Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 210

Θέμα: Εξπρές Ποσειδών [Dimitrios Express, Poseidon Express 2, Saint Colum 1]

  1. #1

    Post Εξπρές Ποσειδών [Dimitrios Express, Poseidon Express 2, Saint Colum 1]

    Ανοίγω αυτό το νέο topic για το πολυαγαπημένο μου εξπρές Ποσειδών το οποίο δυστηχώς δεν είχα την τύχη να το δω όταν θα το έπαιρναν οι Ινδοί γι αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω εάν μπορείτε να στείλετε φωτογραφίες του βαποριού κυρίως με τα σινιάλα της Hellas ferries.

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Φωτογραφιες θελεις ή την Ιστορια του?
    The world is not enough

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - ’νδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Καλό είναι να αναφέρουμε την Ιστορία του....

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Το ΕΞΠΡΕΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ άρχισε την ελληνική του καρριέρα αρχές του 1990 όταν το παρέλαβε απο το LE HAVRE ο καπτα Νίκος ο Νομικός και το έφερε στην Ελλάδα. έκανε εκτεταμένη μετασκευή και ονομάστηκε ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, η πρόθεση ήταν να διπλώσει το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ στην Παροναξία, αλλά η κυβέρνηση άλλαξε και οι πλοιοκτήτες δεν το πέτυχαν. έτσι ανέβηκε στην Ηγουμενίτσα και δούλευε απο εκεί για Κέρκυρα Μπάρι. Στα χρόνια που πέρασαν δούλεψε επίσης απο Πειραιά για Ροδο Λεμεσσο Χαίφα. Η τοτε ARKADIA LINES του Μουλόπουλου δούλευε αυτή τη γραμμή με τα PALOMA και SILVER PALOMA που πήρε απο την AFROESSA LINE του Ηλία Τροχίδη. Επίσης έκανε Παροναξιά Ιο Σαντορίνη Ηρακλειο με τα ΠΑΡΟΣ ΝΑΞΟΣ και Ικαρία Σαμο με το ΣΑΜΑΙΝΑ , όλα αποκτηθέντα απο τη διαλυμένη Ελληνική Ακτοπλοϊα Α.Ε.
    Το βαπόρι με σημαία Μάλτας αν θυμάμαι καλά δούλεψε μια απο την μια και μια απο την άλλη με διάφορους πλοιάρχους μεταξύ των οποίων και ο Γιαννης Αβρανάς απο το ναυαγισθέν ΩΚΕΑΝΟΣ, ο Νικος Νομικος, ο Σιδερης Δοντας και άλλοι που τωρα μου διαφεύγουν. Τον Απριλη του 96 βυθίζεται ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ στην Παρο, και τον Ιουλη του του ίδιου χρόνου με Ελληνική σημαία, μικρή αφαίρεση βαρών και πλοίαρχο τον Γιωργο Περουλακη ξεκινάει απογευματινά στην Παροναξία με αναχώρηση Πειραια 18:30 για Παρο Ναξο Ιο θήρα και μια φορά την εβδομάδα Συρο Σικινο Φολέγανδρο. Τον Νοέμβρη του ίδιου χρόνου πλοίαρχος πάει ο Γιώργος Δαρζέντας ο οποίος φέυγει την άνοιξη του 97 για να παραλάβει το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ και τον αντικαθιστά ο καπτα Αργύρης Σαρρής. Το μαυρο 99 το βαπόρι περνάει στην Ηellas Ferries και συνεχίζει τα ίδια δρομολόγια. Οσο περνάνε τα χρόνια, χάνει δρόμο, ενίοτε κάνει Συρο Τηνο Μυκονο Ικαρια Σαμο, μετά ξανά παροναξία απο όπου και αποσύρεται οριστικά το 2004. Το είχαν πλοιαρχήσει επίσης οι Μπαμπης Παντελης, Γιωργος Χωριανόπουλος , Νικος Κωνσταντινιδης και άλλοι που μου διαφέυγουν
    Αυτα προς το παρόν, μέχρι να αναλάβει ο έτερος ειδικός για τα περαιτέρω
    The world is not enough

  5. #5

    Προεπιλογή









    Να και δυο φωτογραφιες του με τα πρωτα και με τα δευτερα σινιαλα της Hellas ferries (Απο το site www.faktaomfartyg.se )
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  6. #6

    Προεπιλογή

    Το fakta το ξέρω και 'γω. ευχαριστώ πάντως.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Τώρα πια προφανώς το ΕΞΠΡΕΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ δεν υπάρχει γιατί είναι διαλυμένο έτσι δεν είναι.Φωτογραφίες που να βρίσκεται στο εξωτερικό έχετε?Είτε είναι πριν 30 χρόνια είτε λίγο πριν τη διάλυση.Το χω αγαπήσει πολύ αυτό το βαπόρι.

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Μπερδεύτηκα.... Για ποιον ΠΩΣΕΙΔΩΝΑ μιλάμε.....???

  9. #9

    Προεπιλογή

    Μιλάμε για το ΕΞΠΡΕΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ απλά κάναμε και μια αναφορά στο ναυάγιο του ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ(ARKADIA LINES)επειδή εγώ ήθελα να μάθω πως συνέβη το δυστηχές γεγονός.

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ταξιδέψει το προτελευταίο του ταξίδι με τον καπεταν Σπύρο τον Θηραίο ημέρα Παρασκευή ήτανε αν θυμάμαι καλά και έχω κρατήσει μάλιστα το εισιτήριο ήτανε χειρόγραφο arcadia lines.
    To κακό γεγονός είχε γίνει Σάββατο αν θυμάμαι και πάλι καλά είχε καταφέρει ο καπεταν Σπύρος να το δέσει με μία μηχανή στην Πάρο να αδειάσει το πλοίο και στην συνέχεια βυθίστηκε ήταν άδωξο τέλος αυτου του πλοίου ήτανε το καμάρι της Παροναξίας εκείνη την εποχή .
    Ο καπεταν Κούλης είχε αφήσει την δική ου ιστορία με αυτό το πλοίο.
    Πραγματικά κρίμα για το τέλος που είχε.
    Τέλος θυμάμαι ότι ο καπεταν ΣΔπύεος είχε νοσηλευτεί μετο που βυθίστηκε το πλοίο είχε καταρεύσει....
    Προφανώς όμως τα παραπάνω αναφέρονται στον ΠΩΣΕΙΔΩΝΑ (τον original)

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας