Σελίδα 5 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 192

Θέμα: Πλοία που προσέγγισαν στη Σίφνο [Sifno's ferries]

  1. #41
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το "Μοσχάνθη", το "Ηλιούπολη", το "Ιόνιον" (το παλιό), το "Ευαγγελίστρια", το Μαριλένα", το "Λητώ", το "Κάλυμνος", το "Μιαούλης, το "Κανάρης", το "Κυκλάδες", το "Άγιος Γεώργιος" (το παλιό), το "Ιόνιο", το "Αλκυών", το "Κίμωλος", το "Γεώργιος Εξπρές", το "Μήλος Εξπρές", το "Πήγασος", το "Πρέβελη"μέχρι το σημερινό "Άγιος Γεώργιος" είναι μόνο λίγα από τα πλοία που προσέγγισαν στη Σίφνο.
    Στη λίστα των πλοίων που παρέθεσε ο Roi, να προσθέσω και το ΕΛΕΝΑ του Λαγά. Ήταν ένα ποσταλάκι ναυπήγησης -μάλόν- του 1912, και πρωτού το αγοράσει ο Λαγάς ταξίδευε προς Πελοπόνησσο, Κύθηρα ως ΑΥΡΑ.
    Ταξίδευε προς Δυτικές Κυκλάδες τουλάχιστον στα μέσα της δεκαετίας του '50.

    Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το παρελθόν του ή τι απέγινε αυτό το σκαρί ας τα προσθέσει να μάθουμε και εμείς.

  2. #42
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Έλενα"

    Υπάρχει μια πολύ ωραία φωτογραφία με το "'Ελενα" στον Πειραιά από κάποιο βιβλίο με παλιές φωτογραφίες (θα την ανεβάσουμε σύντομα).
    Το "'Ελενα" το θυμούνται ακόμα στη Σίφνο.
    Ορισμένα από τα πλοία που έκαναν τη γραμμή μετά τον πόλεμο και μέχρι την άφιξη του "Κάλυμνος" (κάπου στα 1968) ήταν το "Ηλιούπολη", το "'Ελενα", το "Ιόνιον" (το παλιό), το "Γλάρος", το "Μαριλένα", το "Μοσχάνθη", το "Ευαγγελίστρια" και το "Κάλυμνος". Η σειρά δεν είναι χρονολογική και φυσικά δεν είναι πλήρης.
    Αξίζει εδώ να προσθέσουμε ότι τα περισσότερα δρομολόγια γινόταν μέσω Σύρο και το ταξίδι διαρκούσε πολλές ώρες...

  3. #43
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Κάλυμνος"

    Νομίζω ότι το "Κάλυμνος" είναι το πλοίο-σταθμός για τις Δυτικές Κυκλάδες.
    Πρέπει να ήρθε στη γραμμή στα τέλη της δεκαετίας του '60 (κάπου στα 1968) και έμεινε μέχρι το 1975 ή το 1976.
    Ανήκε στην εταιρεία "ΕΥΔΟΞΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ" και πράκτοράς του στη Σίφνο ήταν ο Ξύδης (μετέπειτα πράκτορας και του "Ιόνιον" και του "Μήλος Εξπρές").
    Καπετάνιος-θρύλος ο Λάζαρος Γαβαλάς (μετά πήγε στο "Ιόνιο" και μετά από ένα ατύχημα στα γραφεία της εταιρείας του Νομικού).
    Για αυτό υπάρχουν πάρα πολλά να πει κανείς.

    Θα αναφέρω τη μοναδική εμπειρία που είχαμε στις 20 Ιουλίου 1974 όταν λίγο μετά την αναχώρησή μας από τον Πειραιά ανακοινώθηκε η εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο. Παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι ήθελαν το πλοίο να γυρίσει στον Πειραιά, εντούτοις το πλοίο συνέχισε το ταξίδι του για τις Δυτικές Κυκλάδες.
    Η ατμόσφαιρά στο πλοίο ήταν πολεμική και μακάρι να μην ξαναζήσουμε ποτέ τέτοιες στιγμές.
    Μια απίστευτη εμπειρία που μου περιέγραψαν εδώ στη Σίφνο είναι η τελευταία αναχώρησή του από τις Καμάρες. Είχε κατέβει πολύς κόσμος για να το αποχαιρετήσει. Το "Κάλυμνος", οι βάρκες και τα καΐκια σφύριζαν συνεχώς και πολλοί ήταν αυτοί που πηδούσαν από το μώλο ως ένδειξη συμμετοχής στον αποχαιρετισμό.
    Νομίζω ότι θα πρέπει να ήταν ο πιο λαμπρός αποχαιρετισμός πλοίου που έγινε ποτέ στις Καμάρες.
    Ποιο είναι τώρα το απίστευτο στην όλη ιστορία.
    Ο περίφημος Κυριάκος Σ., δηλαδή Κυριάκος Σμυρναίος, ο φωτογράφος του "Εξπρές Πήγασος" στη Χρυσοπηγή (βλέπε θέμα "Πήγασος") έχει κινηματογραφήσει τον αποχαιρετισμό του "Κάλυμνος".
    Η ταινιούλα είναι SUPER 8 και υπάρχουν δύο δυνατότητες: ή να γίνει προβολή της ταινιούλας ή μετατροπή της σε DVD.
    Να συμπληρώσω ότι το αρχείο του Κυριάκου Σμυρναίου περιλαμβάνει φωτογραφίες από το "Πίνδος ΙΙ" στην Αίγινα, έως και σημερινές.
    Υπάρχει σε μια άλλη ταινιούλα κάποιες σκηνές με "Άγιος Γεώργιος" (ξιφίας) και "Ιόνιο" να φεύγουν από τον Πειραιά στα 1978.

    Να συμπληρώσω ακόμα ότι για την μετροπή της ταινίας σε DVD θα χρειαστεί η βοήθεια από κάποιον ειδικό.

    Στον φίλο Espresso Venezia, του οποίου η συμμετοχή και η παρουσία στο forum είναι αναγκαία και απαραίτητη.
    Σε όλους τους φίλους του forum.

  4. #44
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή Το σήμερα......

    Ας έλθουμε και στο σήμερα που ακόμα η ωραίες γραμμές του Αγιος Γεώργιος στολίζουν τις Καμάρες.Αλλά και βέβαια και ελπίζω να συμφωνείτε ένα απο τα πιο ωραία ταχύπλοα που έχουμε στα νερά μας είναι το SR II.Τώρα για το HS 1 τα σχόλια περιτεύουν........
    Με την ευκαιρία του μηνύματος μου να ευχαριστήσω το ROI για τις όμορφες φωτογραφίες απο το Φανάρι των Καμαρών και του υπόσχομαι ωραίες φώτογραφίες απο αυτό το σημείο αλλά με χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα και φουρτουνιασμένη θάλασσα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

  5. #45
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το "Κάλυμνος" είναι το πλοίο-σταθμός για τις Δυτικές Κυκλάδες.
    Πρέπει να ήρθε στη γραμμή στα τέλη της δεκαετίας του '60 (κάπου στα 1968) και έμεινε μέχρι το 1975 ή το 1976.
    Την ημερομηνία αποχώρησης δεν τη γνωρίζω, ομως μετά από αυτή έμεινα για μερικά χρόνια δεμένο στην Ελευσίνα ώσπου διαλύθηκε στα Μέγαρα το 1982.

  6. #46

    Προεπιλογή

    Ειλικρινά έχω ενθουσιαστεί!!!Άλλες φωτογραφίες έψαχνα και κοίτα που βρέθηκα...Οι Λουκατάρηδες που είχαν το ''Μαργαρίτα'' είναι θείοι μου!Έχω κάνει ταξίδια απίθανα με αυτό.Σχεδόν το είχα ξεχάσει...Τώρα όμως που είδα τις φωτογραφίες..αναμνήσεις..Αν θελήσετε οτιδήποτε που μπορώ να τους ρωτήσω να μου πείτε.Μπράβο παιδιά!Καταπληκτική δουλειά!!

  7. #47
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Sifnos K καλως ορισες στην παρεα μας.
    Μιας και με το Μαργαριτα εχεις καποια σχεση ισχυει αυτο που ειχα γραψει παλαιοτερα οτι καποια στιγμη πηγαινε απο Ναξο (χωρις να ξερω απο που ερχοταν) στη Δηλο και Μυκονο;

  8. #48
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Αεροφωτογραφία

    Φωτογραφία από το Ιόνιο δεν έχουμε δει ακόμα σε αυτό το θέμα, και επειδή την ίδια έχω ανεβάσει με λιγότερα dpi, ας χαρούμε το Ιόνιο σε ποιο χορταστική ανάλυση. Αφιερωμένη σε όλους και όλες που το αγαπήσανε και το καμαρώσανε.

    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  9. #49
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το πανηγύρι της Χρυσοπηγής

    Θα ήθελα να καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου το συμπατριώτη sifnos K και να τον πρακαλέσουμε να μας μεταφέρει ότι μπορεί από το "Μαργαρίτα".
    Η φωτογραφία του plorι με τα τρία πλοία στις Καμάρες είναι πολύ καλή και σπάνια.
    Και ας πάμε στον ιερό βράχο της Χρυσοπηγής και στο πανηγύρι της Αναλήψεως όπου η εικόνα, οι επίσημοι και ο κλήρος μεταφέρονται με το καράβι από τις Καμάρες μέχρι το βράχο της Χρυσοπηγής.
    Η στιγμή που φθάνει το καράβι στη Χρυσοπηγή είναι πραγματικά ιερή και οι περισσότεροι ανατριχιάζουν όταν το πλοίο αρχίζει να σφυρά χαρμόσυνα. Τα μικρότερα σκάφη σφυρούν και αυτά και κάποιο από αυτά μεταφέρει την εικόνα, τους επίσημους και τον κλήρο από το καράβι στο μικρό μώλο της Χρυσοπηγής.
    Και μιας και ο plori έχει ανεβάσει ήδη μια φωτογραφία από το φετινό εορτασμό όπου την εικόνα την μετέφερε το "Speedrunner II" ας πάμε σε παλαιότερους εορτασμούς.

    Μια παλιά ασπρόμαυρη φωτογραφία του "Κάλυμνος" στην Χρυσοπηγή από την εξαιρετική εφημερίδα του Νίκου Σταφυλοπάτη "Το Σιφναϊκό Φως". Διακρίνεται στα δεξιά η λάντζα που πηγαίνει για την παραλαβή της εικόνας.

    To Κάλυμνος στη Χρυσοπηγή.jpg

    Το "Κάλυμνος" στην Χρυσοπηγή σε έγχρωμη carte postale

    Το Κάλυμνος στη Χρυσοπηγή ΙΙ.jpg

    Το "Ιόνιον" στο πανηγύρι της Χρυσοπηγής (φωτογραφία του Αυγερινού Ναρλή)

    Το Ιόνιον στη Χρυσοπηγή.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 13-08-2008 στις 00:12

  10. #50
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή SPEEDRUNNER I.................

    Νομίζω ότι γρήγορα το ξεχάσαμε ή δεν αναφερθήκαμε τυχαία στο SP I οπου και αυτό άφησε σε άλλους καλές σε άλλους κακές αναμνήσεις και ιδιαίτερα τον πρωτο χρόνο δρομολόγησης του οπου παρουσίασε κάμποσες βλάβες.Αλλά θα πρέπει να αναγνωρίζουμε κάθε αρχή και δύσκολη...

    SIFNOS PORT (15).jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 13-08-2008 στις 00:29
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

Σελίδα 5 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας