Σελίδα 40 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 30383940414250 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 391 έως 400 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #391
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΣΤΕΛΛΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να επαναφέρω στο προσκήνιο, μία φωτογραφία πλοιαρίου που είχα παραθέσει πριν λίγα χρόνια σε λάθος θέμα (απλή συνωνυμία), χωρίς τότε να είχε δωθεί κάποια συνέχεια στην αναγνώριση του. Πρόκειται για το ΣΤΕΛΛΑ, που το βλέπουμε με φόντο το Άγιο Όρος σε άγνωστη χρονολογία.

    06.jpg
    Πηγή : flickr - Χρήστης : majeste

    Είναι ξεκάθαρο βέβαια από τις γραμμές του ότι επρόκειτο για πρώην ML FAIRMILE του Β.Π.Π. Μπορούμε να βρούμε κάτι παραπάνω για το ιστορικό του, αν είχε προηγούμενο Ελληνικό όνομα, ποιά ήταν η συνέχεια του, τι απέγινε ??? Θα μπορούσε άραγε (ως παράδειγμα - υπόθεση εργασίας και μόνο) να είναι το πρώην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ του Θερμαικού ???
    Φίλε Γιώργο το μόνο που ταιριάζει (εδώ φαίνεται προ μετασκευής) είναι το παρακάτω ΣΤΕΛΛΑ με νηολόγιο Πειραιά 6306, 143 gt (δεν έχω δυστυχώς έτος κατασκευής) με ιδιοκτήτη το Ι. ΛΑΖΟ. Με αυτό το όνομα και νηολόγιο δούλευε από τις 29-6-1977 μέχρι και το 2003. Η φωτογραφία μου είναι στις 2-8-1999 στο Πατητήρι Αλοννήσου. Δεν έχω δυστυχώς στοιχεία για πριν το 1977.
    Stella.jpg

  2. #392
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή Ε/Γ-Τ/Ρ ΣΤΕΛΛΑ

    Αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι το ΣΤΕΛΛΑ ειχε δουλεψει την δεκαετια του 80 και στην Ζακυνθο ως Τουριστικο στο γυρο του Νησιου με Ζακυνθινους Πλοιοκτητες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dionisos : 23-07-2017 στις 12:11

  3. #393

    Προεπιλογή

    To θυμαμαι στην Αλονησσο αρχες δεκαετιας 80 μεχρι το 1984 σιγουρα ,ετσι, αλλα ολοασπρο με 2 α.ελλας tender στο πανω ντεκ αλλα ως θαλαμηγο.Αργοτερα το εκαναν τουριστικο οπως στην φωτο, μπλε το hull

  4. Προεπιλογή

    Σωστα ειχε δουλεψει στη Ζακυνθο για αρκετα χρονια. Πηγαινε γυρο και ναυαγιο με πλοιαρχο και συνιδιοκτητη τον καπτα Θεοδωρο Ζηβα.

  5. #395
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να επαναφέρω στο προσκήνιο, μία φωτογραφία πλοιαρίου που είχα παραθέσει πριν λίγα χρόνια σε λάθος θέμα (απλή συνωνυμία), χωρίς τότε να είχε δωθεί κάποια συνέχεια στην αναγνώριση του. Πρόκειται για το ΣΤΕΛΛΑ, που το βλέπουμε με φόντο το Άγιο Όρος σε άγνωστη χρονολογία.

    06.jpg
    Πηγή : flickr - Χρήστης : majeste

    Είναι ξεκάθαρο βέβαια από τις γραμμές του ότι επρόκειτο για πρώην ML FAIRMILE του Β.Π.Π. Μπορούμε να βρούμε κάτι παραπάνω για το ιστορικό του, αν είχε προηγούμενο Ελληνικό όνομα, ποιά ήταν η συνέχεια του, τι απέγινε ??? Θα μπορούσε άραγε (ως παράδειγμα - υπόθεση εργασίας και μόνο) να είναι το πρώην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ του Θερμαικού ???
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο το μόνο που ταιριάζει (εδώ φαίνεται προ μετασκευής) είναι το παρακάτω ΣΤΕΛΛΑ με νηολόγιο Πειραιά 6306, 143 gt (δεν έχω δυστυχώς έτος κατασκευής) με ιδιοκτήτη το Ι. ΛΑΖΟ. Με αυτό το όνομα και νηολόγιο δούλευε από τις 29-6-1977 μέχρι και το 2003. Η φωτογραφία μου είναι στις 2-8-1999 στο Πατητήρι Αλοννήσου. Δεν έχω δυστυχώς στοιχεία για πριν το 1977.
    Stella.jpg
    Το ΣΤΕΛΛΑ - προφανώς πρώην Fairmile - νηολογήθηκε στον Πειραιά στις 28/6/77 ως θαλαμηγός με το αυτό όνομα και υπό ιδιοκτησία Καλαφάτη & Ευσταθίου. Αναφέρεται οτι είχε ναυπηγηθεί στην Αγγλία (χωρίς ημερομηνία) και οτι προηγουμένως ήταν το υπό αγγλική σημαία KINSHASA. Στις 30/1/2003 διαγράφηκε λόγω πώλησης στην Κυπριακή εταιρία "Μανκούλ".

    Ύπηρξαν και άλλα αρκετά Fairmile που είχαν περάσει κατά περιόδους απο τις θάλασσες μας. π.χ. δεκαετία του 60 είχαν εμφανιστεί τα ΕΚΑΛΗ και ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ σε κρουαζιέρες.

  6. #396
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ύπηρξαν και άλλα αρκετά Fairmile που είχαν περάσει κατά περιόδους απο τις θάλασσες μας. π.χ. δεκαετία του 60 είχαν εμφανιστεί τα ΕΚΑΛΗ και ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ σε κρουαζιέρες.
    Προφανώς τα ονόματα είχαν να κάνουν με εκδρομές προς το Αρχαίο Θέατρο γιά τις παραστάσεις κ η πελατεία ήταν βασικά από την μεγαλοαστική τάξη.

  7. #397

    Προεπιλογή

    Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές πόσα άραγε από αυτά τα καραβάκια να δούλεψαν στην χώρα μας. Ως φαν των παλιών ελληνικών καρτ ποστάλ, στις πολύωρες αναζητήσεις μου για αυτές στο διαδίκτυο, έχω διακρίνει την γνωστή τους φιγούρα (και σε διάφορα στάδια μετασκευών) σε πάρα πολλά λιμάνια, νησιά και τοποθεσίες της χώρας μας.

  8. #398

    Προεπιλογή

    Εντελώς τυχαία απόψε θυμήθηκα την καρτ ποστάλ που είχα ανεβάσει παλαιότερα στο γενικό θέμα φωτογραφιών της Σκιάθου, και το ποστ - σχόλιο που είχε ακολουθήσει αμέσως μετά από τον φίλο BEN BRUCE. Να πρόκειται άραγε για το ΣΤΕΛΛΑ όταν ήταν ακόμα ολόασπρο όπως μας είχε επισημάνει ο καλός φίλος στο παρόν θέμα λίγα ποστ πιό πάνω ???

    Επίσης, με την ευκαιρία, να δούμε ένα ακόμα άγνωστο μας πρώην Fairmile, αυτήν την φορά στην Σαντορίνη σε παλιά χρόνια. Διόλου απίθανο (???) να ήταν κάποιο εκ των ΕΚΑΛΗ και ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ που μας ανέφερε πιό πάνω ο φίλος Ellinis..

  9. #399

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς τυχαία απόψε θυμήθηκα την καρτ ποστάλ που είχα ανεβάσει παλαιότερα στο γενικό θέμα φωτογραφιών της Σκιάθου, και το ποστ - σχόλιο που είχε ακολουθήσει αμέσως μετά από τον φίλο BEN BRUCE. Να πρόκειται άραγε για το ΣΤΕΛΛΑ όταν ήταν ακόμα ολόασπρο όπως μας είχε επισημάνει ο καλός φίλος στο παρόν θέμα λίγα ποστ πιό πάνω ???

    Επίσης, με την ευκαιρία, να δούμε ένα ακόμα άγνωστο μας πρώην Fairmile, αυτήν την φορά στην Σαντορίνη σε παλιά χρόνια. Διόλου απίθανο (???) να ήταν κάποιο εκ των ΕΚΑΛΗ και ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ που μας ανέφερε πιό πάνω ο φίλος Ellinis..
    Το γνωριζω το σκαφος και το εχω επισημανει 2 φορες οπως αναφερεις EV.Αυτα που ειχα γραψει....αυτην την περιοδο την ειχα καταπιει καλος ΄κακος και ημουν παρον

  10. #400

    Προεπιλογή

    Τι άραγε γνωρίζουμε ή μπορούμε να μάθουμε για το FANTASY που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν ημιβυθισμένο (αν δεν κάνω λάθος έχει πλέον διαλυθεί) στον κόλπο της Σούδας στην Κρήτη ??? Θα κάνω λάθος αν υποθέσω ότι πιθανόν να είναι κάποιο από τα πρώην ΠΕΤΡΑΚΗΣ - ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ - ΠΕΤΡΑΚΗΣ Ι του Ιονίου (πολύ μεγάλες ομοιότητες) ή τουλάχιστον ίδιου τύπου με αυτά, δηλαδή ναρκαλιευτικό τύπου Ham ???

Σελίδα 40 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 30383940414250 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας