Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Υφαλοχρώματα σε φουσκωτό με πολυεστερική γάστρα

  1. #1

    Προεπιλογή Υφαλοχρώματα σε φουσκωτό με πολυεστερική γάστρα

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σχετικά νέος ιδιοκτήτης φουσκωτού με γάστρα. Το έχω 2 χρόνια αλλά έχω ασχοληθεί λίγο, κατά την διάρκεια καλοκαιρινών μηνών. Πέρυσι όταν έβγαλα το φουσκωτό από τη θάλασσα, και ενώ ήταν 3 μήνες στο νερό, πραγματικά ταλαιπωρήθηκα πολύ για να το καθαρίσω από τις γνωστές πρασινάδες, οι οποίες επιπρόσθετα μου είχαν αφαιρέσει περισσότερο από 5 κόμβους ταχύτητας. Φέτος πήρα την απόφαση να περάσω το σκάφος με υφαλόχρωμα, κάτι που αποπειράθηκα να κάνω το Σ.Κ που μας πέρασε. Είμαι όμως πολύ προβληματισμένος σχετικά με το αποτέλεσμα και δεν ξέρω αν έπραξα σωστά, γιαυτό και ζητάω την γνώμη των εμπειρώτερων μελών. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
    1. Απαιτείται πέρασμα με Primer πριν το υφαλόχρωμα? (οι οδηγίες του χρώματος έλεγαν ότι δεν πρέπει να μπει άμεσα στον πολυεστέρα και το ίδιο με συμβούλευσε αυτός που αγόρασα το χρώμα. Μου έδωσε Primer 2 συστατικών)
    2. Η επιφάνεια μετά το πέρασμα του χρώματος δεν είναι λεία όπως πριν. Αυτό δε θα μου κόψει ταχύτητα?
    3. Επίσης δυσκολεύτηκα ιδιαιτέρως στην εφαρμογή, καθώς το χρώμα έπηζε εύκολα και δεν απλωνόταν στη γάστρα.

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από arismich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σχετικά νέος ιδιοκτήτης φουσκωτού με γάστρα. Το έχω 2 χρόνια αλλά έχω ασχοληθεί λίγο, κατά την διάρκεια καλοκαιρινών μηνών. Πέρυσι όταν έβγαλα το φουσκωτό από τη θάλασσα, και ενώ ήταν 3 μήνες στο νερό, πραγματικά ταλαιπωρήθηκα πολύ για να το καθαρίσω από τις γνωστές πρασινάδες, οι οποίες επιπρόσθετα μου είχαν αφαιρέσει περισσότερο από 5 κόμβους ταχύτητας. Φέτος πήρα την απόφαση να περάσω το σκάφος με υφαλόχρωμα, κάτι που αποπειράθηκα να κάνω το Σ.Κ που μας πέρασε. Είμαι όμως πολύ προβληματισμένος σχετικά με το αποτέλεσμα και δεν ξέρω αν έπραξα σωστά, γιαυτό και ζητάω την γνώμη των εμπειρώτερων μελών. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
    1. Απαιτείται πέρασμα με Primer πριν το υφαλόχρωμα? (οι οδηγίες του χρώματος έλεγαν ότι δεν πρέπει να μπει άμεσα στον πολυεστέρα και το ίδιο με συμβούλευσε αυτός που αγόρασα το χρώμα. Μου έδωσε Primer 2 συστατικών)
    2. Η επιφάνεια μετά το πέρασμα του χρώματος δεν είναι λεία όπως πριν. Αυτό δε θα μου κόψει ταχύτητα?
    3. Επίσης δυσκολεύτηκα ιδιαιτέρως στην εφαρμογή, καθώς το χρώμα έπηζε εύκολα και δεν απλωνόταν στη γάστρα.
    1. Ναι θέλει primer πριν την εφαρμογή του
    2. Βεβαίως και θα σου κόψει, αλλά λίγα πράγματα .
    3. έτσι είναι όλες οι μοραβιες .

    καλά και ασφαλή ταξίδια να εχεις.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Αυτή διαδικασία αξίζει τον κόπο? Θα γλιτώσω από τις πρασινάδες? Μήπως ήταν προτιμότερο να αγοράσω ένα πιεστικό για να το καθαρίζω στο τέλος του καλοκαιριού?

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από arismich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή διαδικασία αξίζει τον κόπο? Θα γλιτώσω από τις πρασινάδες? Μήπως ήταν προτιμότερο να αγοράσω ένα πιεστικό για να το καθαρίζω στο τέλος του καλοκαιριού?
    Εγώ πιεστικό έχω και καθαρίζω την βάρκα μου .Είναι η καλύτερη λύση !

  5. #5
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Εκ προσωπική πείρας να πω πως στη βάρκα μας από τότε που βάλαμε υφαλόχρωμα ησυχάσαμε διαπαντος από αυτά τα παλιοχόρταρα...Φυσικα παίζει ρόλο και το πόσο κινείται η βάρκα/σκάφος (προφανως η ακινησία ευνοεί την ανάπτυξη τους) και πόσο μολυσμένα είναι τα νερά...Εμάς γενικά (στη Μυτιλήνη) είναι καθαρα!Τώρα αν πας Σαλαμίνα θα τα δεις όλα...Όσο για τον καθαρισμό και το τρίψιμο με άμμο τα καθαρίζει!Ωσόσο είναι πολύ κουραστικό....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας