Σελίδα 42 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 324041424344 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 411 έως 420 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #411

    Προεπιλογή

    Mοιαζει πολυ με κλασικο σκαρι <Χωματα> τα παραθυρα ταιριαζουν καπως με του ΡΗΓΑ

  2. #412

    Προεπιλογή

    Ευστοχότατος όπως πάντα ο φίλος BEN BRUCE.

    Πράγματι το καραβάκι παραπέμπει ξεκάθαρα σε κλασσικό σκαρί Χωματά, μοιάζει πολύ στο ΡΗΓΑΣ - ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ μέχρι και στην κούρμπα που κάνει η υπερκατασκευή πάνω από τα παράθυρα (σύγκριση). Μόνο πρόβλημα, αυτό που και ο ίδιος ανέφερε, ότι υπάρχουν διαφορές στα παράθυρα. Στο ΡΗΓΑΣ - ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ και αρχικά αλλά και αργότερα τα παράθυρα είχαν μεταξύ τους μεγαλύτερες αποστάσεις από το σκαρί που βλέπουμε στο Πέραμα.

    Να παρατηρήσω - προσθέσω ακόμα ότι το σκαρί από το φιλμάκι πρέπει εκείνο το διάστημα να ήταν παρατημένο - αφημένο, και όχι σε στάδιο κάποιων εργασιών (διάλυσης ή μετασκευής). Παρατηρήστε ότι δεν βρίσκεται πάνω σε τακαρίες αλλά κάτω στο έδαφος. Επίσης, βρίσκεται στην άκρη του ναυπηγείου Κορωναίου (σημερινό Φραντζή), κολλητά στον τοίχο και στο όριο που το διαχώριζε με το διπλανό (σημερινό Κελαιδή). Συνήθως και μέχρι και σήμερα, τα πλοία πάνω στα οποία δεν γίνονται εργασίες για τον ένα ή άλλο λόγο, τα αφήνουν στις άκρες των ναυπηγείων για να μην βρίσκονται "στην μέση" και ενοχλούν.

  3. #413
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Μηπως ειναι το Υδρα ;

  4. #414
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι ο Ben Bruce χτύπησε διάνα... μοιάζει πολύ με το ΡΗΓΑΣ. Προσέξτε οτι το σκάφος είναι εντελώς γυμνό, δεν έχει μηχανήματα στην πλώρη, το σαλονάκι είναι απογυμνωμένο, ενώ λείπει η γέφυρα. Αυτές οι αποχρωματώσεις στο σκαρί μου θυμίζουν παραμονή σε νερό ή γενικά κάποιο ατύχημα να έχει συμβει. Το μυαλό μου πάει και στο ΑΓΓΕΛΙΚΑ του Χωματά που ναυάγησε στην Αίγινα το 1970. Ομως οι πληροφορίες μου λένε για διάλυση του στη Θεσσαλονίκη το 1974 που δεν ταιριάζει χρονικά. Αν είχαμε μια φωτογραφία του ΑΓΓΕΛΙΚΑ θα μπορούσαμε να το συγκρινουμε...

  5. #415

    Προεπιλογή

    Το ότι το καραβάκι στο φιλμ από το Πέραμα βρισκόταν στο ναυπηγείο Κορωναίου, ίσως μας βοηθήσει να βρούμε κάποια άκρη. Περισσότερα ελπίζω να έχω το ερχόμενο Σάββατο, αν δεν έχει μεσολαβήσει στο μεταξύ η αποκάλυψη του "μυστηρίου".

    Μέχρι τότε, και αφού έχει αποδειχθεί στο παρελθόν ότι με την συζήτηση (κόψε - ράψε) βρέθηκαν πολλές άκρες, ας συνεχίσουμε τις υποθέσεις. Το ότι το ΑΓΓΕΛΙΚΑ κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Χωματά και την ίδια χρονιά (1966) με το ΡΗΓΑΣ, αυξάνει κατά πολύ τις πιθανότητες να είχαν μεταξύ τους πολλές ομοιότητες ή και ακόμα να ήταν αδελφά πλοία. Το ναυάγιο του ΑΓΓΕΛΙΚΑ στην Αίγινα το 1970, είναι επίσης ένα πολύτιμο στοιχείο, αφού το καραβάκι στο φιλμ φαίνεται πράγματι "ταλαιπωρημένο" όπως σημείωσε ο Άρης, συνυπολογίζοντας σε αυτό και τα όσα είχα γράψει πιό πριν από το ποστ του (χωρίς να θυμάμαι ότι το ΑΓΓΕΛΙΚΑ είχε ναυαγήσει), σχετικά με την εικόνα του στο ναυπηγείο (παρατημένο).

    Τέλος όσον αφορά την πληροφορία περί διάλυσης του ΑΓΓΕΛΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη το 1974, είτε προέρχεται από επίσημη πηγή (νηολόγιο, διαγραφή πλοίου κ.λ.π.), είτε από ανεπίσημη, προσωπικά δεν την θεωρώ δεσμευτική ως προς το να μην μπορεί το καραβάκι να υπήρχε ακόμα σε ναυπηγείο του Περάματος μερικά χρόνια αργότερα.

    Ίδωμεν.....

  6. #416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, βρίσκεται στην άκρη του ναυπηγείου Κορωναίου (σημερινό Φραντζή), κολλητά στον τοίχο και στο όριο που το διαχώριζε με το διπλανό (σημερινό Κελαιδή).
    Από το φωτογραφικό αρχείο ("χάρτινες" φωτό) του καλού φίλου Γιώργου Φραντζή, που πριν λίγους μήνες μου το είχε εμπιστευτεί για να το σκανάρω, βρέθηκε φωτό από το ναυπηγείο Κορωναίου όπου διακρίνεται και το μικρό άγνωστο που μας έδειξε ο Ellinis λίγα ποστ πιό πάνω.

    0005_PR.jpg__0005_PR_Z.jpg

    Είναι άγνωστης χρονολογίας, αλλά σίγουρα νωρίτερα από το 1976-1978. Το καραβάκι βρίσκεται σε άλλη θέση στο ναυπηγείο, πάνω σε βάζα ή τακαρίες και κοντά στην θάλασσα. Δυστυχώς δεν φαίνεται ολόκληρο, είναι καλό όμως που βλέπουμε το τμήμα της πρύμης που δεν φαινόταν στην προηγούμενη εικόνα. Ελπίζω πως το Σάββατο που θα δω από κοντά τον καλό φίλο Γιώργο Φραντζή μήπως και θυμάται κάτι περισσότερο, παρόλο που όπως έχω πει τα χρόνια εκείνα το ναυπηγείο ανήκε στους αδελφούς Κορωναίου και αρκετά αργότερα πέρασε στην ιδιοκτησία του.

  7. #417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το φωτογραφικό αρχείο ("χάρτινες" φωτό) του καλού φίλου Γιώργου Φραντζή, που πριν λίγους μήνες μου το είχε εμπιστευτεί για να το σκανάρω, βρέθηκε φωτό από το ναυπηγείο Κορωναίου όπου διακρίνεται και το μικρό άγνωστο που μας έδειξε ο Ellinis λίγα ποστ πιό πάνω.

    0005_PR.jpg__0005_PR_Z.jpg

    Είναι άγνωστης χρονολογίας, αλλά σίγουρα νωρίτερα από το 1976-1978. Το καραβάκι βρίσκεται σε άλλη θέση στο ναυπηγείο, πάνω σε βάζα ή τακαρίες και κοντά στην θάλασσα. Δυστυχώς δεν φαίνεται ολόκληρο, είναι καλό όμως που βλέπουμε το τμήμα της πρύμης που δεν φαινόταν στην προηγούμενη εικόνα. Ελπίζω πως το Σάββατο που θα δω από κοντά τον καλό φίλο Γιώργο Φραντζή μήπως και θυμάται κάτι περισσότερο, παρόλο που όπως έχω πει τα χρόνια εκείνα το ναυπηγείο ανήκε στους αδελφούς Κορωναίου και αρκετά αργότερα πέρασε στην ιδιοκτησία του.

    προφανως ειναι ξυλινο και απο τον τροπο στρωσης του πετσωματος μαλλον θα αφορα καποιο απο τα πολλα ML FAIRMILE που μετασκευαζοντουσαν σε θαλαμηγους ή τουριστικα

  8. #418

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το φωτογραφικό αρχείο ("χάρτινες" φωτό) του καλού φίλου Γιώργου Φραντζή, που πριν λίγους μήνες μου το είχε εμπιστευτεί για να το σκανάρω, βρέθηκε φωτό από το ναυπηγείο Κορωναίου όπου διακρίνεται και το μικρό άγνωστο που μας έδειξε ο Ellinis λίγα ποστ πιό πάνω.

    0005_PR.jpg__0005_PR_Z.jpg

    Είναι άγνωστης χρονολογίας, αλλά σίγουρα νωρίτερα από το 1976-1978. Το καραβάκι βρίσκεται σε άλλη θέση στο ναυπηγείο, πάνω σε βάζα ή τακαρίες και κοντά στην θάλασσα. Δυστυχώς δεν φαίνεται ολόκληρο, είναι καλό όμως που βλέπουμε το τμήμα της πρύμης που δεν φαινόταν στην προηγούμενη εικόνα. Ελπίζω πως το Σάββατο που θα δω από κοντά τον καλό φίλο Γιώργο Φραντζή μήπως και θυμάται κάτι περισσότερο, παρόλο που όπως έχω πει τα χρόνια εκείνα το ναυπηγείο ανήκε στους αδελφούς Κορωναίου και αρκετά αργότερα πέρασε στην ιδιοκτησία του.
    Το δεξιό είναι η θαλαμηγός Stilvi.

  9. #419
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κανείς την τύχη των ΗΥDRA CAT κ SPETSES CAT, δύο ταχυπλόων ιδίου τύπου με ελάχιστη ή μηδενική παρουσία σε δρομολόγια που όμως εμφανίζονται ενεργά στις βάσεις δεδομένων;Μιάς κ είναι νηολογίου Χαλκίδας 34 κ 35 ίσως κανένας Χαλκιδαίος,κανένας εργαζόμενος στα ναυπηγεία Αυλίδας να ξέρει.

  10. #420

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς την τύχη των ΗΥDRA CAT κ SPETSES CAT, δύο ταχυπλόων ιδίου τύπου με ελάχιστη ή μηδενική παρουσία σε δρομολόγια που όμως εμφανίζονται ενεργά στις βάσεις δεδομένων;Μιάς κ είναι νηολογίου Χαλκίδας 34 κ 35 ίσως κανένας Χαλκιδαίος,κανένας εργαζόμενος στα ναυπηγεία Αυλίδας να ξέρει.
    Ξέρει και..... μη εργαζόμενος στα ναυπηγεία Αυλίδας !!!

    Το ΗΥDRA CAT βρίσκεται ντανιασμένο στα ναυπηγεία Αυλίδας εδώ και χρόνια. Το βλέπουμε σε αυτήν την φωτογραφία μου από το 2010, δεύτερο από αριστερά. Το δεύτερο από δεξιά μήπως είναι το SPETSES CAT ???

Σελίδα 42 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 324041424344 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας