Σελίδα 41 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 31394041424351 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 401 έως 410 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #401
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι άραγε γνωρίζουμε ή μπορούμε να μάθουμε για το FANTASY που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν ημιβυθισμένο (αν δεν κάνω λάθος έχει πλέον διαλυθεί) στον κόλπο της Σούδας στην Κρήτη ??? Θα κάνω λάθος αν υποθέσω ότι πιθανόν να είναι κάποιο από τα πρώην ΠΕΤΡΑΚΗΣ - ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ - ΠΕΤΡΑΚΗΣ Ι του Ιονίου (πολύ μεγάλες ομοιότητες) ή τουλάχιστον ίδιου τύπου με αυτά, δηλαδή ναρκαλιευτικό τύπου Ham ???
    Γιώργο δες στην φωτογραφία το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και το FANTASY δεν έχουν ομοιότητες καθότι το πρώτο Αγγλίδα και το δεύτερο Ολλανδέζα.


    SLIDESMALL556.jpg

  2. #402

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο δες στην φωτογραφία το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και το FANTASY δεν έχουν ομοιότητες καθότι το πρώτο Αγγλίδα και το δεύτερο Ολλανδέζα.


    SLIDESMALL556.jpg
    Παντελή μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σαφώς, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και FANTASY δεν έχουν ομοιότητες (καταπληκτική φωτό !!!), εγώ σύγκρινα το FANTASY αφενός με την φωτό στο προσπέκτους που παρέπεμψα και αφετέρου, με αυτή και αυτή. Ολλανδικό λοιπόν το FANTASY, γνωρίζεις μήπως άλλα του στοιχεία, έτος κατασκευής, πότε ήρθε στην χώρα μας, αν είχε πάντα το ίδιο όνομα ??? Και στον Πειραιά αλήθεια που δούλευε ??? Προς Αίγινα, Σαλαμίνα ???

    Και μιά ερώτηση ακόμα (σε ζάλισα !!!). Το καραβάκι δεξιά στην φωτό στο οποίο διακρίνεται το "CAPTAIN", ποιό ήταν ???

  3. #403
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΦΑΝΤΑΖΥ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντελή μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σαφώς, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και FANTASY δεν έχουν ομοιότητες (καταπληκτική φωτό !!!), εγώ σύγκρινα το FANTASY αφενός με την φωτό στο προσπέκτους που παρέπεμψα και αφετέρου, με αυτή και αυτή. Ολλανδικό λοιπόν το FANTASY, γνωρίζεις μήπως άλλα του στοιχεία, έτος κατασκευής, πότε ήρθε στην χώρα μας, αν είχε πάντα το ίδιο όνομα ??? Και στον Πειραιά αλήθεια που δούλευε ??? Προς Αίγινα, Σαλαμίνα ???

    Και μιά ερώτηση ακόμα (σε ζάλισα !!!). Το καραβάκι δεξιά στην φωτό στο οποίο διακρίνεται το "CAPTAIN", ποιό ήταν ???
    Να συμπληρώσω λίγες πληροφορίες που έχω για το ΦΑΝΤΑΖΥ. Κατασκευής 1961, 148 gt, νηολόγιο Πειραιά 5148 (Ά κλάση) από το 1991. Ιδιοκτήτες φαίνονται οι Αδελφοί Λαμπρινουδάκη. Μάλλον θέλει και αυτό ξεψάχνισμα με τον αριθμό νηολογίου για περισσότερα...

  4. #404
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντελή μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σαφώς, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και FANTASY δεν έχουν ομοιότητες (καταπληκτική φωτό !!!), εγώ σύγκρινα το FANTASY αφενός με την φωτό στο προσπέκτους που παρέπεμψα και αφετέρου, με αυτή και αυτή. Ολλανδικό λοιπόν το FANTASY, γνωρίζεις μήπως άλλα του στοιχεία, έτος κατασκευής, πότε ήρθε στην χώρα μας, αν είχε πάντα το ίδιο όνομα ??? Και στον Πειραιά αλήθεια που δούλευε ??? Προς Αίγινα, Σαλαμίνα ???

    Και μιά ερώτηση ακόμα (σε ζάλισα !!!). Το καραβάκι δεξιά στην φωτό στο οποίο διακρίνεται το "CAPTAIN", ποιό ήταν ???
    Γιώργο καταρχήν το CAPTAIN NICOLAS υπό την αρχική του μορφή, στην συνέχεια άλλαξε πλώρη, πιο ωραία, και αύξησε το μήκος του, το συνάντησα στην Ιεράπετρα με την νέα του μορφή το καλοκαίρι του 1996 μαζί με το ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Μ, εκδρομές για Χρυσή.
    Τώρα για το FANTASY πρόκειται για πρώην Ολλανδικό παράκτιο ναρκαλιευτικό κλάσης VAN STRAELEN, πιθανώς να πρόκειται για το VAN'T HOFF από όσον μπόρεσα να συμπεράνω από την γνωριμία μου με τον πλοιοκτήτη Καπετάν Γιάννη Λαμπρινουδάκη, κάπου την δεκαετία του 90. Το καραβάκι είχε έδρα δραστηριότητας του την Κρήτη μόνο, πιστεύω. Η φωτογραφία το δείχνει στον Πειραιά κατά την διάρκεια του χειμώνα.

  5. #405

    Smile Υποκλίνομαι !!!

    Εκπληκτικό !!! Τρία λοιπόν καραβάκια της Κρήτης, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, FANTASY, και ΚΑΠΤΑΙΝ ΝΙΚΟΛΑΣ (το θέμα του εδώ στο φόρουμ) σε χειμωνιάτικη φωτό μπροστά στην Αγία Τριάδα, και ανάμεσα τους το ΕΛΒΙΡΑ (σημερινό ΠΑΤΜΟΣ ΣΤΑΡ) !!!

    Πόσους άραγε ακόμα θησαυρούς να κρύβει το σεντούκι του κ. καθηγητή ???

  6. #406
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αυτό ποιο μπορεί να είναι; Δεν συγκράτησα το όνομα του όταν το είδα πριν χρόνια στην Κάλυμνο.

    σάρω0011.jpg

  7. #407

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικά δεν πρόκειται για κάποια αναζήτηση, αλλά για απάντηση σε παλιά δική μου αναζήτηση.

    Εδώ και χρόνια είχα την απορία τι άραγε να είχε απογίνει ένα μικρό επιβατηγό με το όνομα FALCON (1971 - Γερμανία - IMO 88623130 - ex. ANIARA, OSTSEELAND). Το είχα δει και φωτογραφήσει -κατά σειράν στις παρακάτω φωτό- Δεκέμβριο 2007 στον μώλο ΔΕΗ, Μάρτιο 2008 στην ράδα Περάματος, Δεκέμβριο 2008 και Δεκέμβριο 2009 στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα.

    2007_12.jpg__2008_03.jpg__2008_12.jpg__2009_12.jpg

    Έκτοτε το είχα χάσει, και ανά καιρούς (όταν ...ξεσκάλιζα τα αρχεία μου) αναρωτιόμουν όπως έγραψα και πιό πάνω τι να είχε απογίνει. Τελικά, μόλις σήμερα βρήκα φωτογραφία του από το Aliaga (Mάρτιος 2011) όπου και οδηγήθηκε προς διάλυση. Να προσθέσω στο ιστορικό του, πως από ότι έχω διαβάσει στο shipspotting, ήταν το ιδιωτικό γιώτ του τελευταίου προέδρου της (τότε) ανατολικής Γερμανίας, Έρικ Χόνεκερ.

  8. #408

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικά δεν πρόκειται για κάποια αναζήτηση, αλλά για απάντηση σε παλιά δική μου αναζήτηση.

    Εδώ και χρόνια είχα την απορία τι άραγε να είχε απογίνει ένα μικρό επιβατηγό με το όνομα FALCON (1971 - Γερμανία - IMO 88623130 - ex. ANIARA, OSTSEELAND). Το είχα δει και φωτογραφήσει -κατά σειράν στις παρακάτω φωτό- Δεκέμβριο 2007 στον μώλο ΔΕΗ, Μάρτιο 2008 στην ράδα Περάματος, Δεκέμβριο 2008 και Δεκέμβριο 2009 στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα.

    ____

    Έκτοτε το είχα χάσει, και ανά καιρούς (όταν ...ξεσκάλιζα τα αρχεία μου) αναρωτιόμουν όπως έγραψα και πιό πάνω τι να είχε απογίνει. Τελικά, μόλις σήμερα βρήκα φωτογραφία του από το Aliaga (Mάρτιος 2011) όπου και οδηγήθηκε προς διάλυση. Να προσθέσω στο ιστορικό του, πως από ότι έχω διαβάσει στο shipspotting, ήταν το ιδιωτικό γιώτ του τελευταίου προέδρου της (τότε) ανατολικής Γερμανίας, Έρικ Χόνεκερ.
    Πραγματι, διαβαστε το αρθρο στον SPIEGEL με το θεμα DDR-Staatsyacht: Schiff ohne Zukunft (Το γιωτ της ΔΑΓ: Πλοιο χωρις μελλον")
    http://www.spiegel.de/fotostrecke/dd...cke-11773.html
    0,1020,551723,00.jpg

    Επισης http://www.yachtblick.de/superyachte...eeland-teil-2/

  9. #409
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματι, διαβαστε το αρθρο στον SPIEGEL με το θεμα DDR-Staatsyacht: Schiff ohne Zukunft (Το γιωτ της ΔΑΓ: Πλοιο χωρις μελλον")
    DDR=Deutsche Demokratische Republik,Γερμανική Λαοκρατική Δημοκρατία.Σύντμηση στα ελληνικά ΓΛΔ.

  10. #410
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Ένα καρέ από φιλμάκι γύρω στο 1976-78 μας δείχνει ένα σκαρί στο Πέραμα που ίσως μετασκευάζεται, ίσως διαλύεται. Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι;

    unknown circa76.jpg

Σελίδα 41 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 31394041424351 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας