Σελίδα 27 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 1725262728 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 261 έως 270 από 274

Θέμα: Θ/Κ Γ.ΑΒΕΡΩΦ [armoured cruiser Georgios Averof]

  1. #261
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ανοιχτό ξανά το Θ/Κ «Γ. Αβέρωφ» στο κοινό από τις 6 Φεβρουαρίου 2018





    1 από 3

















    Συνεχίζονται οι εργασίες συντήρησης στο Θ/Κ «Γ. Αβερωφ», ώστε να είναι έτοιμο να δεχτεί επισκέπτες και σχολεία από την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018. Επισκέψεις μαθητών και οργανωμένων ομάδων προγραμματίζονται ΜΟΝΟ μετά από τηλεφωνική κράτηση στο 210-9888211, Τρίτη έως Παρασκευή 09:00-14:00.
    Ωράριο επισκέψεων: Τρίτη έως Παρασκευή : 09:00 – 14:00
    Σάββατο-Κυριακή-Αργίες: 10:00-17:00


    ΠΗΓΗ

  2. Προεπιλογή

    πήγα να δώ κάτι άσχετο και παρατηρώντας το λέω: κάτι σαν να μου θυμίζει....

    https://www.google.com/maps/@38.0080...1!1e3?hl=en-US

  3. Προεπιλογή

    Ναι, το είχα δει στο Google Earth και το είχα αποθηκεύσει σε JPEG πριν αλλάξει. Η λήψη έχει σημειωμένη ημερομηνία 27 Απριλίου 2017.

  4. #264
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια όμορφη καρτ ποστάλ του Πόρου όπου βλέπουμε το ΑΒΕΡΩΦ πλήρως μινιαρισμένο.
    poros averof.jpg poros averof.jpg

    Βλέποντας το μου θύμισε το θωρηκτό NEVADA που το είχαν βάψει κόκκινο οι αμερικάνοι στο πλαίσιο των ατομικών πειραμάτων στο Μπικίνι!
    USS_Nevada_(BB-36)_Operation_Crossroads_Target_Ship.jpg

  5. #265
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Η κάρτα πρέπει να χρονολογείται αρχές δεκαετίας 70 όπου θυμάμαι να δεξαμενίστηκε στου Βασιλειάδη κ ίσως να έγινε τότε αυτή η συντήρηση.

  6. #266
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Αν προσέξεις δεξιά φαίνεται και ένα κρουαζιερόπλοιο. Νομίζω οτι είναι το SARONIC STAR οπότε αυτό περιορίζει κάπως την περίοδο λήψης της φωτγραφίας.

  7. #267

    Προεπιλογή

    Την περίπτωση κακόγουστου επιχρωματισμού την έχουμε σκεφτεί ??? Κάτι δεν μου κολλάει στην εικόνα, πολύ πολύ έντονο το κόκκινο - μπορντό, πολύ πλακάτο και σε μεγάλη έκταση πάνω στο πλοίο. Προσωπικά μου δείχνει εντελώς ψεύτικο.......

  8. #268
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου αρχικά. Όμως κοιτάζοντας καλύτερα παρατήρησα τις κατά τόπους αποχρώσεις, τις σκιές πάνω στο μίνιον (π.χ. κάτω από την κούρμπα του καταστρώματος της πλώρης, πάνω στο φουγάρο από τον τριποδικό ιστό), το πως ξεχωρίζουν οι αλυσίδες των αγκυρών (δεν είναι πιτσιλισμένες από επιχρωματισμό), στοιχεία που στους κλασσικούς παλιούς επιχρωματισμούς δεν τα βλέπαμε.

  9. #269

    Προεπιλογή

    Και τα σάτια (πάκτωνες για το ΠΝ) που διακρίνονται μαρτυρούν ότι γίνονται βαψίματα και άλλες εργασίες στο κύτος.

    Στο τέυχος 596 της Ναυτικής Επιθεώρησης εδώ διαβάζουμε στην αφήγηση για το δεξαμενισμό που έγινε το 1984, πριν τη μεταφορά που πλοίο στο Πασαλιμάνι και μετά στη σημερινή του θέση:

    "Έρχεται λοιπόν ο Αβέρωφ στο Σκαραμαγκά, γίνονται επισκευές, τότε στη Δ2 ήταν ο μηχανικός ο Πλοίαρχος, Κερκυραίος, ο Στεφανίδης. Και του λέω, ήμαστε και φίλοι, «Σπύρο σε παρακαλώ, του λέω, μπορείς πέρα από τις επισκευές που είναι υπό τον έλεγχο σου να βάψουμε όλο το πλοίο εξωτερικά, και αν μπορείς επάνω στο χώρο του καταστρώματος, αυτό που κάνουμε και τώρα, δεξιά κάτω από τη γέφυρα που είναι ένας χώρος κάπως να τον επισκευάσεις για να μπορούμε να βάλουμε καμιά φωτογραφία να κάνουμε μια μικροέκθεση, προοπτική είναι αυτή». Και μου λέει «βεβαίως θα το κάνουμε» "

    Και στην ίδια αφήγηση παραπάνω διαβάζουμε ότι ο δεξαμενισμός στο Σκαραμαγκά γινόταν κάθε πέντε χρόνια.

    Από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι δεν ήταν στο πρόγραμμα των εργασιών του δεξαμενισμού η βαφή των εξάλων και δεν γινόταν συχνά (αφού αναφέρεται σαν κάτι έκτακτο που ζητήθηκε χαριστικά).
    Υποθέτω ότι δεν θα κρατούσαν το πλοίο στη δεξαμενη για εργασίες που μπορούσαν να γίνουν εκτός δεξαμενής και ξέρουμε ότι μετά το δεξαμενισμό δεν πήγε ξανά Πόρο αλλά απευθείας στο Πασαλιμάνι.

    Με βάση τα παραπάνω κάνω μια υπόθεση. Μήπως η φωτογραφία είναι την Ανοιξη του 1984 πριν το δεξαμενισμό και τη μεθόρμιση από τον Πόρο; Και βλέπουμε τις εργασίες που επιμελήθηκε ο Πλοίαρχος Σπύρος Στεφανίδης που αναφέρεται στην αφήγηση; Βέβαια στην αφήγηση αναφέρεται ότι το βάψιμο έγινε στο Σκαραμαγκά αλλά ίσως να έγιναν πριν το δεξαμενισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 29-03-2019 στις 15:25

  10. #270

    Προεπιλογή

    A general view from the top of the gun turret looking down on to morning divisions on the quarterdeck of G. AVEROFF. February 23, 1943
    Imperial War Museum photographs
    https://www.iwm.org.uk/collections/i...ject/205148286

    G.jpg

    The Greek cruiser R. AVEROFF
    February 23, 1943
    https://www.iwm.org.uk/collections/i...ject/205148282
    G.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 09-07-2019 στις 11:12 Αιτία: 2 -> 1

Σελίδα 27 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 1725262728 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας