Σελίδα 52 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 511 έως 518 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #511
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το ΚΑΤΕΡΙΝΑ Κ (Καρύδας, Mediterranean Link Lines) πρώην PARAGUAY;
    Σαν σουλούπι φέρνει περισσότερο με βαπόρι της Μessagerie Maritimes.

  2. #512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν σουλούπι φέρνει περισσότερο με βαπόρι της Μessagerie Maritimes.
    Η αλήθεια είναι ότι η πλώρη θυμίζει λίγο messageries maritimes όχι όμως η πρύμη. Κάτι μου θυμίζει αυτό το σουλούπι από καράβια στην Ελλάδα που δεν ταξίδεψαν ποτέ. Νομίζω εκεί το έχω δει.

  3. #513
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι η πλώρη θυμίζει λίγο messageries maritimes όχι όμως η πρύμη. Κάτι μου θυμίζει αυτό το σουλούπι από καράβια στην Ελλάδα που δεν ταξίδεψαν ποτέ. Νομίζω εκεί το έχω δει.
    Yπήρχαν κ φορτηγά σε αυτό το στυλ.

  4. #514

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    esperos also kept a note from "Marine News" from December 1989 that the passenger m.v. RHODES REGINA (206 grt/1962 built) owned by Zegluga Szczescinska was damaged by an engine room fire on 23/9/89 while at Swinoujscie prior to delivery to her new Greek owners. Perhaps she was the ex-JUSTYNA? Maybe the fire meant that she never made it to Greece.
    No, RHODES REGINA was former ALINA of the same SZ-600 (SZ-390) type as DEMETRA and BILLIS. She was prepared for Rhodes Main Cruises from Piraeus. I don't know whether modifications were so extensive as for last two, before rebuilding she looked like on photos in attachments.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #515
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια γωνιά μιας φωτογραφίας του Περάματος, νομίζω οτι τα δυο γρι πλοία είναι τα ΔΑΝΑΗ και ΔΑΦΝΗ του Καρρά, αμετασκευάστα ακόμη, πιθανώς τότε που λέγονταν ΘΕΡΙΣΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΕΞΠΡΕΣ και που προορίζονταν για μετατροπή σε φέρι. Η φωτο πρέπει να είναι του 1972-73. Το ερώτημα είναι ποιό μπορεί να είναι το μινιαρισμένο σκάφος δίπλα τους;

    perama 3.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το ΚΑΤΕΡΙΝΑ Κ (Καρύδας, Mediterranean Link Lines) πρώην PARAGUAY;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν σουλούπι φέρνει περισσότερο με βαπόρι της Μessagerie Maritimes.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι η πλώρη θυμίζει λίγο messageries maritimes όχι όμως η πρύμη. Κάτι μου θυμίζει αυτό το σουλούπι από καράβια στην Ελλάδα που δεν ταξίδεψαν ποτέ. Νομίζω εκεί το έχω δει.
    Koιτάζοντας το ξανά μάλλον θα συμφωνήσω με τον esperos οτι μπορεί να είναι το ΚΑΤΕΡΙΝΑ Κ.
    Ειδικά συγκρίνοντας με την παρακάτω φωτο από τον "Σουηδό" βλέπω οτι στον μινιαρισμένο καθρέφτη υπάρχει ένα άσπρο παραλληλόγραμμο κάτω από τη γέφυρα όπως και στη φωτο του Περάματος. Με λίγο προσπάθεια νομίζω οτι φαίνεται και το ίδιο μαύρο φουγάρο.
    Από την άλλη, η πλώρη του πλοίου του Περάματος φαίνεται να είναι πιο κυρτή...

    katerina_k_1947_1.jpg

    και εδώ μια ακόμη πόζα που ανέβηκε στο ΦΒ από τον S. Berry και δείχνει το ΚΑΤΕΡΙΝΑ Κ. υπό διάλυση στο Πέραμα δίπλα στο ΦΑΝΤΑΣΙΑ...
    fantasia - katerina k ex paraguay scrapped.jpg

  6. #516
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Mερικά καρέ από την ταινία του James Bond "For your eyes only" που γυρίστηκε και στην Κέρκυρα το 1981.
    Βλέπουμε ένα πρώην αρματαγωγό (φαίνεται οτι έχει καταπέλτη σε άλλα καρέ εδώ) που είχε και γερανό, ίσως σε ρόλο μότορσιπ.
    Το αναγνωρίζει κάποιος;

    1v.jpg 1v2.jpg 1v22.jpg

  7. #517

    Προεπιλογή

    Μπορει να ειναι καποια <παντοφλα> που την εχουν μετατρεψει ετσι για το πλανο.Παντως αν κρινουμε απο την αγκυρα πρυμα,και το εκτιμομενο πλατος, πρεπει να ειναι μικρο σκαφος

  8. #518
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Για την "παντόφλα" στην Κέρκυρα πήρα μια απάντηση οτι ονομαζόταν ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ και οτι "ήταν ένα μικρό φερυ στο οποίο στην μέση είχαν βάλει ένα γερανό και έφερνε άμμο θαλάσσης και έφτιαχνε και μικρές παραλίες και διάφορα άλλα". Προσωπικά δεν έχω ξανακούσει για κάποιο ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ...

Σελίδα 52 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας