πλοίου γιατί διαφορετικά θα φαινόταν άσχημο ???

    Θέλω με τα παραπάνω να πω ότι κανένας επαγγελματίας (από αρχιτέκτονα μέχρι και ναυπηγό) και ποτέ, δεν είναι ελεύθερος να δημιουργήσει αυτό που ακριβώς έχει φανταστεί, εκτός βέβαια αν η τελική υλική εφαρμογή του, γίνει με δικά του κονδύλια. Παντού επεισέρχεται το οικονομικό, τα χρήματα που είναι δηλαδή διατεθειμένος ο καθένας να επενδύσει, καθώς βέβαια και η (αμφίβολη φυσικά) φαντασία (όπως είπα και πιο πάνω), του εκάστοτε ...πελάτη.

    (Ζητώ συγγνώμη από τους κ.κ. moderators αν ξεφύγαμε από το θέμα του thread. Ισως θα ήταν καλό να ανοιχτεί ένα άλλο thread το οποίο και θα ασχολείται με μετασκευές πλοίων.)

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Να παρέμβω λίγο στη συζήτηση και να βγω λίγο εκτός θέματος.

    Αυτός που αποφασίζει για την μορφή του πλοίου, τα σαλόνια και τα ανοιχτα καταστρώματα, δεν ειναι ο ναυπηγός (ή οι ναυπηγοι) αλλά ο αρχιτέκτονας (τουλάχιστον σε τετοιου μεγέθους μετασκευές).
    Ο ναυπηγός πρεπει να φέρει σε πέρας και να κάνει πραγματικότητα και κατασκευαστικά εφικτό, όλες τις απαιτήσεις του αρχιτέκτονα.
    Ο πρώτος , σε αντιθεση με τον δεύτερο, δεν εξειδικευεται στην εκμετάλλευση χώρου, στον φωτισμό (φυσικό ή τεχνητό), στους χρωματισμούς, στη διακοσμηση. Εξειδικευεται στην στατική, στην ευστάθεια, στην αντοχή, στα ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά του πλοίου.

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παρέμβω λίγο στη συζήτηση και να βγω λίγο εκτός θέματος..... Εξειδικευεται στην στατική, στην ευστάθεια, στην αντοχή, στα ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά του πλοίου.
    Giorgos_D δεν αντιδικώ μαζί σου, ούτε φυσικά με τον φίλο Espresso Venezia..σας καταλαβαίνω απολύτως και η φωτογραφία που θα σας παραθέτω δεν αφορά τον Έλυρο. Το δικό μου σχόλιο αφορούσε και αφορά το τί βλέπω και τίποτα περισσότερο. Μια φωτογραφία εδω ίσως απαντήσει στα θέμα και βγάλτε εσείς τα συμπεράσματα σας για τον αρχιτέκτονα και τον ναυπηγό.

    υ/γ. να ζητήσω κι εγώ συγνώμη που μιλάμε για θέματα που δεν αφορούν τον Ελυρο και ας το μεταφέρουν οι αρμόδιοι σε άλλο thread αν κάποιος ή κάποιοι θέλουν να σχολιάσουν..

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    **Ας τη συνεχισουμε την κουβέντα μεχρι να μας μεταφερουν**

    Πολλές φορές γινονται μετασκευές χωρίς την ύπαρξη αρχιτέκτονα. Συνήθως μικρής εκτασης, ή για την αποφυγή του κόστους. Τότε ο ναυπηγός αναλαμβανει και την εργασία του αρχιτέκτονα (άλλες φορες επιτυχημενα, άλλες όχι, αφου δεν ειναι η δουλεια του αυτή).

    Οσο για τη φωτογραφια που παραθετεις παραπάνω Leo, θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου (οτι ο ναυπηγος ευθυνεται για την κλιση), με την εξής διαφορά. Δεν εχει τελειωσει ακομα η μετασκευή του πλοίου. Οπότε δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπεράσματα.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Πάντως, για να αστειευτούμε και λίγο, προβλέπω όταν θα τελειώσει η μετασκευή του Μακεδονία (αμήν !!!), και το πλοίο δρομολογηθεί, ο Απόστολος που έχει τραβήξει την πράγματι ...τρομακτική φώτο που μας παρέθεσε ο Leo, να γίνεται αρκετά πλουσιότερος με το ποσό που θα του προτείνει η ΣΑΟΣ προκειμένου να την καταστρέψει.

    Φαντάζεστε να εκτελεί δρομολόγια το πλοίο, λαμπερό και απαστράπτον, και να εξακολουθεί να κυκλοφορεί στο διαδίκτυο η συγκεκριμμένη φώτο ??? :lol:

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Δηλαδή οι φώτο με το Πηνελόπη να είναι μπαταρισμένο και κομένο τί θα έπρεπει να κάνουν? Εδώ έβγαλα το Ευστάθιος που μπατάρισε και κανείς δεν είπε τίποτε... Όταν ξέρανε ότι το πλοίο πήγαινε με τον Αϊ Νικόλα στην πλώρη και τον Ταξιάρχη στην Γέφυρα...

Σελίδα 1 από 59 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας