Σελίδα 21 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 201 έως 210 από 274

Θέμα: Θ/Κ Γ.ΑΒΕΡΩΦ [armoured cruiser Georgios Averof]

  1. #201
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Από το πλοίο είχαν αφαιρεθεί οι προπέλες κ δεν ξέρω αν υπάρχουν οι άξονες.Αυτό μπορεί να φανεί σε φωτό από τον δεξαμενισμό.
    Να σταθώ στην έλλειψη εκπαιδευμένων πληρωμάτων στο ΠΝ γιά ανθρακοκίνητο πλοίο αφού ακόμα κ οι πιό "σχετικοί" μηχανικοί κ θερμαστές στους ατμοστροβίλους σπανίζουν πλέον. Το ίδιο ισχύει κ γιά το εμπορικό ναυτικό γιά όσους θα μπορούσαν να προσφερθούν εθελοντικά.

    Ας φροντίσουν να το διατηρούν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση,μιά αναβάθμιση στα επίπεδα ΗΜS ΒΕLFAST είναι επιτευκτή μόνο με δωρεές κ ασφαλώς με μεράκι.
    Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι

  2. #202
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το πλοίο είχαν αφαιρεθεί οι προπέλες κ δεν ξέρω αν υπάρχουν οι άξονες.Αυτό μπορεί να φανεί σε φωτό από τον δεξαμενισμό.
    Να σταθώ στην έλλειψη εκπαιδευμένων πληρωμάτων στο ΠΝ γιά ανθρακοκίνητο πλοίο αφού ακόμα κ οι πιό "σχετικοί" μηχανικοί κ θερμαστές στους ατμοστροβίλους σπανίζουν πλέον. Το ίδιο ισχύει κ γιά το εμπορικό ναυτικό γιά όσους θα μπορούσαν να προσφερθούν εθελοντικά.

    Ας φροντίσουν να το διατηρούν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση,μιά αναβάθμιση στα επίπεδα ΗΜS ΒΕLFAST είναι επιτευκτή μόνο με δωρεές κ ασφαλώς με μεράκι.
    Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι
    Το δύσκολο δεν είναι να βρεις μηχανικούς που να γνωρίζουν τον ατμό
    Το δύσκολο είναι να βρεις άξονες , προπέλες και εάν μπορούν οι λέβητες να δουλέψουν με πετρέλαιο. Κοινώς "πιάσε το αυγό και κούρευτο"
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  3. #203
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το πλοίο είχαν αφαιρεθεί οι προπέλες κ δεν ξέρω αν υπάρχουν οι άξονες.Αυτό μπορεί να φανεί σε φωτό από τον δεξαμενισμό.
    Να σταθώ στην έλλειψη εκπαιδευμένων πληρωμάτων στο ΠΝ γιά ανθρακοκίνητο πλοίο αφού ακόμα κ οι πιό "σχετικοί" μηχανικοί κ θερμαστές στους ατμοστροβίλους σπανίζουν πλέον. Το ίδιο ισχύει κ γιά το εμπορικό ναυτικό γιά όσους θα μπορούσαν να προσφερθούν εθελοντικά.

    Ας φροντίσουν να το διατηρούν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση,μιά αναβάθμιση στα επίπεδα ΗΜS ΒΕLFAST είναι επιτευκτή μόνο με δωρεές κ ασφαλώς με μεράκι.
    Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι
    Αυτό που λες για πηδάλιο, άξονες και προπέλα, το παρατήρησα. Απλά δεν έχω καταλάβει εάν είχαν αφαιρεθεί το παρελθόν, ή τα αφέρεσαν τώρα, στο δεξαμενισμό για συντήριση!

  4. #204
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δύσκολο δεν είναι να βρεις μηχανικούς που να γνωρίζουν τον ατμό
    Το δύσκολο είναι να βρεις άξονες , προπέλες και εάν μπορούν οι λέβητες να δουλέψουν με πετρέλαιο. Κοινώς "πιάσε το αυγό και κούρευτο"
    Όσοι γνώριζαν από παλινδρομικές είναι μακαρίτες ή υπέργηροι.
    Οι λέβητες ήταν υπό κατάρρευση στον τελευταίο πόλεμο κ είχαν βάλει Ινδούς ( ! ) κάτω.

  5. #205
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Βικτωρα οι παλινδρομικες μηχανές είναι ότι πιο απλό έχει κατασκευάσει ο άνθρωπος .
    Πιστεύω 'οτι και οι σημερινοί μηχανικοί ,τα νέα παιδιά "δεν κολώνουν" να ασχοληθούν με το αντικείμενο, ίσως είναι και μία πρόκληση
    Τα προβλήματα είναι αλλού....... και νομίζω ότι μάλλον είναι και άλυτα στη σημερινή εποχή....................
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  6. #206
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ξέρουμε πότε θα βγει από την Δεξαμενή?????

  7. #207
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου Βικτωρα οι παλινδρομικες μηχανές είναι ότι πιο απλό έχει κατασκευάσει ο άνθρωπος .
    Πιστεύω 'οτι και οι σημερινοί μηχανικοί ,τα νέα παιδιά "δεν κολώνουν" να ασχοληθούν με το αντικείμενο, ίσως είναι και μία πρόκληση
    Τα προβλήματα είναι αλλού....... και νομίζω ότι μάλλον είναι και άλυτα στη σημερινή εποχή....................
    Όπως? Σε τι προβλήματα αναφέρεσαι?

  8. #208
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Chosen_12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως? Σε τι προβλήματα αναφέρεσαι?
    O φίλος roussosf ως μηχανικός είπε την άποψή του κ τα προβλήματα είναι νομίζω αυτά που αναφέρθηκαν πιό πάνω.

  9. #209
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    O φίλος roussosf ως μηχανικός είπε την άποψή του κ τα προβλήματα είναι νομίζω αυτά που αναφέρθηκαν πιό πάνω.
    Συγγνώμη, μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος. Νόμιζα όταν είπε για "άλυτα" σημερινά προβλήματα, ότι αναφερόταν σε γραφειοκρατικά προβλήματα, ή χρηματοδοτικά σε σχέση με την υλοποίηση του έργου...

  10. #210
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Chosen_12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος. Νόμιζα όταν είπε για "άλυτα" σημερινά προβλήματα, ότι αναφερόταν σε γραφειοκρατικά προβλήματα, ή χρηματοδοτικά σε σχέση με την υλοποίηση του έργου...
    Είναι και αυτά μέσα στο κόλπο.......................
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

Σελίδα 21 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας