Σελίδα 38 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 28363738394048 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 371 έως 380 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #371
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Γύρω στο 1970. Τι είδους πολεμικό "βλέπεις";

  2. #372
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καθορίσω...βλέπω θέσεις γιά πυροβόλα.

  3. #373
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Δ1 στην Ιθάκη

    Ενα μικρό πλοίο με το όνομα Δ1 στην πρύμνη του, αγνώστων λοιπών στοιχείων! Αρχικά πίστεψα οτι είναι κάποιο μικρό πολεμικό αλλά η αναγραφή του λιμένα νηολόγησης στην πρύμνη παραπέμπει σε εμπορικό σκάφος. Πέρασε απο το μυαλό μου μήπως είναι η μετασκευασμένη κανονιοφόρος Δ που είχε μετονομαστεί σε ΔΕΛΤΑ (την είχαμε αναφέρει εδώ) αλλά τα ναυπηγικά χαρακτηριστικά δεν μου ταιριάζουν. Κάποια ιδέα μήπως;

    D1.jpg
    Η πηγή αναφέρεται στη φωτογραφία.

  4. #374
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μικρό πλοίο με το όνομα Δ1 στην πρύμνη του, αγνώστων λοιπών στοιχείων! Αρχικά πίστεψα οτι είναι κάποιο μικρό πολεμικό αλλά η αναγραφή του λιμένα νηολόγησης στην πρύμνη παραπέμπει σε εμπορικό σκάφος. Πέρασε απο το μυαλό μου μήπως είναι η μετασκευασμένη κανονιοφόρος Δ που είχε μετονομαστεί σε ΔΕΛΤΑ (την είχαμε αναφέρει εδώ) αλλά τα ναυπηγικά χαρακτηριστικά δεν μου ταιριάζουν. Κάποια ιδέα μήπως;

    D1.jpg
    Η πηγή αναφέρεται στη φωτογραφία.
    Το πιο είναι ή τι είναι δε το γνωρίζω. Εκείνο όμως που γνωρίζω είναι ότι η ιστοσελίδα http://oldithaki.blogspot.gr/ έχει αρκετά ενδιαφέροντα θέματα και μιας και ο Ellinis βρήκε την πηγή θα πρέπει αυτός να τα παρουσιάσει. Εγώ απλά θα αναφέρω απο το φωτ/κο αρχείο Αρσένη Νο 6 φωτ/φίες : 37,38 - 40,41 - 44 - 47 έως 59 - 62,63,64 .

  5. #375
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μικρό πλοίο με το όνομα Δ1 στην πρύμνη του, αγνώστων λοιπών στοιχείων! Αρχικά πίστεψα οτι είναι κάποιο μικρό πολεμικό αλλά η αναγραφή του λιμένα νηολόγησης στην πρύμνη παραπέμπει σε εμπορικό σκάφος. Πέρασε απο το μυαλό μου μήπως είναι η μετασκευασμένη κανονιοφόρος Δ που είχε μετονομαστεί σε ΔΕΛΤΑ (την είχαμε αναφέρει εδώ) αλλά τα ναυπηγικά χαρακτηριστικά δεν μου ταιριάζουν. Κάποια ιδέα μήπως;

    D1.jpg
    Η πηγή αναφέρεται στη φωτογραφία.
    Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο και πολλές συγκρίσεις με πλοία της εποχής κατέληξα στο οτι το εικονιζόμενο είναι ένα από τα τέσσερα πλοία δίωξης λαθρεμπορίου που ναυπηγήθηκαν το 1926 στην Ιταλία για την Ελλάδα. Αρχικά υπάγονταν στο Υπουργείο Οικονομικών, στην Δ/νση Τελωνείων. Ισώς επειδή δεν εντάχθηκαν στον Στόλο αλλά σε μια κρατική υπηρεσία να νηολογήθηκαν κανονικά.
    Τα πλοία αργότερα περιήλθαν στο ΠΝ και έφεραν τις ονομασίες Α1 ως Α4, χωρίς να τύχουν ιδιαίτερα καλής αποδοχής τόσο για τις περιορισμένες ναυτικές δυνατότητες τούς όσο και για την μικρή ακτίνα δράσης. Πάντως και τα τέσσερα χάθηκαν κατά τον Β' Π.Π. Σχετικά μπορείτε να διαβάσετε στο el.wikipedia.org... αλλά κρατήστε οτι όσα γράφει για το τέλος του Α1 στην πραγματικότητα συνέβησαν στο Α2.
    Το πότε ονομαζόταν Δ1 δεν το γνωρίζω και υποθέτω οτι ίσως ονομαζόταν έτσι αρχικά. Η σημαία στην πρύμνη δεν φαίνεται για την Ελληνική αλλά για κάποια "τρικολόρ". Αν είναι η Ιταλική σημαία, μια εξήγηση είναι οτι το πλοίο φωτογραφήθηκε κατά την κάθοδο του από τα Ιταλικά ναυπηγεία στην Ελλάδα και πριν ακόμη παραδοθεί επίσημα στις ελληνικές αρχές. Ίσως το βαρέλι στην πρύμνη να περιείχε το επιπλέον καύσιμο που χρειαζόταν για το μακρύ ταξίδι.

    Για σύγκριση ανεβάζω μια από φωτογραφία του Α2 που μου έστειλε ένας Ιταλός φίλος και ερευνητής, μετά την κατάληψη και ανέλκυση τού από τους Ιταλούς τον Μάη του 1941.
    A2 (2).jpg

  6. #376
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία του 1970 (σύμφωνα με τη λεζάντα) που από το χαρακτηριστικό εκκλησάκι καταλαβαινω οτι είναι στην Πάρο. Αναζητείται η ταυτότητα τόσο του επιβατηγού πλοίου όπου στεκόταν ο φωτογράφος όσο και του όμορφου μότορσιπ. Παρατηρήστε οτι το επιβατηγό είχε και πρυμνιές "βαρδιόλες".

    Greece-Ships-Vessels-In-Port-Circa-1970.jpg

  7. #377

    Προεπιλογή

    Το πλοιο της γραμμης απο το οποιο τραβηχτηκε η φωτογραφια ειναι το ΚΥΚΛΑΔΕΣ του ΑΓΑΠΗΤΟΥ

  8. #378
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Eξαιρετικός φίλε, ευχαριστώ! Δεν θα περίμενα από τους Αγαπητούς να έχουν σκίαστρα μέχρι και πάνω από τις βαρδιόλες της πρύμνης... Αυτές αργότερα τις αφαίρεσαν

  9. #379
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή ΝΑΪΑΣ ex LOCHEARN

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως μπορει καποιος να μας δωσει μερικες πληροφοριες σχετικα με τα επιβατηγα Ναιας (ex Lochmor) και Ανεμωνη (ex Lochearn) που αγοραστηκαν απο Ελληνες το 1964?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Lochmor και το Lochearn είχαν ναυπηγηθεί το 1930 για τη David MacBrayne στα Ardrossan Dockyard και μεταφέραν 400 επιβάτες στα μικρά νησιά των Εβρίδων.

    Lochearn01.jpg
    Πηγή

    Είχαν μήκος 47,5 μ., πλάτος 8,9 και ταχύτητα 11 κόμβων.

    Aγοράστηκαν όπως λες το 1964 από Έλληνες. Το ΝΑΪΑΣ (σύμφωνα με τα στοιχεία μου ήταν το πρ. Lochearn) μετετράπη σε γιότ το 1968.
    Εντόπισα αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία εδώ. Βλέπουμε για πρώτη φορά το ΝΑΪΑΣ όπως μετασκευαζόταν στο Ξαβερι στα μέσα της δεκαετίας του '60.

    NAIAS ex-Lochearn - Colin MacLean.jpg

    Η μετασκευή έχε μεταμορφώσει το πλοίο και μόνο τα παράθυρα του αλλοτε πλωριού σαλονιού θυμίζουν το άλλοτε LOCHEARN.
    Ενδιαφέρον θα ήταν να ταυτοποιήσουμε και τα πλοία γύρω του. Αριστερά είναι σίγουρα το ΛΙΝΑ Μ. που τότε ολοκληρωνόταν. Το αλλο δεξιά με το γυριστό παραπέτο στην πλώρη είμαι σίγουρος οτι κάπου το έχω ξαναδεί... Πιο δεξιά ένα ακόμη πλοίο περιμένει την αναγνώριση του....

    Στην ίδια σελίδα υπάρχει και η παρακάτω φωτογραφία της θαλαμηγού πλέον ΝΑΪΑΣ φωτογραφημένη από τον Peter Stafford το 1971. Σύμφωνα με το clydeships το πλοίο δεν είχε καλή πορεία αφού το 1975 πήγε για διάλυση. Ιδιοκτήτης του αναφέρεται η παναμαδέζικη Naiaskazl Compania Matitima S.A. και πιο πριν ο Γ.Κατσουλάκος.

    NAIAS Glyfada 1971 - Peter M. Stafford - meekwrite.blogspot.gr.jpg

  10. #380

    Προεπιλογή

    Με το γυριστο παραπετο ειναι το ΠΟΡΟΣ και δεξια το ΕΛΛΑΣ του Διαπουλη

Σελίδα 38 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 28363738394048 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας