Σελίδα 2 από 52 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω αν ταξίδεψαν στην ακτοπλοϊα.
    Ακριβως αυτη ειναι η ερωτηση - απορια μου φιλε Ellinis

    Εδω ακομα μια φωτο του Lochmor.


    Πηγη:flickr.com
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nautikos : 19-07-2008 στις 21:19 Αιτία: Προσθηκη φωτο

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Δεν πρέπει να εργάστηκαν στην Ελλάδα γιατί τότε θα υπήρχαν κάποια δρομολόγια τους καταγραμμένα στις εφημερίδες της εποχής. Την γνωριμία μου με το ένα από αυτά την έκανα τον χειμώνα του 1966-67 όταν πηγαίνοντας για Πέραμα, το διέκρινα αρόδου παροπλισμένο και ερωτώντας κάποιον σε κάποιο ναυπηγείο εκεί, να μου ποιο πλοίο είναι αν ήξερε, πήρα την απάντηση '' είναι το ΑΝΕΜΩΝΗ του Κατσουλάκου''. Το όνομα βέβαια αυτό με μπέρδεψε μεταγενέστερα, γιατί δεν μπορούσα να βρώ στοιχεία και μόνο ύστερα από χρόνια ανεκάλυψα το σωστό ΑΜΥΜΩΝΗ.

  3. #13
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Η απορία μου είναι υπήρχε κάποτε καράβι από Πειραιά προς κυκλάδες με το όνομα εξπρες μανώλης;

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Όχι, αλλά μελλοντικά θα το φέρει η HSW.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Γνωριζει κανεις αν υπηρξε γυρω στο 1968 καποιο φερυ που να πιανει το λιμανι της Πρεβεζας, προερχομενο απο Βορειο ή Νοτιο Ιονιο, εστω και για ενα φεγγαρι?

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    για το 1968 δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάποια χρόνια πιο πριν σίγουρα προσεγγίζαν τα καράβια που κάνανε τη γραμμή Πειραιά-Κέρκυρα. πχ ο ΓΛΑΡΟΣ του Καβουνίδη.

  7. #17
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΠΑΤΡΑ-ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕ ΣΤΗΝ ΚΥΛΛΗΝΗ ΓΙΑ ΖΑΚΥΝΘΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΟΙΡΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ?

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από periplanomenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕ ΣΤΗΝ ΚΥΛΛΗΝΗ ΓΙΑ ΖΑΚΥΝΘΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΟΙΡΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ?
    Καλως ορισες στην παρεα μας. Κανε υπομονη μεχρι αυριο ολο και καποιος θα βρεθει να ξερει κατι. Εμενα οταν πρωτογραφτικα μου βρηκαν πλοιο που δεν ηξερα ουτε πως το λεγανε:shock:

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από periplanomenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕ ΣΤΗΝ ΚΥΛΛΗΝΗ ΓΙΑ ΖΑΚΥΝΘΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΟΙΡΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ?
    Και γιατι να κανει υπομονη μεχρι αυριο φιλε rocinante, μπορει και σημερα να παρει αυτο που θελει!

    Το Δημητριος Μοιρας φιλε μου δεν ειναι αλλο απο το γνωστο Νονα Μαιρη της ΣΑΟΣ. Περισσοτερα στο αντιστοιχο thread και εδω.



    Το Δημητριος Μοιρας στο Αμπελακι Σαλαμινας. Copyright : Andreas Wοrteler

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι να κανει υπομονη μεχρι αυριο φιλε rocinante, μπορει και σημερα να παρει αυτο που θελει!
    Καλα ημουν σιγουρος με σας που εχω μπλεξει αλλα δεν ειδα και πολυ κοσμο σημερα και λεω ασε να ξημερωσει. Λαθος σκεψη γιατι παντα καποιο μελος του Nautilia.gr καραδοκει ασε που αυτο με την ωρα δεν παιζει γιατι εχουμε και υπερατλαντικα μελη

Σελίδα 2 από 52 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας