Σελίδα 25 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 152324252627 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 241 έως 250 από 274

Θέμα: Θ/Κ Γ.ΑΒΕΡΩΦ [armoured cruiser Georgios Averof]

  1. #241

    Προεπιλογή

    παραταση παραμονης στην θεσσαλονικη, και πιθανες επισκεψεις στην λημνο και βολο...τοσα χρηματα που θα μαζευτουν δεν μπορουν να δωθουν να αποκατασταθουν οι μηχανες του πλοιου να πλεει αυτοδυναμο?.......

  2. #242
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ktsim Εμφάνιση μηνυμάτων
    παραταση παραμονης στην θεσσαλονικη, και πιθανες επισκεψεις στην λημνο και βολο...τοσα χρηματα που θα μαζευτουν δεν μπορουν να δωθουν να αποκατασταθουν οι μηχανες του πλοιου να πλεει αυτοδυναμο?.......
    Δεν είναι μόνο οι μηχανές . Αυτές άντε και τις φτιάχνεις .Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν τυχόν παραμορφώσεις στο σκαρί ( deflection)που μπορεί να επηρεάζουν άξονες και δεν ξέρω τι άλλο............................
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  3. #243

    Προεπιλογή

    Οπως ειδαμε στις προηγουμενες σελιδες τιυ θέματος εχουν αφαιρεθεί οι αξονες ξαι προπελες και μαλιστα με τροπο που σεν μπορουν να ξανατοποθετηθουν εύκολα απο τη δεκαετια του 1950. Οπιτε θέλει τεράστιο ποσό.

  4. #244
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο οι μηχανές . Αυτές άντε και τις φτιάχνεις .Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν τυχόν παραμορφώσεις στο σκαρί ( deflection)που μπορεί να επηρεάζουν άξονες και δεν ξέρω τι άλλο............................
    Όπως έχουμε πει, άξονες κ προπέλες δεν υπάρχουν.

  5. #245
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνάμε οτι μερος της ιστορίας του σκάφους είναι και το μηχανοστάσιο που παρέμεινε μέχρι τέλους να τροφοδοτείται με κάρβουνο. Απο μόνο του πρέπει να είναι μοναδικό πλέον στην Ελλάδα και ίσως στη Μεσόγειο. Τυχόν αντικατάσταση των μηχανών θα αλλοίωνε την ιστορία του χώρου αλλά από την άλλη δεν νομίζω οτι είναι εφικτό να επισκευαστεί το υπάρχον μηχανοστάσιο. Πέρα των μηχανικών/τεχνικών δυσκολιών ενός εγχειρήματος επισκευής, τίθεται και θέμα επάνδρωσης και τεχνογνωσίας...

  6. #246
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Το ότι έχουν αφαιρεθεί άξονες και προπέλες το γνωρίζω.Εγώ παίρνω την περίπτωση που με το όποιο κόστος τα βρίσκουμε και θέλουμε να τα ξαναβάλουμε. Το ερώτημα είναι αν "έχει πάρει σασί" , αυτά ξαναμπαίνουν????????????
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  7. #247
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράταση μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου εχει δωθει για την παραμονή του πλοίου στη Θεσσαλονίκη. Στον πρώτο μήνα εκεί το επισκέφθηκαν 80.000 άτομα, οταν στο Φάληρο έχει 60'000 επισκέπτες το έτος.

  8. #248
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

    Σαν Θεσσαλονικιός, να βάλω μερικές φωτογραφίες κι εγώ με το Θωρηκτό Αβέρωφ στη Θεσσαλονίκη.
    DSC_0047ParAverof[1]PH.jpg DSC_0077ParAverof[1]PH.jpg DSC_0087ParAverof[1]PH.jpg DSC_0099ParAverof[1]PH - ANEVASA Nikon.jpg
    Δυστυχώς λόγο έλειψης χρόνου, αμφιβάλω αν θα προλάβω να το επισκεφθώ κι εγώ.
    Όσες φορές σκεφτόμουν να το επιχειρήσω να πάω, δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω και να περιμένω στη τεράστια ουρά...

  9. #249
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.087

    Προεπιλογή

    Το θρυλικό πλοίο βραβεύτηκε πρόσφατα στα Greek Shipping Awards 2017 της Lloyd's List ως το πλοίο της χρονιάς!

  10. #250

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν Θεσσαλονικιός, να βάλω μερικές φωτογραφίες κι εγώ με το Θωρηκτό Αβέρωφ στη Θεσσαλονίκη.
    DSC_0047ParAverof[1]PH.jpg DSC_0077ParAverof[1]PH.jpg DSC_0087ParAverof[1]PH.jpg DSC_0099ParAverof[1]PH - ANEVASA Nikon.jpg
    Δυστυχώς λόγο έλειψης χρόνου, αμφιβάλω αν θα προλάβω να το επισκεφθώ κι εγώ.
    Όσες φορές σκεφτόμουν να το επιχειρήσω να πάω, δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω και να περιμένω στη τεράστια ουρά...
    Οφείλω να ομολογήσω ότι οι φωτογραφίες του καραβιού είναι εκπληκτικές. Το καράβι φωτισμένο είναι φανταστικό.

Σελίδα 25 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 152324252627 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας