Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 74 από 74

Θέμα: Αγία Γαλήνη [Iris, Zea, Agia Galini, Maya Express, Dayana]

  1. #71
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς τι απέγινε αυτό το πλοίο;

    Από το fakta, έμαθα πως ενώ είχε πουληθεί για παλιοσίδερα στην Ινδία, κατά το ταξίδι του προς την Αλάνγκ, βυθίστηκε στις Κολομβιανές ακτές... Αληθεύει αυτό το γεγονός;

    Ορίστε και τα πειστήρια:2006 05. Såld till Indiska upphuggare.2006 08 10. Sjönk på position 12.35N/80.15W utanför Colombianska kusten
    http://www.faktaomfartyg.se/iris_1973.htm


    Το θυμάμαι που είχε έρθει μια φορά στο λιμάνι της Μυτιλήνης και το κοίταζα που έφευγε... Και σκεφτόμουνα με το νου ενός μικρού παιδιού: Τι παράξενο βαπόρι! Αλλά και τι όμορφο που είναι έτσι με τα κόκκινα φουγάρα του!

    Τα μόνα βαπόρια της Μινόαν, που είχαν πιάσει τότε και μέχρι σήμερα λιμάνι εδώ, ήταν τα ΑΓΙΑ ΓΑΛΗΝΗ και ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ... Το θυμάμαι σαν ήταν χτες...
    πέρασε δυό φορές κσι το ΔΑΙΔΑΛΟΣ
    [FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I]Το ζήτημα είναι από που βλέπει κανείς τον Ουρανό.
    Εγώ τον έχω δει από καταμεσίς της Θάλασσας.[/I][/SIZE]
    (Οδ. Ελύτης)
    __________________________________________

    [/FONT]

  2. #72
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Arrow Δαίδαλος - Ελ Γκρέκο - Αγία Γαλήνη - Φαίδρα

    Ναι το ξέχασα να το αναφέρω...

    Σαν γεγονός δεν το θυμάμαι, γιατί μάλλον θα ήμουν πολύ μικρός τότε...

    Πάντως τώρα που το είπες, θυμήθηκα ένα βίντεο με καράβια που πέρασαν από το λιμάνι της Μυτιλήνης, που το έδειχνε δεμένο καταμήκος του κολυμβητηρίου...

    Οπότε πέρασαν 3 βαπόρια με τα σινιάλα της Μινώαν και ένα πρώην Μινώαν... Το Φαίδρα... Το οποίο, θυμάμαι σαν γεγονός, είχαν χαλάσει το Θεόφιλος και καπάκια το Σαπφώ (ήταν στα τελευταία του τότε) και το Ταξιάρχης... Κι έπρεπε να αδειάσουν τα τρία πρωαναφερθέντα βαπόρια της ΝΕΛ και να φορτώσουν όλα τα οχήματα και επιβάτες στο Φαίδρα (με σινιάλα Hellas Ferries)... Θυμάμαι είχε κάτσει το πλοίο από το βάρος... Κι όπως ήταν αναμενόμενο, η διαδικασία μεταφόρτωσης, πήρε πολλή ώρα και έπριζα τον πατέρα μου να κάτσουμε μέχρι να αναχωρήσει... μάταια...

  3. #73
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΓΙΑ ΓΑΛΗΝΗ

    Και μια φωτογραφία του από τον καλό φίλο Peter Fitzpatrick. Ανεβαίνει με την άδεια του.
    agia galinicut.JPG

  4. #74
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία του ΑΓΙΑ ΓΑΛΗΝΗ που ανέβασε ο φίλος μου στο fb Georges Pop με λεζάντα: Αγία Γαλήνη – Agia Galini (Minoan Lines). Ηράκλειο – Port of Heraklion (Crete). Kαλοκαίρι – Summer 2001

    ΑΓΙΑ-ΓΑΛΗΝΗ-Georges-Pop-Αγία-Γαλήνη-–-Agia-Galini-(Minoan-Lines).-Ηράκλειο-–-Port-of.jpg

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας