Σελίδα 12 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 192

Θέμα: Πλοία που προσέγγισαν στη Σίφνο [Sifno's ferries]

  1. #111
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Sifnos
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Πολλους Σιφνιους βλέπω στο Φόρουμ αλλα δυστυχως μονο τον plori εχω αναγνωρίσει. Μηπως θα έπρεπε να κανονισουμε μια συναντηση....

  2. #112
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή To "Κάλυμνος" στις Καμάρες

    Μια πολύ όμορφη φωτογραφία από την παλιά Σίφνο.
    Το "Κάλυμνος" στις Καμάρες της Σίφνου.
    Η φωτογραφία προέχεται από ένα παλιό Ημερολόγιο της Αδελφότητας Σιφνίων "Ο Άγιος Συμεών".

    Ένα από τα πιο αγαπημένα πλοία που πέρασαν από τη Σίφνο.
    Συνώνυμο της λέξης "καλοτάξιδο".
    Πράκτορας του στη Σίφνο ήταν ο Γιάννης Ξύδης, μετέπειτα πράκτορας του "Ιόνιον" και του "Μήλος Εξπρές".
    Τα περιστατικά από τα ταξίδια του άπειρα.

    Η τελευταία του αναχώρηση από τις Καμάρες, κάπου στα 1975, θα μείνει για πάντα ανεξίτηλη στη μνήμη μας.
    Πλοία και βάρκες σφύριζαν συνεχώς και πολλοί ήταν αυτοί που βουτούσαν από το μώλο θέλοντας να αποχαιρετήσουν με τον τρόπο αυτόν το πλοίο.

    Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
    Να αναφέρουμε, ιδιαίτερα, τον Έσπερο, τον plori, τον milos express, τον Vortigern, τον ilelal 1, τον Avenger, τον Sorokxo, τον Appia 1978 και τον κοντοπατριώτη τον paroskayak.


  3. #113
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Το "Κάλυμνος" στη Σίφνο

    Αγαπητέ Roi ευχαριστούμε για τη δημοσίευσή σου για το "Κάλυμνος". Πολύ όμορφη φωτό αλλά η περιγραφή μας πλημμυρίζει από αναμνήσεις για κείνη την ανεπανάληπτη εποχή όπου όλα ήταν τόσο διαφορετικά. Αυτά τα ταξίδια στο χρόνο είναι "φυλαχτό" μέσα μας και σ΄ευχαριστούμε που μας "ταξιδεύεις" με τις εκπλήξεις σου. Να είσαι καλά......
    ΥΓ.Θα θέλαμε αν μπορούσαμε να μαθαίναμε για τα περιστατικά που αναφέρεις...!

  4. #114
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    ROI καλησπέρα ...θα ήθελα να μάθω το Κάλυμνος μετέφερε αυτοκίνητα στην πλώρη όπως ο "ξιφίας" με τα κρένια;
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

  5. #115
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Sifnos
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστουμε Roi

  6. #116
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή To "Κάλυμνος"

    Έχω την εντύπωση ότι το "Κάλυμνος" μετέφερε και αυτό ένα μικρό αριθμό αυτοκινήτων στην πλώρη.

    Ας ξαναγυρίσουμε σε μια δυσάρεστη εποχή.
    Ιούλιος του 1974 και ταξιδεύουμε για τη Σίφνο με το "Κάλυμνος".
    Μόλις το καράβι περνά τα φανάρια του Πειραιά ανακοινώνεται η εισβολή στην Κύπρο.
    Δημιουργείται πανικός, πολλοί επιβάτες ζητούν το καράβι να γυρίσει πίσω, αλλά αυτό θα συνεχίσει το ταξίδι του.
    Αυτά τα θυμάμαι παιδάκι μικρό και η εμπειρία αυτή μου έμεινε για πάντα χαραγμένη στη μνήμη.
    Πάμε στη Σίφνο και ξεκινά, μαζί με τις συρράξεις στην Κύπρο, το θέμα της επιστράτευσης. Επιστρέφει το Κάλυμνος, κάπου μέσα στη νύχτα ή πολύ νωρίς το πρωί, και γεμίζει από κόσμο για τον Πειραιά.
    Οι δικοί μου, μάλιστα, μου έλεγαν τότε ότι στις Καμάρες έφτασαν με μικρή διαφορά δύο πλοία, αλλά οι περισσότεροι προτίμησαν το "Κάλυμνος".
    Αυτά, βέβαια, είναι παιδικές αναμνήσεις.
    Άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας θα μπορούσαν να μας τα διηγηθούν πολύ καλύτερα.

  7. #117

    Προεπιλογή

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ROI . ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΣ??? ΜΕ ΕΚΛΗΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ....ΣΥΝΕΧΙΣΕ...

  8. #118
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Κατερίνα" στις Καμάρες

    Μια πολύ σπάνια φωτογραφία του σημαντικού σιφνιού φωτογράφου Αυγερινού Ναρλή.
    Το "Κατερίνα", σημαιοστολισμένο, στις Καμάρες της Σίφνου.
    Η φωτογραφία πρέπει να είναι τραβηγμένη το καλοκαίρι του 1975.
    Έχω την εντύπωση ότι το "Κατερίνα" ήταν το πρώτο επιβατηγό/οχηματαγωγό που προσέγγισε στη Σίφνο.
    Αυτό, βέβαια, με κάθε επιφύλαξη και παρακαλώ να με διορθώσετε αν είναι λάθος.
    Θυμάμαι ότι το δρομολόγιο του κάποιες ημέρες ήταν από τον Πειραιά για Κέα-Κύθνο-Σέριφο-Σίφνο-Κίμωλο και Μήλο.
    Πρέπει να είναι το τελευταίο πλοίο που έκανε τη γραμμή, μέσω της Κέας.

    Το πλοίο, βέβαια, δεν έκατσε πολύ στη γραμμή.
    Την επόμενη χρονιά ήρθε το παλιό "Άγιος Γεώργιος" (ο ξιφίας) και μαζί οι Βεντούρηδες στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων.
    Το πλοίο συνεχίζει να ταξιδεύει από τη Χίο για τα Ψαρά.

    Στα χρόνια που μεσολάβησαν μετονόμαστηκε σε "Ανεμόεσσα", "Κέα Εξπρές", "Νήσος Κύθηρα", "Νήσος Θήρα".

    Μια απίστευτη ιστορία ενός μοναδικού πλοίου.

    Φωτογράφος, επαναλαμβάνω, είναι ο Αυγερινός Ναρλής.
    Η φωτογραφία μου δόθηκε από φίλο σιφνιό καραβολάτρη.

    Προσέξτε τα παιδιά πάνω στο μώλο.
    Αυτός είναι ο πιο παλιός (σε σχέση με τον σημερινό) μώλος των Καμαρών, όπου το καράβι έπιανε από μέσα όταν πλαγιοδετούσε, ή στο κεφαλόσκαλο όταν πρόκειτο για ferry. Στην περίπτωση αυτή χωρούσε οριακά, καθώς η μπουκαπόρτα έπιανε τοι μεγαλύτερο μέρος του πλάτους του κεφαλόσκαλου.

    Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους του φίλους, σιφνιούς και μη, του forum.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 25-10-2008 στις 11:11

  9. #119

    Προεπιλογή

    Αντώνη, ευχαριστούμε!
    Προσωπικά δεν θυμάμαι να εχω ξανά δει φωτογραφία πλοίου δεμένου στον παλιό μώλο ή τουλάχιστον δεν το έχω προσέξει!

    Ανεβάζω μια φωτογραφία απο το google earth ώστε να γίνει κατανοητό για πιο σημείο ακριβώς μιλάμε καθώς και για μια σύγκριση μεγεθών με τα τον νέο μώλο
    kamares.jpg

    Ευχαριστούμε και τον Αυγερινό Ναρλή για την φωτογραφία του!

  10. #120
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Sifnos
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Χωρις να ειμαι σίγουρος δεν πρεπει να είναι ο παλιοσ ο μωλος...
    Νομίζω οτι είναι ο καινουριος πριν να γινει η επέκταση του. Και πάλι σας λέω οτι δεν ειμαι σιγουρος.

Σελίδα 12 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας