Σελίδα 50 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 404849505152 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 491 έως 500 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #491
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Δύο φωτο (κακής ποιότητας) που είχα βγάλει μέσα δεκαετίας '90 πιτσιρικάς από την παλιά παραλία της Θεσσαλονίκης και απεικονίζουν την ανατολική πλευρά της 1ης Προβλήτας, στην οποία, όπως έχω ξαναγράψει σε ποστ μου στο θέμα του ΠΑΤΜΟΣ, παλιότερα έδεναν εγ/ογ, αλλά και παροπλισμένα / κατασχεμένα βαπόρια, αλλά και κάποια για μικροεπισκευές. Και στις δύο φωτο διακρίνεται ένα φορτηγοποστάλι, πρώην σοβιετικό προφανώς, που ήταν για πολύ καιρό παροπλισμένο ή κατασχεμένο (και εννοείται δε γνωρίζω αν είχε περάσει σε ελληνικά χέρια, αν και το θεωρώ ψιλοαπίθανο). Η πρώτη λέξη του ονόματός του ήταν PROFESSOR (κάτι πολύ συνηθισμένο για πρώην σοβιετικά βαπόρια, όπως και οι λέξεις / ιδιότητες AKADEMIK, MEKHANIK κλπ. - μετά ακολουθούσε το επώνυμο αυτού, προς τιμήν του οποίου ονοματοδοτήθηκε το βαπόρι - και σήμερα άλλωστε αρκετά ρώσικα εμπορικά κρατάνε την παράδοση αυτή). Επειδή θεωρώ ότι είναι φορτηγοποστάλι (αναλογικά μεγάλο κομοδέσιο, πολλά παράθυρα, δύο λέμβοι σε κάθε μπάντα) μου είχε κινήσει την περιέργεια και για καιρό προσπαθούσα, μάταια όπως αποδείχτηκε, να ανακαλύψω την ταυτότητά του. ¶ραγε γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για το συγκεκριμένο βαπόρι;


    Το περί οα½— η απορία / αναζήτηση είναι το δεύτερο από αριστερά όπως διακρίνονται στις φωτο (στην πρώτη τέρμα δεξιά φαίνεται και μια θασίτικη παντόφλα - τότε έρχονταν συχνά παντόφλες της Θάσου για τη συντήρησή τους στα ναυπηγεία της Μίκρας, στη δεύτερη τέρμα δεξιά το SPIRIT OF ATHOS, τότε πλωτό μπαρ / καφετέρια στο Θερμαϊκό).

    10_edited.jpg 11_edited.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkeos : 06-05-2021 στις 01:42

  2. #492
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Το "φορτηγοποστάλι" είναι ρουμάνικο κ λέγεται ΝΕΡΤUN.Ήταν από μιά σειρά εκπαιδευτικών του εμπορικού ναυτικού που χτίστηκαν τέλη 70ς στην Πολωνία.Τα σοβιετικά άρχιζαν από PROFESSOR.Υπήρχε κ 1 βουλγάρικο ΝIKOLA; VAPTZAROV όλα τακτικοί θαμώνες στα λιμάνια μας.

  3. #493
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "φορτηγοποστάλι" είναι ρουμάνικο κ λέγεται ΝΕΡΤUN.Ήταν από μιά σειρά εκπαιδευτικών του εμπορικού ναυτικού που χτίστηκαν τέλη 70ς στην Πολωνία.Τα σοβιετικά άρχιζαν από PROFESSOR.Υπήρχε κ 1 βουλγάρικο ΝIKOLA; VAPTZAROV όλα τακτικοί θαμώνες στα λιμάνια μας.
    Αυτό λέω, θυμάμαι ότι η πρώτη λέξη ήταν PROFESSOR σίγουρα. Μήπως έγινε μπέρδεμα; Εννοώ έψαξα το NEPTUN που λες, μου φαίνεται όντως ολόιδιο, αλλά είμαι σίγουρος ότι η πρώτη λέξη ήταν PROFESSOR, γιατί το σημείωσα όταν έβγαλα τη φωτο. Μήπως κάποιο λιγότερο γνωστό σοβιετικό αδερφάκι του ή μετονομασία πριν το τέλος του;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkeos : 06-05-2021 στις 15:22

  4. #494
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Και τι να έκανε άραγε στη Θεσσαλονίκη, γιατί για εκπαιδευτικό πλου σίγουρα δεν ήρθε, ήταν για πολύ καιρό όπως προανέφερα παροπλισμένο. Επίσης, στο shipspotting που είδα δεν ανέφερε μετονομασία του.

  5. #495
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Όποιος ψάχνει, κάτι θα βρει τελικά... Η επισήμανση του ΒΙΚΤΩΡΑ προηγουμένως, αλλά και η σιγουριά μου ότι η πρώτη λέξη του ονόματος ήταν PROFESSOR (ταιριαστή για εκπαιδευτικό) οδήγησαν στην ανακάλυψη σοβιετικών αδερφών του NEPTUN: PROFESSOR SHCHYOGOLEV, PROFESSOR MINYAYEV, PROFESSOR UKHOV (μπορεί να υπήρχαν και άλλα). Ένα από αυτά είναι αυτό των φωτογραφιών μου, τώρα ποιο ακριβώς θέλει (πολύ) περισσότερο ψάξιμο. Μάλιστα, ένα ακόμα, με κάποιες διαφοροποιήσεις στο κομοδέσιο πλέον, το PROFESSOR KHLYUSTIN είναι ακόμα ενεργό (αυτή τη στιγμή που μιλάμε πλέει, Vladivostok μεριά)! Η συνεργασία των μελών του φόρουμ είναι εποικοδομητική...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkeos : 06-05-2021 στις 16:01

  6. #496
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Τα πλοία αυτά ανήκαν στην κλάση Β-80 και κάνανε και κανονικά εμπορικά ταξίδια. Το ρουμάνικο πλοίο έχει και την σελίδα του στη wikipedia στο https://de.wikipedia.org/wiki/Nikola...(Schiff,_1976)
    Από τα Β-80, το Professor Khlyustin υπάρχει ακόμη ως ρωσικό εκπαιδευτικό. Φωτο στο https://fleetphoto.ru/photo/01/69/23/169238.jpg

  7. #497
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πλοία αυτά ανήκαν στην κλάση Β-80 και κάνανε και κανονικά εμπορικά ταξίδια. Το ρουμάνικο πλοίο έχει και την σελίδα του στη wikipedia στο https://de.wikipedia.org/wiki/Nikola...(Schiff,_1976)
    Από τα Β-80, το Professor Khlyustin υπάρχει ακόμη ως ρωσικό εκπαιδευτικό. Φωτο στο https://fleetphoto.ru/photo/01/69/23/169238.jpg
    Ναι φἰλε Ellinis, για το PROFESSOR KHLYUSTIN ανέφερα στο αμέσως προηγούμενο post μου αν το πρόσεξες

  8. #498
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ναι το είδα αφου ποσταρα 😊
    Είχα και εγώ πετυχει ενα παρομοιο στον Πειραιά και το μεγάλο κομοδεσιο μου είχε κινήσει την περιεργια. Απορώ που δεν βρέθηκε κάποιος δαιμόνιος δικός μας να δοκιμάσει μετασκευη κάποιου τους σε κρουαζιεροπλοιο

  9. #499
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το είδα αφου ποσταρα 😊
    Είχα και εγώ πετυχει ενα παρομοιο στον Πειραιά και το μεγάλο κομοδεσιο μου είχε κινήσει την περιεργια. Απορώ που δεν βρέθηκε κάποιος δαιμόνιος δικός μας να δοκιμάσει μετασκευη κάποιου τους σε κρουαζιεροπλοιο
    Όπως ο Τροχίδης με κάποια από τη σειρά MIKHAIL KALINNIN. Πάντως, όπως προανέφερα, μάλλον απίθανο το συγκεκριμένο των φωτογραφιών μου να ήταν Θεσσαλονίκη για μια παρόμοια περίπτωση, γιατί κάτι θα είχε ακουστεί πιστεύω...

  10. #500
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι να έκανε άραγε στη Θεσσαλονίκη, γιατί για εκπαιδευτικό πλου σίγουρα δεν ήρθε, ήταν για πολύ καιρό όπως προανέφερα παροπλισμένο. Επίσης, στο shipspotting που είδα δεν ανέφερε μετονομασία του.
    Mετά την κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ πολλά πλοία τους αντιμετώπισαν προβλήματα.Αυτό μάλλον ήταν κατασχεμένο.Πρέπει να λέει PROFESSOR + μία λέξη.Oυκρανικό ίσως σινιάλο,μαύρο σκάφος PROFESSOR ANICHKOV.
    Xτίστηκαν 12 συνολικά,8 σοβιετικά (σε αυτά ψάξε) ,2 πολωνικά,1 ρουμάνικο,1 βουλγάρικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 07-05-2021 στις 10:39

Σελίδα 50 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 404849505152 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας