Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 192

Θέμα: Πλοία που προσέγγισαν στη Σίφνο [Sifno's ferries]

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Κίμωλος"

    Το "Κίμωλος" νομίζω ότι έπεσε δύο φορές έξω στο λιμάνι των Καμαρών.
    Η δεύτερη πρέπει να ήταν το 1992, όταν παρασύρθηκε και κόλλησε στην άμμο.
    Έγραψε πραγματικά μεγάλη ιστορία στη γραμμή.

    Η δεύτερη από τις παραπάνω φωτογραφίες που ανέβασε ο φίλος plori είναι επώνυμη φωτογραφία και έχει τραβηχτεί στην Κάσο. Φωτογράφος είναι ο μοναδικός Γ. Γεωργίου, ο οποίος μας έχει προσφέρει μια σειρά από απίθανες φωτογραφίες.
    Αν ο φίλος plori είναι ο περίφημος φωτογράφος, τότε είμαστε απίστευτα τυχεροί. Αν δεν είναι, νομίζω, ότι είναι καλό να γράφουμε την πηγή της φωτογραφίας.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο φίλος plori είναι ο περίφημος φωτογράφος, τότε είμαστε απίστευτα τυχεροί. Αν δεν είναι, νομίζω, ότι είναι καλό να γράφουμε την πηγή της φωτογραφίας.
    Και η πρωτη φωτογραφια ειναι του Jurgen Stein απο το γνωστο faktaomfartyg.se.

  3. #23
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "Κίμωλος" νομίζω ότι έπεσε δύο φορές έξω στο λιμάνι των Καμαρών.
    Η δεύτερη πρέπει να ήταν το 1992, όταν παρασύρθηκε και κόλλησε στην άμμο.
    Έγραψε πραγματικά μεγάλη ιστορία στη γραμμή.

    Η δεύτερη από τις παραπάνω φωτογραφίες που ανέβασε ο φίλος plori είναι επώνυμη φωτογραφία και έχει τραβηχτεί στην Κάσο. Φωτογράφος είναι ο μοναδικός Γ. Γεωργίου, ο οποίος μας έχει προσφέρει μια σειρά από απίθανες φωτογραφίες.
    Αν ο φίλος plori είναι ο περίφημος φωτογράφος, τότε είμαστε απίστευτα τυχεροί. Αν δεν είναι, νομίζω, ότι είναι καλό να γράφουμε την πηγή της φωτογραφίας.
    Πραγματικά δεν είμαι κανένας περίφημος φωτογράφος ενας απλός καραβολάτρης είμαι και έχω στο αρχείο μου φωτογραφίες που δεν ξέρω ποιός τις έχει τράβήξει ,εαν ξέρω το αναφέρω ,όπως του κ.Παντάζογλου παράδειγμα.

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Καλή συνέχεια

    Καλή συνέχεια φίλε plori.
    Απλά καλό είναι να αναφέρουμε το όνομα του φωτογράφου ή την πηγή της φωτογραφίας.
    Οι φωτογραφίες του Γ. Γεωργίου είναι μοναδικές και περιλαμβάνουν πλοία όπως τον "Κανάρη", το "Ναϊάς", τον παλιό "Απόλλωνα", το "Νάξο" και πολλά ακόμα.
    Ο φίλος Απόστολος είχε αναβάσει φωτογραφίες του Γ. Γεωργίου.
    Εμείς θα συνεχίσουμε με άλλα παλιά αγαπημένα πλοία που προσέγγισαν στη Σίφνο.
    Το πρώτο πλοίο που εγώ ταξίδεψα στη Σίφνο ήταν το "Ευαγγελίστρια".
    Αυτό φυσικά μου το είπαν μετά γιατί εγώ τότε ήμουν λίγων ημερών....

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Η γέφυρα, 1955

    Roi Baudouin,

    Αυτή η φωτογραφία μιλάει από μόνη της για ένα καράβι που γνώρισες από τα γεννοφάσκια σου. Νοσταλγική εικόνα από τη γέφυρα ενός πλοίου που μαρτυράει τις συνθήκες ταξιδιών των νησιωτών και ναυτικών εκείνης της εποχής. Αν θεωρούμε, το Έλλη και το Γεώργιος Εξπρές ιστορικά ποστάλια, τι να γράψουμε για το Δέσποινα, μετέπειτα Ευαγγελίστρια. Τα βαπόρια αυτά ήταν πραγματικά ο συνδετήριος κρίκος για το βιος πολλων ανθρώπων. Εξαιρετικά αφιερωμένη στο φίλο Roi Baudouin και στους Σιφνιούς που το ταξίδεψαν.



    Despoina_gefyra_1955.jpg


    Η φωτογραφία είναι στη Σαντορίνη του 1955, από το βιβλίο κόσμημα του Robert Mccabe, Τα χρόνια της Αθωώτητας. Οι εικόνες του φωτογράφου Mccabe έχουν αποθανατίσει νησιώτικη ιστορία του 50-60 σε όλο της το μεγαλείο.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #26
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Ευαγγελίστρια"

    Καλέ μας φίλε paroskayak, σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα.
    Η εικόνα αυτή είναι μοναδική μιας εποχής τόσο διαφορετικής από αυτήν που ζούμε.

    Ως μικρή ανταπόδοση ανεβάζουμε την παρακάτω ζωγραφική απεικόνιση του "Ευαγγελίστρια" που κοσμεί το καφενείο του "Λάκη" στην Απολλωνία της Σίφνου. Το καφενείο αυτό το έχει ένας πολύ καλός φίλος-καραβολάτρης (για αυτό και θα δει κανείς πολλές όμορφες εικόνες με παλιά παπόρια). Στην εικόνα το "Ευαγγελίστρια" φέρει τα σινιάλα του εταιρείας του Γ. Κουσουνιάδη.

    Στον ParosKayak, στον Νάξος, στον plori και σε όλους τους καλούς μας φίλους

    Ευαγγελίστρια.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 04-07-2008 στις 20:45

  7. #27

    Προεπιλογή

    Φιλε Roi καλησπέρα θελω να ρωτησω εσενα και οποιον αλλον τυχων γνωριζει,
    Θυμασαι το καλοκαιρι του 1983 ποια πλοια εκαναν το Πειραιας- Σιφνος;
    Ευχαριστω προκαταβολικα και
    συγχαρητήρια για το θεμα που εχεις ανοιξει!

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To KΙΜΩΛΟΣ και το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ο "Ξιφίας") ήταν τα δύο βαπόρια της γραμμής. Μάλιστα το ΚΙΜΩΛΟΣ είχε την ατυχία να προσαράξει στη Σίφνο το καλοκαίρι εκείνης της χρονιάς.

  9. #29
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Ιόνιο"

    Εκτός από το "Κίμωλος" που αναφέρει ο φίλος Ellinis το καλοκαίρι του 1983 τα βαπόρια της γραμμής ήταν:
    - το "Ιόνιον" (έκανε και την άγονη της Πελοποννήσου κάποιες ημέρες),
    - πιθανόν το "Αλκυών" (με επιφύλαξη, καθώς πρέπει να ήταν η τελευταία του χρονιά)
    - το "Γεώργιος Εξπρές" (το πρώτο δρομολόγιο έγινε στα τέλη Ιουλίου στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων σε αντικατάσταση του "Κίμωλος" που είχε βλάβη εκείνη την ημέρα, και πιθανόν να έκανε και άλλα δρομολόγια συνδέοντας τη Σαντορίνη, την Ίο, τη Μήλο, τη Σίφνο και τη Σέριφο με τον Πειραιά)
    - το 'Άγιος Γεώργιος" (αυτό, όμως, περιστασιακά και σε δευτερεύουσες γραμμές)
    - με πολύ μεγάλη επιφύλαξη μπορεί να έκανε δρομολόγια ακόμα και το "Μιαούλης" στην μεγάλη άγονη για Δωδεκάνησα

    Μέχρι το καλοκαίρι του 1982 θυμάμαι σίγουρα να κάνει δρομολόγια το "Αλκυών" του Δ. Βεντούρη και το "Κυκλάδες" των ενωμένων τότε αδελφών Αγαπητού.
    Μέχρι το καλοκαίρι του '81 έκανε σίγουρα και το "Κανάρης".

    Για να είμαστε, όμως, απόλυτα σίγουροι θα πρέπει να ανατρέξουμε στην "Ναυτεμπορική" της εποχής.
    Προσωπικά, "μούτσος" έκανα τα καλοκαίρια του '82 και του '84.
    Για αυτά θυμάμαι σίγουρα.

  10. #30

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω και τους δυο για τις πληροφοριες!
    Σε λειτουργια αν δεν κανω λαθος ειναι τωρα μονο το "κυκλάδες" και το "κίμωλος"
    με αλλα ονοματα βεβαια, και εν ζωη (κατα καποιο τροπο) το Γεώργιος Εξπρές;




Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας