Σελίδα 157 από 163 ΠρώτηΠρώτη ... 57107147155156157158159 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.561 έως 1.570 από 1630

Θέμα: Λευκά Όρη [Μπλου Οράϊζον - Lefka Ori, Blue Horizon, Σούπερφερυ Ελλάς, Varuna]

  1. #1561
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νόμισα, χωρίς να ξέρω, ότι είναι εκδρομή Κρητικών πού ίσως πήραν και τα αυτοκίνητα τους.
    Κ εγώ αυτό σκέφθηκα με επιστροφή της Παναγίας.Αλλά πάλι εκδρομές στην τούρλα του καλοκαιριού δεν συνηθίζονται.

  2. #1562
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Βασικά εικάζω ότι λόγω αιχμής θα πρέπει να ήταν έκτακτο δρομολόγιο για εξυπηρέτηση τόσο επιβατών όσο και αναγκών τροφοδοσίας της Σαντορίνης από Κρήτη- δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο. Νομίζω έχει ξαναγίνει και άλλα καλοκαρία τόσο για Μήλο όσο και για Σαντορίνη (από Κρήτη). Για οργανωμένη εκδρομή πάντως και εγώ δεν το "κόβω".

  3. #1563
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tδhanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά εικάζω ότι λόγω αιχμής θα πρέπει να ήταν έκτακτο δρομολόγιο για εξυπηρέτηση τόσο επιβατών όσο και αναγκών τροφοδοσίας της Σαντορίνης από Κρήτη- δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο. Νομίζω έχει ξαναγίνει και άλλα καλοκαρία τόσο για Μήλο όσο και για Σαντορίνη (από Κρήτη). Για οργανωμένη εκδρομή πάντως και εγώ δεν το "κόβω".
    Μάλλον φορτηγά πήγαν...κρουαζιέρα στο Αιγαίο κ στο Κρητικό από/προς Σαντορίνη μέσω Ηρακλείου αφού δεν μπορούσαν να εξυπηρετηθούν κστά τον... ορθόδοξο τρόπο.

  4. #1564
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον φορτηγά πήγαν...κρουαζιέρα στο Αιγαίο κ στο Κρητικό από/προς Σαντορίνη μέσω Ηρακλείου αφού δεν μπορούσαν να εξυπηρετηθούν κστά τον... ορθόδοξο τρόπο.
    Σας ευχαριστώ τόσο εσάς όσο και τον thanos75.
    Παρατήρησα ότι δεν είχε δέσει στο σημείο που δένουν συνήθως τα επιβατικά αλλα σε μια άλλη προβλήτα 0.2nm ΒΑ.

  5. #1565
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ τόσο εσάς όσο και τον thanos75.
    Παρατήρησα ότι δεν είχε δέσει στο σημείο που δένουν συνήθως τα επιβατικά αλλα σε μια άλλη προβλήτα 0.2nm ΒΑ.
    Παρακαλώ,εκεί είναι προς το εμπορικό λιμάνι.

  6. #1566
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία μου από την άφιξη του ΜΠΛΟΥ ΟΡΑΪΖΟΝ (ημερήσιο) στο λιμάνι του Ηρακλείου στις 19-8-2018
    DSC_8753.jpg

  7. Προεπιλογή

    Κάποια Σουηδέζα τουρίστρια πάντως από αυτές που προφανως ταξιδεύουν μαζί του, πρέπει να το συμβουλέψει για κανένα ντουζάκι μετά τις βουτιές στη θάλασσα πάντως... *

    *με απόλυτη κατανόηση στο ζόρι των πληρωμάτων το καλοκαίρι, αλλά όσο να ναι κρίμα τέτοια εικόνα...

  8. #1568
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή Αξιοπερίεργη Πορεία

    Το BLUE HORIZON το βράδυ της 26ης Αυγούστου 2018, κατά την αναχώρηση του από το Ηράκλειο προχώρησε πολύ περισσότερο ανατολικά απ΄ ότι συνήθως όπως δείχνει και η εικόνα:
    bh.jpg
    Λίγα λεπτά πιο πριν είχε βγεί από το λιμάνι ένα μεγάλο σκούρο γκρί πλοίο που κινήθηκε και αυτό αρχικά ανατολικά. Το blue horizon πέρασε ανατολικά του πριν πάρει τη συνηθισμένη ΒΔ πορεία του. Και λίγο μετά ένα μικρό ανοιχτό γκρί πλοίο βγήκε από το εσωτερικό του λιμανιού, προχώρησε και σταμάτησε στο ακρομώλιο, έμεινε εκεί για αρκετή ώρα και μετά ξαναγύρισε στο εσωτερικό του λιμανιού, όταν πια το σκούρο γκρί πλοίο είχε απομακρυνθεί. Τι δείχνουν αυτές οι κινήσεις; (τα ίχνη των γκρι πλοίων δεν φαίνονται στο marinetraffic)

  9. #1569
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το BLUE HORIZON το βράδυ της 26ης Αυγούστου 2018, κατά την αναχώρηση του από το Ηράκλειο προχώρησε πολύ περισσότερο ανατολικά απ΄ ότι συνήθως όπως δείχνει και η εικόνα:
    bh.jpg
    Λίγα λεπτά πιο πριν είχε βγεί από το λιμάνι ένα μεγάλο σκούρο γκρί πλοίο που κινήθηκε και αυτό αρχικά ανατολικά. Το blue horizon πέρασε ανατολικά του πριν πάρει τη συνηθισμένη ΒΔ πορεία του. Και λίγο μετά ένα μικρό ανοιχτό γκρί πλοίο βγήκε από το εσωτερικό του λιμανιού, προχώρησε και σταμάτησε στο ακρομώλιο, έμεινε εκεί για αρκετή ώρα και μετά ξαναγύρισε στο εσωτερικό του λιμανιού, όταν πια το σκούρο γκρί πλοίο είχε απομακρυνθεί. Τι δείχνουν αυτές οι κινήσεις; (τα ίχνη των γκρι πλοίων δεν φαίνονται στο marinetraffic)
    Το σκούρο γκρι πλοίο ήταν μια Νοτιοκορεατική Φρεγάτα που ελλιμενιζόταν εδώ και λίγες μέρες στο λιμάνι του Ηρακλείου. Το ανοιχτό γκρι πρέπει να ήταν το σκάφος του λιμενικού που το συνόδεψε στην αναχώρηση μέχρι να βγει από το λιμάνι για λόγους ασφαλείας (συμβαίνει πολλές φορές με πολεμικά πλοία).

  10. #1570
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκούρο γκρι πλοίο ήταν μια Νοτιοκορεατική Φρεγάτα που ελλιμενιζόταν εδώ και λίγες μέρες στο λιμάνι του Ηρακλείου. Το ανοιχτό γκρι πρέπει να ήταν το σκάφος του λιμενικού που το συνόδεψε στην αναχώρηση μέχρι να βγει από το λιμάνι για λόγους ασφαλείας (συμβαίνει πολλές φορές με πολεμικά πλοία).
    Ευχαριστώ πολύ.
    Και ως προς την πορεία του BLUE HORIZON, μήπως υπάρχει κάποιος κώδικας για την περίπτωση που εμπορικό πλοίο συναντά πολεμικό;
    Κάπου είχα διαβάσει για χαιρετισμό με κατέβασμα της σημαίας, υπάρχει και μια ιστορία για ιστιοφόρο που χαιρέτισε αεροπλανοφόρο ...

Σελίδα 157 από 163 ΠρώτηΠρώτη ... 57107147155156157158159 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας