Σελίδα 51 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 4149505152 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #501
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το είδα αφου ποσταρα 😊
    Είχα και εγώ πετυχει ενα παρομοιο στον Πειραιά και το μεγάλο κομοδεσιο μου είχε κινήσει την περιεργια. Απορώ που δεν βρέθηκε κάποιος δαιμόνιος δικός μας να δοκιμάσει μετασκευη κάποιου τους σε κρουαζιεροπλοιο
    Εμένα μου άρεσαν τότε αυτά κ φανταζόμουν καμιά μετασκευή σε κρουαζιερόπλοιο.Έχω κ υλικό από τα πολωνικά ναυπηγεία από τα Ποσειδώνια της εποχής, το PROFESSOR RYBALTOVSKY.

  2. #502
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Tελικά το μοντέλο του εκπαιδευτικού με εμπορική δραστηριότητα όπου εννοείται θα υπήρχε επιπλέον κάποιο πρόσοδο αλλά κ οι σπουδαστές θα είχαν πιό πρακτική εξάσκηση,δεν λειτούργησε.
    Τα συγκεκριμένα στην συντριπτική τους πλειοψηφία πήγαν γιά διάλυση μόλις απογαλακτίστηκαν από τον κρατικό κορβανά.
    2 αν δεν κάνω λάθος Κουβανέζικα,επίσης τύπου φορτηγοποστάλι,πουλήθηκαν σε ιδιώτες.
    Κ δεν είναι μόνο τα κρατικά πλοία.
    Στις Φιλιππίνες υπήρχε πριν λίγα χρόνια ιδιωτικό εκπαιδευτικό/ bullk carrier κ η Εvergreen του Ταϊβάν είχε αντίστοιχο container ship τα οποία φαίνεται δεν ευδοκίμησαν κ δεν είχαν συνέχεια.

  3. #503
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mετά την κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ πολλά πλοία τους αντιμετώπισαν προβλήματα.Αυτό μάλλον ήταν κατασχεμένο.Πρέπει να λέει PROFESSOR + μία λέξη.Oυκρανικό ίσως σινιάλο,μαύρο σκάφος PROFESSOR ANICHKOV.
    Xτίστηκαν 12 συνολικά,8 σοβιετικά (σε αυτά ψάξε) ,2 πολωνικά,1 ρουμάνικο,1 βουλγάρικο.
    Αν πρόσεξες σε 2 -3 post μου αναφέρω για τη σιγουριά μου για τη λέξη PROFESSOR, καθώς την είχα σημειώσει όταν έβγαλα τη φωτο. Σε αυτά ψάχνω, εγώ βρήκα 9 με τη λέξη PROFESSOR.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkeos : 07-05-2021 στις 12:43

  4. #504
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πρόσεξες σε 2 -3 post μου αναφέρω για τη σιγουριά μου για τη λέξη PROFESSOR, καθώς την είχα σημειώσει όταν έβγαλα τη φωτο. Σε αυτά ψάχνω, εγώ βρήκα 9 με τη λέξη PROFESSOR.
    Tα fleetphoto.ru κ de.zxc.wiki/wiki/Stocznia_Szczecinska_B-80 με τους αντίστοιχους αριθμούς ΙΜΟ βοηθούν πολύ.
    Β-80 είναι ο τύπος του πλοίου.

  5. #505
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Πέραμα 1972

    Σε μια γωνιά μιας φωτογραφίας του Περάματος, νομίζω οτι τα δυο γρι πλοία είναι τα ΔΑΝΑΗ και ΔΑΦΝΗ του Καρρά, αμετασκευάστα ακόμη, πιθανώς τότε που λέγονταν ΘΕΡΙΣΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΕΞΠΡΕΣ και που προορίζονταν για μετατροπή σε φέρι. Η φωτο πρέπει να είναι του 1972-73. Το ερώτημα είναι ποιό μπορεί να είναι το μινιαρισμένο σκάφος δίπλα τους;

    perama 3.jpg

  6. #506
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια γωνιά μιας φωτογραφίας του Περάματος, νομίζω οτι τα δυο γρι πλοία είναι τα ΔΑΝΑΗ και ΔΑΦΝΗ του Καρρά, αμετασκευάστα ακόμη, πιθανώς τότε που λέγονταν ΘΕΡΙΣΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΕΞΠΡΕΣ και που προορίζονταν για μετατροπή σε φέρι. Η φωτο πρέπει να είναι του 1972-73. Το ερώτημα είναι ποιό μπορεί να είναι το μινιαρισμένο σκάφος δίπλα τους;

    perama 3.jpg
    Φέρνει κάπως προς το ΑΤΑΛΑΝΤΗ αλλά το πιθανότερο να είναι κάποιο που δεν πέρασε από την ακτοπλοϊα ή τις κρουαζιέρες.Παλιά αγόραζαν ένα φορτηγοποστάλι κ το δούλευαν σαν φορτηγό.

  7. #507

    Προεπιλογή BILIS, DEMETRA and maybe JUSTYNA?

    Hello, I'm trying to track fate of some small passenger ships built in Poland sold in nineties to Greek shipowners. One of them was HALKA, then GEORG and PALOMA in Piraeus, this story is known: https://forum.nautilia.gr/showthread...148#post621148
    In 1990 two other vessels were sold to Ilias Trohidis (his Afroessa Cruises exactly) JOANNA and SALOMEA, completely rebuilt, renamed BILIS an DEMETRA respectively. In the same time, maybe to Trohidis too another small harbour ferry was sold, here in Gdańsk named JUSTYNA.
    I'm interested in last three ones fate.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #508
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    DEMETRA T. was sold by Trohidis to Kyriakoulis Maritime and renamed DEMETRA K.
    She suffered a fire in 1997 and was scrapped at Perama in 2000.
    There are some pictures and comments on her at : Διαλύσεις πλοίων (Vessel demolition) - Page 10 (nautilia.gr)

    BILLIS "disappears" after a short appearance in the Rodos-Marmaris run. I don't remember seeing a photo of her in Greece ever.

    The third one is totally unknown to me.

  9. #509
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Our friend esperos just send me the following photos and information on the ships:

    BILLIS was acquired in April 1990 by Trohidis and was initially scheduled for Rodos-Marmaris day cruises.
    However she sailed to Cyprus in September 1990 and was later involved in an incident while sailing between Limassol and Sidon.
    By September 1993 she was already under arrest at Cyprus.
    BILLIS.jpg

    DEMETRA was renamed DEMETRA T. in April 1991 and was sold next year to Kyriakoulis as DIMITRA K.
    Here she is under two different liveries while in the hands of Afroessa as DEMETRA and DEMETRA T. :
    DEMETRA.jpg DEMETRA T.jpg

    esperos also kept a note from "Marine News" from December 1989 that the passenger m.v. RHODES REGINA (206 grt/1962 built) owned by Zegluga Szczescinska was damaged by an engine room fire on 23/9/89 while at Swinoujscie prior to delivery to her new Greek owners. Perhaps she was the ex-JUSTYNA? Maybe the fire meant that she never made it to Greece.

  10. #510
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια γωνιά μιας φωτογραφίας του Περάματος, νομίζω οτι τα δυο γρι πλοία είναι τα ΔΑΝΑΗ και ΔΑΦΝΗ του Καρρά, αμετασκευάστα ακόμη, πιθανώς τότε που λέγονταν ΘΕΡΙΣΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΕΞΠΡΕΣ και που προορίζονταν για μετατροπή σε φέρι. Η φωτο πρέπει να είναι του 1972-73. Το ερώτημα είναι ποιό μπορεί να είναι το μινιαρισμένο σκάφος δίπλα τους;

    perama 3.jpg
    Μήπως το ΚΑΤΕΡΙΝΑ Κ (Καρύδας, Mediterranean Link Lines) πρώην PARAGUAY;

Σελίδα 51 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 4149505152 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας