Σελίδα 20 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 191 έως 200 από 274

Θέμα: Θ/Κ Γ.ΑΒΕΡΩΦ [armoured cruiser Georgios Averof]

  1. #191

    Προεπιλογή

    Φωτογραφίες από τη μεθόρμιση του Θ/Κ «Γ. ΑΒΕΡΩΦ»

    Διαβάστε περισσότερα https://nautilia.gr/eidiseis/fotogra...si-tou-averof/ .

  2. Προεπιλογή Δεξαμενισμος Αβερωφ

    Καμμια φωτογραφια μεσα απο την δεξαμενη;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nautilia News Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφίες από τη μεθόρμιση του Θ/Κ «Γ. ΑΒΕΡΩΦ»

    Διαβάστε περισσότερα https://nautilia.gr/eidiseis/fotogra...si-tou-averof/ .

  3. #193

    Προεπιλογή

    Γραψε "αβερωφ shipfriends" στην αναζητηση του google images και θα δεις 3-4 ομορφες

  4. #194
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Πραγματικά πολύ όμορφες φώτος!!!! Μακάρι να δούμε και φώτο απο την εσωτερική συντήρηση.. Έχει ακουστεί κάτι και για συντήρηση στις μηχανές του? Υπάρχει περίπτωση να γυρίσει στη θέση του αυτοδύναμο?

  5. #195
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ ΑΙ.

  6. #196
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Υποτίθεται ότι αυτό ήταν το όραμα του Γουλανδρή! Νομίζω ότι και σε αυτό το forum είχε ανεφερθεί κάτι τέτοιο.

  7. #197
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Chosen_12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποτίθεται ότι αυτό ήταν το όραμα του Γουλανδρή! Νομίζω ότι και σε αυτό το forum είχε ανεφερθεί κάτι τέτοιο.
    Όντως κ ευτυχώς που πλήρωσε αυτός γιά την επισκευή.Μεγάλο εγχείρημα γιά την Ελλάδα κ όχι μόνο, η αυτοδύναμη πλεύση γιά πλοίο αυτού του τύπου κ ηλικίας.
    Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο διατηρητέο μεγάλο πολεμικό που να μπορεί να κινηθεί αυτοδύναμα.
    Νομίζω μόνο κάτι ελάχιστα μικρά ταχύπλοα του Β' ΠΠ κ εντεύθεν , υπό προϋποθέσεις.

  8. #198
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Μακάρι να τα καταφέρουν! Νομίζω ότι θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον

  9. #199
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Θα ήταν εξαιρετικό εγχείρημα αλλά μετά από 70 σχεδον χρόνια ακινησίας; Παγκοσμίως δεν έχει ποτέ "αναστηθεί" μηχανολογικά πλοίο που έχει παραμείνει ακίνητο για τόσο διάστημα.
    Μη ξεχνάμε οτι το πλοίο έκαιγε κάρβουνο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει προσωπικό στο Π.Ν. που να είναι εξοικιωμένο με τέτοιο καύσιμο και τυχόν ανακατασκευή του μηχανοστασίου μάλλον θα αφαιρούσε από αυτό μέρος της ιστορίας του. Αναρωτιέμαι και ποιοί θα εκτελούσαν χρέη θερμαστών...
    Πάντως το πλοίο αντιμετώπιζε ήδη πριν τον πόλεμο προβλήματα στους λέβητες. Αντιγράφω μερικά σχετικά αποσπάσματα από το άρθρο "Η δράση του Γ. ΑΒΕΡΩΦ στον Ινδικό Ωκεανό" που φιλοξένησε η "Ναυτική Ελλάς"
    Η παλαιότητα των λεβήτων περιόριζε την ταχύτητα του σκάφους στους 12 κόμβους καθώς οι αυλοί τους, που έπρεπε να έχουν αντικατασταθεί προ ετών, παραγγέλθηκαν με καθυστέρηση το 1939 και δεν πρόλαβαν να φτάσουν στην Ελλάδα πριν την έναρξη των εχθροπραξιών. [...] Η ελληνική αντιπρόταση ήταν να πλεύσει το ΑΒΕΡΩΦ στις ΗΠΑ για να αντικατασταθούν οι λέβητες του με νέους που θα καίουν πετρέλαιο, η οποία όμως απορρίφθηκε από το βρετανικό Ναυαρχείο. Οι Βρετανοί θεωρούσαν πως ο πλους στην Αμερική με την «ταχύτητα ιστιοφόρου» θα το καταδίκαζε να γίνει θύμα ενός γερμανικού υποβρυχίου, αφετέρου το όλο εγχείρημα δεν δικαιολογήτω για ένα πλοίο με τόσο πεπαλαιωμένο οπλισμό. [...] Στις 11 Απριλίου [1941], το ΑΒΕΡΩΦ έκανε για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια γυμνάσιο με πραγματικά πυρά. Στο πλήρωμα επικρατούσε τότε η άποψη ότι αν το πλοίο έκανε χρήση των πυροβόλων του, από τους κραδασμούς θα κατέρρεαν οι λέβητες. Συνολικά το πλοίο εκτέλεσε έξι ομοβροντίες χωρίς να παρουσιαστεί κάποια ανωμαλία στο λεβητοστάσιο, πέρα της πτώσης της ταχύτητας μιας και οι θερμαστές το είχαν εγκαταλείψει από το φόβο της κατάρρευσης των λεβήτων...

  10. #200
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Το γεγονός ότι το πλοίο έχει σχετικά "απλές" παλινδρομικές μηχανές, καθιστά πιο εύκολη τη συντήρηση τους σε σχεση με το να είχε συγχρονες "πιο πολυπλοκες μηχανές", 70 χρόνια παρατημένες.
    Η αντικατάσταση των αυλών δεν είναι τόσο δύσκολη διαδικασία απο όσο ξέρω, όλα τα καράβια τις αντικαθιστούσαν κάθε τόσο.. Θεωρώ ότι το πιο δύσκολο κομμάτι του εγχειρήματος, είναι η εύρεση ανταλλάκτικών. Θεωρώντας ότι, αυτά δεν υπάρχουν στην αγορά, νομίζω ότι με σύγχρονα μηχανήματα, οι κατάλληλοι άνθρωποι μπορούν να φτιάξουν replica κάποιου ανταλλακτικού σχετικά εύκολα.

Σελίδα 20 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας