Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 207

Θέμα: Φρεγατες τυπου S

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζψ αν αφορά το θέμα αυτό αλλά βάζω έδω αντίσοιχο άρθρο που δημοσίευσε η εφημερίδα


    ΙΜΟ: Βράβευση αξιωματικών ΠΝ για τη δράση κατά της πειρατείας
    Τρίτη, 24 Νοεμβρίου 2009 20:26
    URL: http://www.naftemporiki.gr/news/redirstory.asp?id=1745827



    Ο διεθνής ναυτιλιακός οργανισμός IMO στο πλαίσιο της 26ης γενικής του συνέλευσης, η οποία πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στο Λονδίνο, βράβευσε χθες βράδυ σε ειδική τελετή τους Έλληνες αξιωματικούς του Πολεμικού Ναυτικού οι οποίοι συμμετέχουν στις επιχειρήσεις εναντίον των πειρατών στο Αντεν.

    Τα βραβεία παρέλαβαν οι Έλληνες αντιπλοίαρχοι Παναγιώτης Λυμπέρης και Αντώνης Παπαϊωάννου.

    Στην τελετή παραβρέθηκαν η υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας Λούκα Κατσέλη και ο Έλληνας πρέσβης στο Λονδίνο κ. Βασίλης Πισπινής.

    ΑΠΕ-ΜΠΕ

  2. #22
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παραιτήθηκε ο κυβερνήτης της φρεγάτας F460 ΑΙΓΑΙΟΝ λίγες μέρες μετά την παραλαβή του πλοίου !!!


    Μείζονα προβλήματα στην επιχειρησιακή ετοιμότητα των Ενόπλων Δυνάμεων προκαλεί η κυβερνητική πολιτική επί του προσωπικού, μία πολιτική που υπαγορεύεται βέβαια από το Μνημόνιο που υπεγράφη τον περασμένο Μάϊο: Λίγες ημέρες μετά την παράδοση της φρεγάτας F460 AΙΓΑΙΟΝ (8 Σεπτεμβρίου 2010) στο Πολεμικό Ναυτικό, λόγω ολοκλήρωσης του άκρως δαπανηρού (και υπό δικαστική διερεύνηση) προγράμματος εκσυγχρονισμού και αναβάθμισης των συστημάτων της, ο κυβερνήτης της φρεγάτας, αντιπλοίαρχος στον βαθμό, παραιτήθηκε από το Π.Ν. επικαλούμενος «προσωπικούς λόγους»!
    Το γεγονός ότι παραιτούνται πλέον αξιωματικοί σε τόσο χαμηλούς βαθμούς και μάλιστα την επαύριο παραλαβής σκαφών τα οποία υποτίθεται ότι βρίσκονται στην πρώτη γραμμή άμυνας της χώρας, δεν δείχνει να προβληματίζει κανέναν.


    Πηγη
    http://www.defencenet.gr/defence/ind...4417&Itemid=51



    Δεν ξέρω κατά πόσο θα παρεξηγηθεί αυτό που θα γράψω.Επειδή είμαι ένστολος κι εγώ τους καταλαβαίνω.Κι εγώ δύσκολα τα φέρνω βόλτα με το μισθό που παίρνω, αλλά αν βάζαμε λίγο νερό στο κρασί μας και να βάλουμε πλάτη γι' αυτή την έρημη τη πατρίδα, όπως μπορούμε ; Οι πολιτικοί και οι αποφάσεις τους έρχονται και παρέρχονται, εμείς οφείλουμε να παραμένουμε σύμμαχοι και αρωγοί του λαού μας !


    ΥΓ.Δεν είμαι πολιτικοποιημένος σε καμία παράταξη, ούτε και ήμουν ποτέ ! Το καλό της πατρίδας με ενδιαφέρει...

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Θα έπρεπε να παραιτηθούν και άλλοι, και να μην κοιτάνε τα γαλονάκια τους.

  4. #24
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε τη φρεγάτα Αιγαίο F460 την ώρα που αναχωρεί για άσκηση στις 11/01/2011.
    Χαρισμένη σε όλους τους φίλους του θέματος.

    ΑΙΓΑΙΟΝ F 460 02 11-01-2011.jpg

  5. #25
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή F463

    TEΛΙΚΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΘΑ ΞΑΝΑΤΑΞΙΔΕΨΕΙ; ΜΑΚΑΡΙ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΧΛΩΜΟ...

  6. #26
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    αφου εχουμε δει καθε ειδους πλοιο να αναχωρει απο το μεγαλο λιμανι να δουμε και το αυθεντικο Kortenaer να αναχωρει απο τον Πειραια στις 7 του φετινου Οκτωβρη....

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε γιά το βίντεο. Επιτυχημένα καράβια κ σωστή η κίνηση του ΠΝ να αποκτήσει τις ολλανδικές Φ/Γ. Δυστυχώς όμως αρχίζουν να δείχνουν τα χρόνια τους κ με την κρίση θα "τραβήξουν πολύ κουπί" ακόμα με εξαίρεση τις δύο που αναγγέλθηκε ότι θα παροπλιστούν...κ εννοείται,χωρίς αντικατάσταση.

  8. #28
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε γιά το βίντεο. Επιτυχημένα καράβια κ σωστή η κίνηση του ΠΝ να αποκτήσει τις ολλανδικές Φ/Γ. Δυστυχώς όμως αρχίζουν να δείχνουν τα χρόνια τους κ με την κρίση θα "τραβήξουν πολύ κουπί" ακόμα με εξαίρεση τις δύο που αναγγέλθηκε ότι θα παροπλιστούν...κ εννοείται,χωρίς αντικατάσταση.

    Σιγουρα μια ειναι η Μπουμπουλινα..η αλλη??Ο Θεμιστοκλης?

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Αυτόν σκέφθηκα κ εγώ, πάντως μιά από τις μή εκσυγχρονισμένες. Δεν είναι ηλικιακά τα κριτήρια,παίζουν πολλά, σε τι κατάσταση είναι,πότε είναι η επόμενη ακινησία...

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    H ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ,το νεώτερο πλοίο της κλάσης,παροπλίστηκε στον ΝΣ στις 18/2 συμπτωματικά τώρα που ειπώθηκε ότι θα πάρουμε δανεικές από την Γαλλία 2 Φ/Γ τύπου FREMM oι οποίες είναι ανώτερες από ό,τι διαθέτουν οι Τούρκοι αλλά καραβολατρικά δεν "λένε"...

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας