Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 123

Θέμα: Μάρθα [Martha]

  1. #1

    Προεπιλογή Μάρθα [Martha]

    Φωτογράφησα σήμερα το αγαπημένο σκαρί στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.

    Αλλά όταν θέλησα να ανεβάσω την φώτο του, ανακάλυψα ότι δεν έχουμε φτιάξει ακόμα thread δικό του.

    Το ξεκινάω εγώ λοιπόν ευελπιστόντας στην αρωγή φωτογραφίων και πληροφοριών από τους ...ιστορικούς γκουρού του φόρουμ μας
    (Esperos, Roi, Ellinis) αλλά και από όποιον άλλον μπορεί να βοηθήσει.

    Ένα σκαρί Ελληνικό, που ''χτίστηκε'' το 1968 στο Πέραμα. Τι σύμπτωση αλήθεια, ίδια χρονιά, στο Πέραμα κι αυτό, και να μου θυμίζει
    τόσο πολύ εμφανισιακά το ''φετίχ'' μου καράβι !!!

    MARTHA.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Tα χάλια του τα μαύρα έχει το φουκαριάρικο...
    Να σκεφτεί κανείς οτι όταν πρωτοταξίδεψε αποτέλεσε σταθμό για τη γραμμή Κυλλήνης-Ζακύνθου που μέχρι τότε ταξίδευαν "παντόφλες".
    Το καράβι δούλεψε εκεί μέχρι που η εξέλιξη το έστειλε το 1989 στη γραμμή Νεάπολη-Κύθηρα-Αντικύθηρα.
    Εκεί έμεινε μέχρι την κατάρευση του Μοίρα το 1996 οπότε και έδεσε στα Αμπελάκια, όπου και το φωτογράφησε ο Espresso.

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό το βαπόρι και είναι του 1968! Για 40 χρονών και παραμελημένο μια δεκαετία, όπως λέει ο Ελληνίς, μια χαρά στέκεται. Ταξίδεψε καθόλου στο Αιγαίο ή μόνο στο Ιόνιο??
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  4. #4

    Προεπιλογή

    Νικόλα από ότι ξέρω από το FAKTA έχει ταξιδέψει και στη γραμμή Γύθειο - Κύθηρα.

    Οι πιό ειδικοί σίγουρα θα ξέρουν να μας πουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σωστά, είχε κάνει κάποια στιγμή και Γύθειο-Κύθηρα.

    Στα πρώτα του χρόνια είχε κάνει κάποια ταξίδια από Πειραιά προς Σαρωνικό και από Ραφήνα προς Στύρα-Μαρμάρι.

    Έχει επίσης περάσει από δύο τουλάχιστον μετασκευές, μια νωρίς που του άλλαξε τη μορφή της πλώρης και μια τη δεκαετία 80 νομίζω που του επέκτεινε τις υπερκατασκευές.

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Τώρα με πιάσατε αδιάβαστο... Γνώριζα για το Μάρθα του Μοίρα στον Σαρωνικό, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου στο πλοίο της φωτογραφίας! Δεν το είχα δει σε φωτογραφία και είχα την εντύπωση ότι το Μάρθα ήταν αμιγώς επιβατικό (σαν το Μαριώ-Σαρωνίς). Ο Μοίρας δηλαδή το είχε ναυπηγήσει το 1968 για τη γραμμή της Ζακύνθου?

    Γνωρίζουμε τον ναυπηγό του, διότι όπως επισήμανε ο Espresso Venezzia, οι γραμμές του μοιάζουν με το λατρευτό Κάρυστος...
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το μόνο που γνωρίζω είναι πως ναυπηγήθηκε στου Κορωναίου.

    Πράγματι, ναυπηγήθηκε για τη γραμμή της Ζακύνθου, και θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε κάποια φωτογραφία του από τα πρώτα του χρόνια, με την αρχική του μορφή.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Να δουμε το Μαρθα και απο καποια αλλη οπτικη γωνια Μωρε μια χαρα καραβακι ειναι, κριμα που σαπιζει τοσα χρονια...

    martha.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Τωρα παει παιδια...δυστυχως σαπισε!!!πολλα κριμα για πολλα βαπορια μας πρεπει να λεμε που καθονται κ σαπιζουν αντι να προσφερουν στα νησια μας που τα εχουν αναγκη πολυτιμα αγαθα,υπηρεσιες και μια σιγουρια κυριως τους χειμμερινους μηνες!ξερει κανεις τι ποτε θα ερθει το τελος του....??

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To πλοίο έχει προφανώς κατασχεθεί, για αυτό και παραμένει τόσα χρόνια να σαπίζει.
    Τώρα για το πότε θα πάει για κόψιμο, όποτε το πάρουν απόφαση οι πιστωτές του...

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας