Σελίδα 45 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 354344454647 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 441 έως 450 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #441

    Προεπιλογή

    Φίλε ΒΙΚΤΩΡ..... υποκλίνομαι μετά βαθυτάτου σεβασμού !!! Πράγματι, η φωτό είναι από την Σαλαμίνα, όπως βλέπουμε από την Κούλουρη προς το Αιάντειο !!! Όχι από το κέντρο της Κούλουρης από τον μώλο του Αγίου Νικολάου, αλλά όπως συνεχίζουμε δυτικότερα παραλιακά, στο τέλος της Κούλουρης όπου βρίσκεται το καρνάγιο Πράσινου. Διά του λόγου το αληθές, "περπάτησα ηλεκτρονικά" μέσα από την εφαρμογή "Χάρτες" της Google, και ιδού !!!

    Capture.jpg

    Αριστερά στην εικόνα το καρνάγιο Πράσινου, και από την μέση (στύλος) και δεξιά βλέπουμε απέναντι το ίδιο τοπίο με την φωτό του ΞΑΝΘΗ. Σημείωσε ότι το μικρό ύψωμα ανάμεσα στους δύο μεσαίους στύλους, δεν φαινόταν από την Κούλουρη αν δεν φτάναμε στο καρνάγιο Πράσινου. Και το κερασάκι στην τούρτα των αποκαλυπτηρίων (!!!) είναι ότι το ΞΑΝΘΗ κατά 99% φωτογραφήθηκε μέσα από το καρνάγιο είτε κατά την καθέλκυση του (το πιθανότερο) είτε κατά την αναχώρηση του από εκεί (παρατήρησε τα απόνερα στην πλώρη του).

    Ακόμα, τα χαρακτηριστικά του φουγάρα κααααααάτι σαν να μου θυμίζανε, κάπου τα είχα ξαναδεί. Σκαλίζοντας λοιπόν το αρχείο μου, στις παλιές φωτό που μου είχε εμπιστευθεί ο καλός φίλος Γιώργος Φραντζής για να τις σκανάρω, βρήκα και το ΞΑΝΘΗ, εν έτει 1994 στο Πέραμα. Δυστυχώς όμως, παρότι έτρεφα ελπίδες ότι ο φίλος Γιώργος θα μπορούσε να μας πει κάποια στοιχεία του πλοιαρίου, σήμερα που τον ρώτησα δεν θυμόταν τίποτα για το ΞΑΝΘΗ γιατί στην φωτό ήταν στο διπλανό από το δικό του ναυπηγείο (δεν το είχε "δουλέψει" τότε εκείνος).

    29.jpg
    Πέραμα - 1994

  2. #442

    Προεπιλογή

    Σε φωτογραφία με το APPIA στην Πάτρα, που είχε παρατεθεί πριν χρόνια στο θέμα του πλοίου, βλέπουμε δεξιά (κλικ για μεγέθυνση) ένα εκ των δύο μικρών αποβατικών τύπου RCL, το AΛΕΞ ή το ΜΑΡΙΛΕΝΑ, για τα οποία είχαμε συζητήσει στο παρόν θέμα στα ποστ 444 έως 448.

  3. #443
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Λεπτομέρεια από φωτογραφία του '60 με ένα καραβάκι πλευρισμένο στου Τζελέπη. Το σουλούπι μοιάζει με αλιευτικού αλλά φαίνεται να έχει "πολύ" κομοδέσιο για τέτοιο. Αν και τότε δένανε και φορτηγά μότορσιπ στου Τζελέπη, αναρωτιέμαι μήπως είναι καποιο "μικτό" που έκανε κάποια άγονη.
    Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

    Tzelepi2.jpg

  4. #444
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεπτομέρεια από φωτογραφία του '60 με ένα καραβάκι πλευρισμένο στου Τζελέπη. Το σουλούπι μοιάζει με αλιευτικού αλλά φαίνεται να έχει "πολύ" κομοδέσιο για τέτοιο. Αν και τότε δένανε και φορτηγά μότορσιπ στου Τζελέπη, αναρωτιέμαι μήπως είναι καποιο "μικτό" που έκανε κάποια άγονη.
    Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

    Tzelepi2.jpg
    Noμίζω είναι το ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ γιά το οποίο έχουμε συζητήσει μαζί.Φορτηγοποσταλάκι μετασκευή από αλιευτικό που έκανε την άγονη από Ρόδο προς Β.Αιγαίο γύρω στα 1966-67.Οι Ροδίτες πλοιοκτήτες είχαν κ ένα ΗΛΙΑΣ που έκανε ενδοδωδεκανησιακά.

  5. #445
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε μια φωτογραφία της Ρόδου το 1969 αποθανατίστηκε και αυτό το καράβι. Οι γραμμές του θυμίζουν κάπως το ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ που ήρθε πολύ αργότερα στην Ελλάδα. Κάποια ιδέα για το ποιό είναι;

    dianp - 1969.jpg
    (c) dianp @ Flickr

  6. #446
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Πρόκειται για ένα από τα δίδυμα Ιταλικά Ε/Γ NUOVA EGADI και ΝUOVA USTICA.
    ¶γνωστο πως βρέθηκε στη Ρόδο.

  7. #447
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε esperos!

  8. #448

    Προεπιλογή

    Ποιό(α) καράβι(α) βλέπουμε στο λιμάνι της Ραφήνας ??? Η λεζάντα της φωτό αναφέρει το έτος 1955 και ένα πλοίο, αλλά εγώ νομίζω πως είναι δύο, εκτός και αν με γελούν τα μάτια μου (κάντε κλικ για μεγέθυνση). Ακόμα διακρίνω και ένα μικρό λίμπερτυ (???), σαν τα παλιά γνωστά καραβάκια της Σαλαμίνας.

  9. #449

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό(α) καράβι(α) βλέπουμε στο λιμάνι της Ραφήνας ??? Η λεζάντα της φωτό αναφέρει το έτος 1955 και ένα πλοίο, αλλά εγώ νομίζω πως είναι δύο, εκτός και αν με γελούν τα μάτια μου (κάντε κλικ για μεγέθυνση). Ακόμα διακρίνω και ένα μικρό λίμπερτυ (???), σαν τα παλιά γνωστά καραβάκια της Σαλαμίνας.
    Το αριστερα ειναι το ΡΕΝΑ, το δεξια μαλλον το ΜΟΣΧΑΝΘΗ. Η φωτογραφια πρεπει να ειναι του 1961 γιατι το ΡΕΝΑ αγοραστηκε και ηλθε στην Ελλαδα το 1957 σαν ΝΑΥΤΙΛΟΣ και αν θυμαμαι καλα το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ηταν ασπρο ενω το ΡΕΝΑ (νεο ονομα το 1960) ηταν μαυρο. Οσο για την χρονια 1961, ειναι προτιμοτερη απο το 1960 γιατι τοτε το ΜΟΣΧΑΝΘΗ εφευγε απο το Πορτο Ραφτη. Το 1961 ηταν στην Ραφηνα. Ιδου και μια σχετικη ανακοινωση στην Καθημερινη (& Ιουνιου 1961).

    19610607 Moschanthi Rena Ka0hm.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 12-08-2018 στις 21:46

  10. #450

    Προεπιλογή

    Ακόμα μία φωτογραφία αλιευθείσα σήμερα από τους γνωστούς πάγκους στο Μοναστηράκι. Στην πίσω της πλευρά αναγράφεται "Αθήνα - 26 Οκτωβρίου 1959" αλλά κατά πάσαν πιθανότητα (για να μην πω βεβαιότητα) είναι στο λιμάνι του Πειραιά. Το πλοίο λογικά είναι του τύπου Fairmile, μπορεί κάποιος άραγε να το αναγνωρίσει, υπάρχει πιθανότητα -μιλάμε για το 1959- να είναι το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ???

    03.jpg

Σελίδα 45 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 354344454647 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας