Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 62

Θέμα: 'Εκρηξη στο Friendship Gas στο Πέραμα

  1. #21
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MELE Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτοι καλα τα λενε απο τα γραφεια τους.εμεις γιατι τους ακουμε και δεν κανουμε το σωστο???
    Γιατί θέλετε να είστε αρεστοί και να σας πάει ο Αρχιπλοίαρχος.
    Γιατί θέλετε να δείξετε παληκάρια και να "σώσετε" την κατάσταση.
    Γιατί νομίζετε οτί θα το αναγνωρίσουν.
    Γιατί δεν καταλαβαίνετε οτί τελικά τα έυσημα θα τα αρπάξει κάποιος από το γραφείο.

    Θες και άλλα?

    ... μην το πάρεις προσωπικά, ε;
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  2. #22
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν είναι αυτή η ουσία. Η τραγική κατάσταση των συνεχιζόμενων δυστυχημάτων που προκαλείται από τον εγωϊσμό, τη βιασύνη, την αμέλεια και το κυνήγι του κέρδους δεν λύνεται με τέτοια συνθήματα.
    Μα δεν πρότεινα λύση. Απλώς την πραγματικότητα κατέγραψα.

    Όσο για το Μητρώο που προτείνεις, μπορεί να αποτελεί μία λύση... αλλά όπως λες κι εσύ όχι λύση μόνιμη αφού μπορούν με κινήσεις κάτω από το τραπέζι να το ακυρώνουν...

  3. Προεπιλογή

    Kapetanissa, προσπαθείς να φέρεις με τρόπο τη συζήτηση προς το πολιτικο-κομματικό ή κάνω λάθος? :evil: Εγώ αυτό που είχα να πώ το έγραψα καθαρά, σχεδόν φωτογραφικά. Από κει και πέρα για το συγκεκριμένο δυστύχημα ας περιμένουμε λίγο για το πόρισμα, ήδη οι πρώτες πληροφορίες δείχνουν ότι πρόκειται για το αποτέλεσμα ανεκδιήγητης προχειρότητας.

  4. #24
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Δεν έμαθα στη ζωή μου να προσπαθώ να φέρω κάπου τη συζήτηση. Μου αρέσει να λέω τα σύκα σύκα και στη σκάφη σκάφη. Το ίδιο και για το υπό συζήτηση θέμα.

    Επίσης έχω μάθει να σέβομαι ένα χώρο που με φιλοξενεί και τους συνομιλητές μου. Ο χώρος του Nautilia.gr δεν είναι χώρος πολιτικός ούτε και κομματικός. Σωστά; Γιατί λοιπόν προσβάλλεις και εμένα καταλογίζοντάς μου έλλειψη θάρρους να εκφράσω με ειλικρίνεια τη γνώμη μου αλλά και προσπαθείς να γυρίσεις το θέμα σε πολιτικό - κομματικό επίπεδο;

    Εκτός αυτών, αν θες την προσωπική μου γνώμη, η κομματική εκμετάλλευση και μάλιστα του θανάτου οκτώ ανθρώπων είναι ούτως ή άλλως απεχθής τακτική.

    Έχω όμως και μια άλλη εντύπωση από όσα έγραψες. Και θα σου την πω ευθέως όπως μου αρέσει πάντα να μιλώ. Σχημάτισα λοιπόν την εντύπωση ότι αυθαίρετα θεώρησες πως ο διαχωρισμός σε εργάτες και εργολάβους σήμαινε και διάκριση σε ορισμένα κόμματα. Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

    Και από την άλλη... Η ανεκδιήγητη προχειρότητα που επιδικάζεις είναι πολύ γενικός χαρακτηρισμός. Και δεν ενδιαφέρει κιόλας σε μια σοβαρή έρευνα ατυχήματος. Το θέμα είναι αν υπήρξε ή όχι σκοπιμότητα στη δημιουργία των εκρηκτικών όρων που οδήγησαν στην τραγωδία. Και ποιοι είναι οι υπεύθυνοι. Ποιοι ευθύνονται που κάθε τρεις και λίγο θρηνούμε θύματα στη ναυπηγοεπισκευαστική του Περάματος. Πρέπει να ανήκεις σε κάποιο κόμμα για να σε ενδιαφέρει αυτό; Το να είσαι απλά άνθρωπος δεν αρκεί;

    Λυπάμαι ειλικρινά που στην εποχή μας έχουμε φτάσει το ενδιαφέρον για το συνάνθρωπο να το μεταφράζουμε και αυτό με τα κριτήρια του κέρδους... Στη συγκεκριμένη περίπτωση κέρδους στα κουκιά... Κι αυτό αποτελεί κατά τη γνώμη μου τη γενεσιουργό αιτία όλων των προβλημάτων μας και όχι μόνο των ατυχημάτων στο Πέραμα: Το έλλειμμα παιδείας. Είναι αυτό που υποσκάπτει τη συμπεριφορά μας σε όλες τις καθημερινές μας δραστηριότητες. Δε λειτουργούμε πλέον με αρχές και ιδανικά αλλά με το ατομικό μας συμφέρον και μόνο. Και την ίδια ώρα δεν είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε πως η κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργήσει εποικοδομητικά όταν στηρίζεται στο ατομικό και όχι στο γενικό συμφέρον. Μοιάζει η προσπάθειά μας των συφοριασμένων σαν των Τρώων, που έγραψε και ο ποιητής. Ή σαν εκείνου που στέκεται στην άκρη του κλαδιού και παίρνει ένα πριόνι και το πριονίζει...

    Συμπτωματικά τώρα μόλις άκουσα στην τηλεόραση την κόρη του σκοτωμένου εργάτη, του Ηλία Ρουσάκη, να μιλά. Φοβόταν, είπε, ο πατέρας της. Και φοβόταν περισσότερο στο συγκεκριμένο καράβι. Όμως ο εργολάβος τους πίεζε να τελειώσουν τη δουλειά. Στο Μέγκα, περίπου στις 8.40...

    Και σε ρωτώ. Είναι ανάγκη να ανήκω σε ένα κόμμα για να εξοργιστώ με την κατάσταση που κατήγγειλε το μαυροντυμένο κορίτσι; Δεν αρκεί να έχω καρδιά; Ούτε αρκεί πως έβγαλα κάποτε κι εγώ το ψωμί μου σε γκαζάδικα; Ούτε πως αυτή την ώρα ένα πολύ αγαπημένο μου πλάσμα εργάζεται σε αεράδικο; Ένα νέο κορίτσι γεμάτο όνειρα για τη ζωή; Κι έγινε αφορμή το ατύχημα στο Πέραμα για να μάθω ότι και η δική της εταιρεία είχε κάποτε ατύχημα εκεί. Τρέμει η ψυχή μου από την ώρα που το έμαθα.

    Αν λοιπόν δε μιλήσουμε εμείς, ποιος θα μιλήσει; Τα πορίσματα ή τα κόμματα; Αν δεν πάρουμε εμείς τη ζωή μας στα χέρια μας, από ποιον περιμένουμε; Κοίτα πίσω την τεράστια ματωμένη γραμμή... Αν τα πορίσματα ή τα κόμματα ήταν λύση, δε θα μεγάλωνε συνεχώς η γραμμή. Θα είχαν βρει τον τρόπο να την σταματήσουν. Ή τουλάχιστον να την περιορίσουν. Το πρόβλημα όμως είναι που έχουμε όλοι μάθει να κοιτάμε τη δουλίτσα και μόνο και το συμφέρον μας. Το "ωχ αδερφέ". Κι αυτό είναι θέμα παιδείας. Δε μιλώ έξω από το χορό. Εργάζομαι σήμερα στο χώρο της παιδείας και βλέπω από μέσα την προβληματική κατάσταση. Φροντίζουμε να παραφουσκώσουμε τα μυαλά των παιδιών με γνώσεις αλλά παραμελούμε τον τομέα της διαμόρφωσης του χαρακτήρα. Δίνουμε βάση στο αν έμαθε καλή ορθογραφία και καλά μαθηματικά και όχι αν έγινε καλός άνθρωπος, άνθρωπος χρήσιμος για την κοινωνία. Ακόμη και τον τομέα της διαγωγής που κάποτε αναφερόταν στους τίτλους σπουδών, τον καταργήσαμε. Σήμερα μιλάμε μόνο για τις επιδόσεις του μαθητή. Αλογάκια σε κούρσα που τρέχουν να συγκεντρώσουν βαθμούς και μόρια για να μπουν στο πανεπιστήμιο και να πάρουν ένα καλό πτυχίο για να βγάζουν λεφτά.

    Και δε φταίει μόνο το σχολείο. Όλη η κοινωνία αυτό διδάσκει σήμερα στους νέους. Να τρέχουν για να κερδίσουν περισσότερο χρήμα. Ξεχνάμε όμως πως ζούμε στη χώρα που δίδαξε ότι πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος. Όπως έχουμε ξεχάσει και όλες τις άλλες αξίες των παππούδων μας. Αυτές που κάποτε έκαναν την Ελλάδα θαυμαστή σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης και στερέωσαν το μεγάλο πολιτισμό των αρχαίων ελλήνων. Ακόμη και τη γλώσσα τους καταργήσαμε και στη θέση τους βάλαμε την αγγλική. Γιατί; Μα γιατί είναι η γλώσσα του διεθνούς εμπορίου. Του χρήματος. Αυτού που σήμερα κυβερνά τα πάντα. Γι' αυτό έχουμε καταντήσει εκεί που καταντήσαμε.

    Είναι θέμα κομματικής προτίμησης για να το δεις αυτό; Όχι. Είναι μόνο θέμα μόρφωσης. Αυτή και μόνο μπορεί να ανοίξει τα μάτια του ανθρώπου και να δει πόσο ανορθολογικός είναι ο σημερινός τρόπος ζωής και πως οδηγεί τον άνθρωπο με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή. Αρκεί λοιπόν να αγαπάς τον άνθρωπο και τη ζωή για να νοιάζεσαι και να ενδιαφέρεσαι. Όχι αγάπη για την αγάπη, αλλά με τη βέβαιη γνώση πως και η δική μας ζωή κινδυνεύει όσο έτσι βαδίζει ο κόσμος. Η δική μας και των παιδιών μας και των παιδιών των παιδιών μας. Μπορεί ως παιδαγωγό να μη με ενδιαφέρει αυτό;

    Ειλικρινά λυπάμαι που βιάστηκες να διαγνώσεις ως κίνητρο των τοποθετήσεών μου την πολιτική και κομματική σκοπιμότητα. Ίσως και γιατί ποτέ σου δεν έμαθες ότι πέρα από αυτά υπάρχουν και πολύ πιο σημαντικά κίνητρα. Ο άνθρωπος και η ζωή...

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    @Kapetanissa πολύ καλά & σωστά, τα λες.

  6. Προεπιλογή

    Kapetanissa, σε ένα τόσο σοβαρό θέμα προσπαθώ να είμαι συγκεκριμένος (τουλάχιστον όσο επιτρέπεται) και λακωνικός. Αν εσύ ή άλλα μέλη εκτονώνεστε με γενικεύσεις και συναισθηματικά ξεσπάσματα, δικό σας πρόβλημα. Αν και η κακή πείρα μου από το ελληνικό Interner δείχνει ότι συνήθως τέτοια κατεβατά συνήθως δεν είναι αυθόρμητα ούτε αθώα. Και ναι, η επίρριψη ευθυνών μόνο σε εργολάβους και το ψευτοχάιδεμα των εργατοτεχνιτών είναι επίσημη κομματική γραμμή του ΚΚΕ και του κολλαούζου του ΣΥΝ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv1xv : 28-07-2008 στις 22:14

  7. #27

    Προεπιλογή

    DEN TO PAIRNW PROSWPIKA FILE KYRIAKO.AYTH EINAI H ALITHEIA KAI THN XERW.APLA EINAI MIA FRASH POY XERW.YPARXOYN KAPETANAIOI ME A...........
    KAI............ KAPETANAIOI.EXW ZHSEI KAI TA DYO EIDH

  8. #28
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kapetanissa, σε ένα τόσο σοβαρό θέμα προσπαθώ να είμαι συγκεκριμένος (τουλάχιστον όσο επιτρέπεται) και λακωνικός. Αν εσύ ή άλλα μέλη εκτονώνεστε με γενικεύσεις και συναισθηματικά ξεσπάσματα, δικό σας πρόβλημα. Αν και η κακή πείρα μου από το ελληνικό Interner δείχνει ότι συνήθως τέτοια κατεβατά συνήθως δεν είναι αυθόρμητα ούτε αθώα. Και ναι, η επίρριψη ευθυνών μόνο σε εργολάβους και το ψευτοχάιδεμα των εργατοτεχνιτών είναι επίσημη κομματική γραμμή του ΚΚΕ και του κολλαούζου του ΣΥΝ.
    Και λακωνικά σου απαντώ κι εγώ: Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται.

    Μόνο αθώα δεν ήταν η προσπάθεια να επιρρίψεις σε μένα ότι θέλω να το γυρίσω στην κομματικοποίηση. Απλώς είχες ο ίδιος την πρόθεση να κομματικοποιήσεις το ζήτημα. Κρίμα και πάλι που παρά την καλή μου διάθεση να σου εκθέσω αναλυτικά τη θέση μου, δεν μπόρεσες να την καταλάβεις. Κι εδώ που τα λέμε... η απάντησή σου δείχνει πως ούτε καν τη διάβασες. Και ειδικά αυτό που έγραψα για τους εργολάβους, που αν μη τι άλλο συμβαίνει να ξέρω καλά καθώς στενό συγγενικό μου πρόσωπο είναι εργολάβος έστω και σε άλλο τομέα. Παρόλα αυτά δεν επιτρέπω στον εαυτό μου τη στενοκεφαλιά να λέω πως δίκιο έχουν μόνο οι δικοί μου. Όπως και δεν επιτρέπω σε κανένα να με συνδέει με τις κομματικές γραμμές κανενός κόμματος καθώς τυχαίνει να μην ανήκω σε κανένα. Προτιμώ να εκφράζω τη δική μου σκέψη ελεύθερα και αν αυτή συμπίπτει με το ένα ή το άλλο κόμμα, με αφήνει παγερά αδιάφορη. Με ενδιέφερε όμως να ακούσω επιχειρήματα από το συνομιλητή μου κι αυτό δυστυχώς δεν έγινε. Εισέπραξα μόνο ένα χιλιοειπωμένο τσιτάτο, τακτική που μου θύμισε ακριβώς αυτούς που κατηγορείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kapetanissa : 29-07-2008 στις 10:02

  9. Προεπιλογή

    Τι να πω - απολυτη υποκρισια! Καθαρα κομματικες θεσεις, προσωπικες επιθεσεις και ταμπελες και απο πανω δηθεν ανεξαρτησια. Καθε μερα πρεπει να βλεπουμε το ιδιο σηριαλ στη χωρα αυτη? Ποτε θα αρχισουμε να αναλυουμε και να μαθαινουμε απο τα δυστυχηματα αντι να πουλαμε αριστερη πολιτικη πανω απο τα πτωματα των θυματων?

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω - απολυτη υποκρισια! Καθαρα κομματικες θεσεις, προσωπικες επιθεσεις και ταμπελες και απο πανω δηθεν ανεξαρτησια. Καθε μερα πρεπει να βλεπουμε το ιδιο σηριαλ στη χωρα αυτη? Ποτε θα αρχισουμε να αναλυουμε και να μαθαινουμε απο τα δυστυχηματα αντι να πουλαμε αριστερη πολιτικη πανω απο τα πτωματα των θυματων?
    ποιοι υποκρίνονται;; αυτοί που χάνουν αγαπημενα πρόσωπα;;;
    ή μήπως αυτοί που βλέπουν με τα μάτια ανοικτά και χωρίς παρωπίδες;;;
    απο πότε η ελευθερη σκέψη και η απλή λογική ειναι αριστερή;;;;

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας