Σελίδα 16 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 207

Θέμα: Φρεγατες τυπου S

  1. #151
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: "Πέφτουν κεφάλια" για το θέμα της φρεγάτας






    Σε σύσκεψη υπό τον υπουργό Εθνικής ¶μυνας Πάνο Καμμένο, παρουσία των αρχηγών ΓΕΕΘΑ και ΓΕΝ, ο κ. Καμμένος ζήτησε να αποδοθούν άμεσα οι ευθύνες για τη προσάραξη της φρεγάτας του
    Πολεμικού Ναυτικού «Κανάρης» στη νησίδα Αταλάντη.
    Ο υπουργός μάλιστα, ξεκαθάρισε ότι δεν θα υπάρξει καμία ανοχή για το συγκεκριμένο γεγονός.
    Αυτά γίνονται όταν ο άλλος πιάνει κυβερνήτης από υπηρεσία γραφείου ή χωρίς να έχει κάνει ύπαρχος στο ίδιο ή αδελφό πλοίο,πράγματα αυτονόητα στην εμπορική ναυτιλία.Το λέω όχι ότι ξέρω κάτι αλλά από εμπειρία κατά την θητεία μου.
    Στο Α/Γ ΚΩΣ που ήμουνα,ο αρχικός κυβερνήτης "καβάλλησε" τσαμαδούρα κ δεν είχε κυβερνήσει άλλο καράβι.Ο αντικαταστάτης του πήγε μετά υπασπιστής του Σαρτζετάκη.
    Δεν ξέρω αν συμβαίνει ακόμα αλλά στον καιρό μου συνέβαινε,ο κάθε κυβερνήτης ζητούσε... 4-5 Ρ/Κ γιά να δέσει,λες κ ήταν το QUEEN ELIZABETH! Αυτά όλα λένε κάτι.
    Γιά να μην παρεξηγούμεθα,υπάρχουν καλοί κ άξιοι κυβερνήτες στο ΠΝ τους οποίους πραγματικά έχουμε θαυμάσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 03-11-2017 στις 13:54

  2. #152
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Βίκτωρα να πω ότι έχεις άδικο; Ψέματα θα πω...
    Πάντως το παλμαρέ του κυβερνήτη είναι διαθέσιμο on-line και ελεύθερα, μου φαίνεται πολύ καλό και σε μάχιμα πλοία μέχρι τώρα. Από 25/8/2015 είναι κυβερνήτης στον Κανάρη, λογικά το ξέρει καλά το πλοίο.

    http://www.hellenicnavy.gr/el/viogra...steriu-pn.html

  3. Thumbs down

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σύσκεψη υπό τον υπουργό Εθνικής ¶μυνας Πάνο Καμμένο, παρουσία των αρχηγών ΓΕΕΘΑ και ΓΕΝ, ο κ. Καμμένος ζήτησε να αποδοθούν άμεσα οι ευθύνες για τη προσάραξη της φρεγάτας του Πολεμικού Ναυτικού «Κανάρης» στη νησίδα Αταλάντη. Ο υπουργός μάλιστα, ξεκαθάρισε ότι δεν θα υπάρξει καμία ανοχή για το συγκεκριμένο γεγονός.
    Εκτός από αυτές τις κραυγές και τις κορώνες (νομίζω είναι γραμμένες στο Εγκόλπιο του καλού Πολιτικού, και τις ανασύρουν όταν χρειάζεται), θα ήθελα να ακούσω ότι εγκρίθηκε η αναγκαία δαπάνη για την επισκευή, δεδομένου ότι στην παρούσα συγκυρία δεν είναι αυτονόητο.

  4. #154
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τέλος ο κυβερνήτης της φρεγάτας «Κανάρης»

    Το Ανώτατο Ναυτικό Συμβούλιο συνεδριάζει για την επιλογή νέου κυβερνήτη ενώ θα αντικατασταθεί και ο διευθυντής Ναυτιλίας-Κατεύθυνσης του πλοίου.
    Δημοσιεύθηκε: 3 Νοεμβρίου 2017 - 19:44




    100700


    Καρατομήθηκε ο κυβερνήτης της φρεγάτας «Κανάρης» , μετά από σειρά συσκέψεων με τους αρχηγούς ΓΕΕΘΑ και ΓΕΝ είχε ο υπουργός Εθνικής ¶μυνας Πάνος Καμμένος, όπου συζητήθηκε εκτενώς το θέμα της προσάραξης της φρεγάτας ΚΑΝΑΡΗΣ , σε αβαθή ανοιχτά της Ψυττάλεια.
    Το Ανώτατο Ναυτικό Συμβούλιο συνεδριάζει για την επιλογή νέου κυβερνήτη ενώ θα αντικατασταθεί και ο διευθυντής Ναυτιλίας-Κατεύθυνσης του πλοίου. Παράλληλα έχει διαταχθεί ΕΔΕ για την εξακρίβωση των συνθηκών για την προσάραξη της φρεγάτας, ενώ ήδη έχει συσταθεί επιτροπή εμπειρογνωμόνων.
    Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κυβερνήτης της φρεγάτας είχε αναλάβει πρόσφατα τη διοίκηση του πολεμικού πλοίου και ο συγκεκριμένος πλους ήταν ένα από τα πρώτα ταξίδια που είχε την ευθύνη ως κυβερνήτης.
    Σύμφωνα με πηγές του ΑΠΕ-ΜΠΕ, θεωρήθηκε αδιανόητο να συμβεί κάτι τέτοιο και μάλιστα στο Σαρωνικό και ως εκ τούτου πρόκειται "να πέσουν κεφάλια".
    Το χρονικό του ατυχήματος

    06:15 Το πλοίο πλέει στο δίαυλο ανοιχτά της Ψυττάλειας. Από λάθος υπολογισμό το «Κανάρης» κατευθύνεται πάνω σε ξέρα στη νησίδα Αταλάντη. Μία ξέρα, όχι μόνο χαρτογραφημένη, αλλά και ευδιάκριτη, αφού πάνω της έχει προειδοποιητικά φανάρια.
    Μόλις γίνεται αντιληπτό το λάθος, το πλοίο κάνει έναν απότομο ελιγμό, ανάποδα και δεξιά. Ωστόσο η φρεγάτα πέφτει πάνω στην ξέρα με την πλώρη και το πλοίο ακινητοποιείται.
    Αμέσως σήμανε συναγερμός και ξεκίνησε επιθεώρηση του πλοίου για ζημιές, ρωγμές, εισροή υδάτων ή διαρροή καυσίμων.
    Η φρεγάτα όμως δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από το βράχο και στο σημείο έσπευσαν τρία ρυμουλκά του Πολεμικού Ναυτικού, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να το αποκολλήσουν και τελικά χρειάστηκε η συνδρομή ισχυρού ιδιωτικού ρυμουλκού.
    Τελικά, η φρεγάτα έδεσε στη βάση της στο ναύσταθμο Σαλαμίνας και αμέσως ξεκίνησαν οι απαραίτητες διαδικασίες προκειμένου να ξεφορτωθούν πυρομαχικά και καύσιμα, ώστε το πλοίο να μπει στην ειδική δεξαμενή ώστε να σηκωθεί για να διαπιστωθεί η έκταση των ζημιών, αλλά και η πιθανή ύπαρξη ρηγμάτων.
    Σίγουρα ζημιές έχει υποστεί το σόναρ που βρίσκεται στην πλώρη της φρεγάτας και χρησιμοποιείται για ανθυποβρυχιακές επιχειρήσεις.
    ΠΗΓΗ




  5. #155
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βίκτωρα να πω ότι έχεις άδικο; Ψέματα θα πω...
    Πάντως το παλμαρέ του κυβερνήτη είναι διαθέσιμο on-line και ελεύθερα, μου φαίνεται πολύ καλό και σε μάχιμα πλοία μέχρι τώρα. Από 25/8/2015 είναι κυβερνήτης στον Κανάρη, λογικά το ξέρει καλά το πλοίο.

    http://www.hellenicnavy.gr/el/viogra...steriu-pn.html
    Φίλε Joyrider έκανε σε 7 καράβια από τα οποία 2 Κortenaer, στη μία ύπαρχος κ κυβερνήτης σε κανονιοφόρο.Μετά κάτι χρονάκια σε υπηρεσίες ξηράς.Αυτό δεν είναι πρόβλημα του Ελληνικού ΠΝ,είναι παγκόσμιο,βλέπουμε τι γίνεται με τους Αμερικάνους,πρόσφατα τα με τα 2 Α.Βurke αλλά κ παλιότερα.
    Τα ναυτικά όλου του κόσμου λόγω της οργάνωσής τους αλλά κ γιά να έχουν τα στελέχη πιό σφαιρική κατάρτιση,τα μεταθέτουν εδώ κ εκεί.
    Δλδ ο άνθρωπος μπορεί να είναι στρατιωτικά επαρκής.

    Ένα άλλο πρόβλημα είναι η τυπολατρεία που έχει σαν συνέπεια την έλλειψη ευελιξίας στη σκέψη κ στις ενέργειες.Δύο παραδείγματα:
    Πριν χρόνια συγκάτοικος στη πολυκατοικία μου,έμπειρος πιλότος στο λιμάνι έβαλε ένα από τα LPD κλάσης Fearless,μου λέει:
    Άσε,έβαλα μέσα μιά εγγλέζικη Ναυκρατούσα κ ο κυβερνήτης μου τα έπρηξε. Μη έτσι,όχι αυτό κλπ
    Στην θητεία μου,παραλαβή-παράδοση κυβερνήτου κ ταξίδι γιά να το δει ο καινούργιος.Καλή ώρα βγαίναμε από τον εν λόγω δίαυλο κ εγώ στην κόντρα γέφυρα λόγω χόμπυ να βλέπω τα καράβια. Μέσα στο διαυλο (κακώς) κινείται αργά από αριστερά μας κ πλώρα ένα τάνκερ 90000 τόν το οποίο μόλις μας βλέπει,φουντάρει κ εν συνέχεια κάνει ανάποδα αλλά πού να σταματήσει! Ο δικός μας συνεχίζει απτόητος! Κ ακούω από το VHF
    τον εξής διάλογο "116 από ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ αν νομίζετε ναυτικό να σταματήσει 100άρι βαπόρι,είσαστε γελασμένοι! " απάντηση "εδώ είναι δίαυλος γιά πολεμικά...". Δεν κάναμε τον παραμικρό ελιγμό αποφυγής κ τελικά στά 100 μέτρα,κάναμε κ εμείς ανάποδα.Θα μας πατούσε με την μπάλα κ θα πηγαίναμε αδιάβαστοι σαν το ΜΕΡΛΙΝ!

  6. #156

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάπου διάβασα ότι ο συγκεκριμένος είχε λίγες μέρες πιάσει κυβερνήτης.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το παλμαρέ του κυβερνήτη είναι διαθέσιμο on-line και ελεύθερα, μου φαίνεται πολύ καλό και σε μάχιμα πλοία μέχρι τώρα. Από 25/8/2015 είναι κυβερνήτης στον Κανάρη, λογικά το ξέρει καλά το πλοίο.

    http://www.hellenicnavy.gr/el/viogra...steriu-pn.html
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος ο κυβερνήτης της φρεγάτας «Κανάρης»
    Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κυβερνήτης της φρεγάτας είχε αναλάβει πρόσφατα τη διοίκηση του πολεμικού πλοίου και ο συγκεκριμένος πλους ήταν ένα από τα πρώτα ταξίδια που είχε την ευθύνη ως κυβερνήτης.
    ΠΗΓΗ
    Τελικά γνωρίζουμε τι ισχύει ??? Αν πράγματι ο συγκεκριμμένος αξιωματικός ήταν κυβερνήτης στο ΚΑΝΑΡΗΣ από τον Αύγουστο του 2015, δεν μπορεί να θεωρείται ότι "πρόσφατα είχε αναλάβει την διοίκηση του".

  7. #157
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά γνωρίζουμε τι ισχύει ??? Αν πράγματι ο συγκεκριμμένος αξιωματικός ήταν κυβερνήτης στο ΚΑΝΑΡΗΣ από τον Αύγουστο του 2015, δεν μπορεί να θεωρείται ότι "πρόσφατα είχε αναλάβει την διοίκηση του".

    Ορίστε η επίσημη λίστα Κυβερνητών της Φ/Γ Κανάρης από την παραλαβή της στην Ολλανδία μέχρι σήμερα, από το επίσημο site του Πολεμικού Ναυτικού.
    Αυτήν θεωρώ και προφανώς είναι αληθής και όχι οι μπούρδες των δημοσιογράφων για το φιλοθέαμον κοινό που ψοφάει για αίμα...



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Joyrider : 04-11-2017 στις 15:36

  8. #158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βίκτωρα να πω ότι έχεις άδικο; Ψέματα θα πω...
    Πάντως το παλμαρέ του κυβερνήτη είναι διαθέσιμο on-line και ελεύθερα, μου φαίνεται πολύ καλό και σε μάχιμα πλοία μέχρι τώρα. Από 25/8/2015 είναι κυβερνήτης στον Κανάρη, λογικά το ξέρει καλά το πλοίο.

    http://www.hellenicnavy.gr/el/viogra...steriu-pn.html
    Φίλε Joyrider έκανε σε 7 καράβια από τα οποία 2 Κortenaer, στη μία ύπαρχος κ κυβερνήτης σε κανονιοφόρο.Μετά κάτι χρονάκια σε υπηρεσίες ξηράς.Αυτό δεν είναι πρόβλημα του Ελληνικού ΠΝ,είναι παγκόσμιο,βλέπουμε τι γίνεται με τους Αμερικάνους,πρόσφατα τα με τα 2 Α.Βurke αλλά κ παλιότερα.
    Τα ναυτικά όλου του κόσμου λόγω της οργάνωσής τους αλλά κ γιά να έχουν τα στελέχη πιό σφαιρική κατάρτιση,τα μεταθέτουν εδώ κ εκεί.
    Δλδ ο άνθρωπος μπορεί να είναι στρατιωτικά επαρκής.
    Αν ισχύει ότι ο Κυβερνήτης ανέλαβε πρόσφατα τότε στη σελίδα του ΠΝ έχει το βιογραφικό του προηγούμενου Κυβερνήτη και δεν έχει ενημερωθεί η σελίδα.

    ¨οντως από στρατιωτικές γνώσεις ο Κυβερνήτης μπορεί να είναι επαρκής. Και ο Τούμπας είχε ρίξει έξω το θρυλικό αντιτορπιλικό Αδρίας τον Αύγουστο του 1942 αλλά είχε ένδοξη στρατιωτική δράση μετά. Και όπως περιγράφει ο Τούμπας στο βιβλίο του Εχθρός εν όψει είχε ρίξει έξω πλοίο δύο φορές ο τότε διοικητής αντιτορπιλικών υποναύαρχος (τότε) Robert Lindsay Burnettείχε ρίξει δύο φορές έξω πλοίο στην καριέρα του αλλά δεν τον εμπόδισε να έχει ένδοξη δράση στις νηοπομπές της βόρειας θάλασσας προς το Μουμανσκ και στη βύθιση του γερμανικού θωρηκτού Scharnhorst. Ας δούμε πως περιγράφει τη συναντηση με το ναύαρχο ο Τούμπας στο βιβλίο του (που μπορείτε να διαβάσετε εδώ):

    -243-1024.jpg-246-1024.jpg

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 04-11-2017 στις 18:27

  9. #159

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ισχύει ότι ο Κυβερνήτης ανέλαβε πρόσφατα τότε στη σελίδα του ΠΝ έχει το βιογραφικό του προηγούμενου Κυβερνήτη και δεν έχει ενημερωθεί η σελίδα.
    Αυτό είναι και το πιθανότερο, για να μην πω βέβαιο. Αν διαβάσουμε τον πίνακα με τους διατελέσαντες κυβερνήτες από το 2002 μέχρι σήμερα που παρέθεσε παραπάνω ο Joyrider, θα διαπιστώσουμε ότι κανένας δεν είχε παραμείνει στην θέση του πέραν του ενός χρόνου και οκτώ μηνών (το πολύ). Λογικά λοιπόν, ο "σημερινός" κυβερνήτης που αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΠΝ να έχει αναλάβει καθήκοντα τον Αύγουστο του 2015, πρέπει να έχει αντικατασταθεί σχετικά πρόσφατα, χωρίς όμως να έχει ενημερωθεί παράλληλα και η ιστοσελίδα (διόλου παράξενο για τα ελληνικά τουλάχιστον δεδομένα).

  10. #160
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Λογικές οι επισημάνσεις σας, μέχρι όμως να μαθευτεί, αν μαθευτεί ποτέ, πότε ανέλαβε πραγματικά ο κυβερνήτης εγώ θα πιστεύω το site του ΠΝ.
    Αλλη μια σκέψη που περνάει από το μυαλό μου είναι πως ίσως να έχει αυξηθεί ο χρόνος παραμονής σε μάχιμες θέσεις στα στελέχη των μονάδων λόγω των μαζικών αποχωρήσεων γενικά στις ΕΔ και στα ΣΑ, από το 2011 έως σήμερα.
    Από προσωπική εμπειρία πάντως κλείνω ήδη τον τρίτο χρόνο στην διοίκηση της υπηρεσίας που προϊσταμαι και περπατάω στον τέταρτο, όταν ο μέσος όρος είναι το ένα έτος και κάτι, και αυτό συμβαίνει σε πάρα πολλές υπήρεσίες κάποια χρόνια τώρα, ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν στελέχη...

    Πάντως αν βγει κάποιο πόρισμα από το ΠΝ θα ήθελα να το διαβάσω, γιατί δεν μου αρέσει να εξευτελίζεται με τέτοιες παιδαριώδεις ενέργειες, το σώμα που υπηρέτησα την στρατιωτική μου θητεία και το αγαπώ.

Σελίδα 16 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας