Σελίδα 46 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 364445464748 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 451 έως 460 από 518

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις - απορίες [Questions on ships of the past]

  1. #451
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή ΤΟΣΚΑΝΑ

    Δυο φωτογραφίες με τρία χρόνια διαφορά και με ένα παράξενο κάπως θέμα. Το σκάφος που χρησίμευε ως πλωτή έκθεση του σχεδίου Μάρσαλ ήταν μια θαλαμηγός 66 τόνων με το όνομα ΤΟΣΚΑΝΑ και ανήκε από το 1949 στον Θ. Μάστορη & Σία. Λογικά πρέπει να είχε ελληνική σημαία. Αναζητείται το από που ήρθε και τι απέγινε...

    Στην πρώτη φωτογραφία την βλέπουμε το 1950 στο Πόρτο Λάγο
    πορτο λαγος 10-6-50.jpg
    πηγή

    και εδώ το 1953 στη Ρόδο
    Maynard Owen Williams 1953 Ρόδος πλωτή έκθεση Samuel Gridley Howe.jpg
    Φωτο: Maynard Owen Williams

  2. #452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο φωτογραφίες με τρία χρόνια διαφορά και με ένα παράξενο κάπως θέμα. Το σκάφος που χρησίμευε ως πλωτή έκθεση του σχεδίου Μάρσαλ ήταν μια θαλαμηγός 66 τόνων με το όνομα ΤΟΣΚΑΝΑ και ανήκε από το 1949 στον Θ. Μάστορη & Σία. Λογικά πρέπει να είχε ελληνική σημαία. Αναζητείται το από που ήρθε και τι απέγινε...

    Στην πρώτη φωτογραφία την βλέπουμε το 1950 στο Πόρτο Λάγο
    πορτο λαγος 10-6-50.jpg
    πηγή

    και εδώ το 1953 στη Ρόδο
    Maynard Owen Williams 1953 Ρόδος πλωτή έκθεση Samuel Gridley Howe.jpg
    Φωτο: Maynard Owen Williams
    Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω ¶ρη. Το συγκεκριμένο σκάφος το έχω επισκεφθεί στην Ύδρα δεκαετία του 60, όταν φίλη οικογενειακή ξεναγός επέβαινε με τους ναυλωτές στα νησιά του Σαρωνικού.

  3. #453
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το ΤΟΣΚΑΝΑ βρήκα οτι είχε ναυπηγηθεί το 1931 στη Μασσαλία και είχε διαστάσεις 27,2 x 5,1 μέτρα. Επίσης, το 1958 άλλαξε ο χαρακτηρισμός του από "θαλαμηγό ιστιοφόρο" σε "τουριστικό επιβατηγό πετρελαιοκίνητο".

  4. #454

    Προεπιλογή

    Στο ebay.com ανέβηκε πρόσφατα φωτογραφία με το μικρό επιβατηγό ATLAS - E - 2. Λογικά πρέπει να δούλευε σε κάποια άλλη χώρα από την δική μας, ωστόσο ο τίτλος με τον οποίον αναρτήθηκε αναφέρει : "MARITIME : GREEK FERRY " ATLAS E - 2 " IN CLOSE-UP 1964". Γνωρίζουμε άραγες τίποτις ???

    Αν πάντως είναι πράγματι από το 1964, ενδιαφέρον παρουσιάζει η σκάλα αποεπιβίβασης στην πλώρη, πίστευα ότι ήταν πιό πρόσφατη χρονολογικά "πατέντα".

  5. #455

    Προεπιλογή

    Σε φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Ουρανούπολη, Τρυπητή ???) από το 1993, εκτός από την παντόφλα ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ σε δεύτερο πλάνο, βλέπουμε σε πρώτο πλάνο το γκαράζ, την πρύμη από ένα άγνωστο σε εμένα πλοίο. Μόλις είδα την φωτό σκέφτηκα αμέσως το ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, όμως προφανώς δεν είναι αυτό. Έχουμε καμμιά ιδέα άραγε ???

    jjhuntphotography.co.uk_1993.jpg
    Πηγή : jjhuntphotography.co.uk

  6. #456

    Προεπιλογή

    Γρήγορα γρήγορα βρήκαμε την απάντηση στην αναζήτηση - απορία του αμέσως προηγούμενου ποστ

  7. #457

    Προεπιλογή Κ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ - Χαλκιδική - Άγιο Όρος

    .
    Ένα άγνωστο μέχρι σήμερα -τουλάχιστον σε εμένα- καραβάκι, ανακάλυψα σε μία από τις αναζητήσεις μου στο διαδίκτυο. Μικρό επιβατηγό, που δούλευε σε παλιότερα χρόνια στο Άγιο Όρος. Το όνομα του είναι Κ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ, και σε μία φωτογραφία διακρίνεται στην πλώρη του ο αρθμός νηολογίου 391, κατά πάσαν πιθανότητα Θεσσαλονίκης. Οι δύο πρώτες φωτό είναι μόλις χθεσινές "ανακαλύψεις", η τρίτη πολύ παλαιότερη που μπόρεσα να ταυτοποιήσω βάσει των άλλων δύο.

    Αναζητούνται βέβαια περισσότερα στοιχεία του, αν και νομίζω πως μπορούμε να είμαστε σχετικά βέβαιοι ότι είναι "προιόν" Σαλονικιώτικων ναυπηγείων. Να μην ξεχάσω να επισημάνω τα ανάγλυφα "σχέδια" που διακρίνονται κατάπλωρα, και στην έγχρωμη αλλά και περισσότερο στην ασπρόμαυρη στην οποία είναι βαμμένα.

    konxenopoulosagiografos.wordpress.com.jpg
    Πηγή : konxenopoulosagiografos.wordpress.com

    agioritikesmnimes.blogspot.com.jpg
    Πηγή : agioritikesmnimes.blogspot.com

    1988

    flickr_Konstantin Milenkovic_1988.jpg
    Πηγή : flickr - Konstantin Milenkovic

  8. #458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Ένα άγνωστο μέχρι σήμερα -τουλάχιστον σε εμένα- καραβάκι, ανακάλυψα σε μία από τις αναζητήσεις μου στο διαδίκτυο. Μικρό επιβατηγό, που δούλευε σε παλιότερα χρόνια στο Άγιο Όρος. Το όνομα του είναι Κ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ, και σε μία φωτογραφία διακρίνεται στην πλώρη του ο αρθμός νηολογίου 391, κατά πάσαν πιθανότητα Θεσσαλονίκης. Οι δύο πρώτες φωτό είναι μόλις χθεσινές "ανακαλύψεις", η τρίτη πολύ παλαιότερη που μπόρεσα να ταυτοποιήσω βάσει των άλλων δύο.

    Αναζητούνται βέβαια περισσότερα στοιχεία του, αν και νομίζω πως μπορούμε να είμαστε σχετικά βέβαιοι ότι είναι "προιόν" Σαλονικιώτικων ναυπηγείων. Να μην ξεχάσω να επισημάνω τα ανάγλυφα "σχέδια" που διακρίνονται κατάπλωρα, και στην έγχρωμη αλλά και περισσότερο στην ασπρόμαυρη στην οποία είναι βαμμένα.

    konxenopoulosagiografos.wordpress.com.jpg
    Πηγή : konxenopoulosagiografos.wordpress.com

    agioritikesmnimes.blogspot.com.jpg
    Πηγή : agioritikesmnimes.blogspot.com

    1988

    flickr_Konstantin Milenkovic_1988.jpg
    Πηγή : flickr - Konstantin Milenkovic
    Το συγκεκριμένο καραβάκι εκτελούσε άγονη γραμμή Ιερισσό- Μονές Αγίου Όρους. Είχα μπει μέσα μια φορά το 2002 ή το 2003 όταν επισκέφθηκα έναν φίλο καπετάνιο που δούλευε τότε σ' αυτό. Θα προσπαθήσω να δω μήπως έχω καμιά φωτογραφία στο αρχείο μου.

  9. #459

    Προεπιλογή

    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την συνδρομή σου. Από ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου το Κ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ δούλευε στην εξωτερική (ανατολική) πλευρά του Αγίου Όρους, εξυπηρετώντας τα εκεί μοναστήρια. Να δούμε αν μπορέσουμε να βρούμε κάποιο στοιχείο του από τον αριθμό νηολογίου του, ή και από οποιαδήποτε άλλη πηγή.

  10. #460
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Στο φόντο μιας παλιάς σχολικής φωτογραφίας φαίνεται και ένα πλοίο που βρισκόταν τότε στο λιμάνι της Τήνου. Φαίνεται σημαιοστολισμένο και έχει χαρακτηριστική πλώρη φτιαγμένη για πλόες σε βόρειες θάλασσες. Να είναι άραγε κάποιο φορτηγό που πέρασε για να πάρει την χάρη της Μεγαλόχαρης (κάποιοι πλοιοκτήτες το έκαναν σε νέες αγορές) ή κάποιο φορτηγοποστάλι που είχε φέρει προσκυνητές;

    unkn at tinos.jpg
    πηγή

Σελίδα 46 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 364445464748 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας