Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 62

Θέμα: 'Εκρηξη στο Friendship Gas στο Πέραμα

  1. #31
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Θα σας παρακαλούσα να συνεχίσετε την συζήτηση σε όσο το δυνατόν πιο ήρεμο ύφος όλοι...
    Είναι λογικό να υπάρχει συναισθηματική φόρτιση όταν μιλάμε για απώλειες ανθρώπων και ευτυχώς δηλαδή γιατί κοντεύουμε να τα ισοπεδώσουμε όλα.

    Ας ελπίσουμε οτι όποιος φταίει θα πληρώσει αν και δεν θα επιστρέψουν οι νεκροί σπίτι τους... αλλα ας φροντίσουν οι αρμόδιοι να επιστρέφουν όλοι οι άλλοι απο εδώ και πέρα.

    :???:

  2. #32
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    στα αζήτητα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    @sv1xv

    Μη τεκμηριωμένη η άποψή σου, ρίχνοντας βολές κατά της συνομιλήτριάς

    σου.

    Υπάρχει τελικά λύση στο αποτέλεσμα ανεκδιήγητης

    προχειρότητας όπως προηγουμένως ανέφερες? Σε ακούμε.
    new oceans can not be discovered unless you step away from the shore...

  3. #33
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω - απολυτη υποκρισια! Καθαρα κομματικες θεσεις, προσωπικες επιθεσεις και ταμπελες και απο πανω δηθεν ανεξαρτησια. Καθε μερα πρεπει να βλεπουμε το ιδιο σηριαλ στη χωρα αυτη? Ποτε θα αρχισουμε να αναλυουμε και να μαθαινουμε απο τα δυστυχηματα αντι να πουλαμε αριστερη πολιτικη πανω απο τα πτωματα των θυματων?
    Ξέρεις πόσο εύκολο θα ήταν να θυμηθώ τη γλώσσα των καραβιών και να σου απαντήσω στον ίδιο τόνο; Όπως όμως σου είπα και παραπάνω, είναι απλά ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

    Καλή σου μέρα.

  4. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SPIDERWOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sv1xv

    Μη τεκμηριωμένη η άποψή σου, ρίχνοντας βολές κατά της συνομιλήτριάς σου.
    Η οποία κάνει ακριβώς το ίδιο, με τρόπο προκλητικό. Αυτό το "όποιος έχει τη μύγα..." είναι χαρακτηριστικό ψωμοτύρι των συνδικαλιστών όταν δεν τους κάθονται καλά τα επιχειρήματα.

    Υπάρχει τελικά λύση στο αποτέλεσμα ανεκδιήγητης
    προχειρότητας όπως προηγουμένως ανέφερες? Σε ακούμε.
    Για το συγκεκριμένο δυστύχημα είναι αργά πια: Οι άνθρωποι χάθηκαν.

    Για το διοικητικό & τεχνικό μέρος της πρόληψης, υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν:

    1. Ξεσκαρτάρισμα του χώρου. Παρόλο που γενικά δεν πιστεύω στα μητρώα και τα εμπόδια στις επιχειρήσεις, εδώ είναι αναγκαίο να ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατί γίναμε Μπαγκλαντές. Ίσως και πιό αυστήρά από το Ν. 3551/2007. Συγκεκριμένα οι επιχειρήσεις κατηγορίας Ι να είναι υποχρεωμένες να απασχολούν Τεχνικό Διευθυντή με υψηλά προσόντα (ΑΕΙ/ΤΕΙ) με σχέση εξαρτημένης εργασίας (υπάλληλος) και ουσιαστική ευθύνη. Η εγγραφή στο Μητρώο κατόπιν επιθεώρησης. Υποχρέωση για πιστοποίηση των επιχειρήσεων κατ. Ι κατά ΕΛΟΤ-1801 απο διαπιστευμένο φορέα εντός Χ μηνών από την ίδρυση. Καθορισμός ουσιαστικών αιτιών για άμεση προσωρινή διαγραφή από το Μητρώο (όχι μόνο για τις ενημερότητες εφορίας - ΙΚΑ).

    2. Πιστοποίηση προσωπικού που εμπλέκεται: όλοι οι αδειούχοι τεχνίτες για να έχουν δικαίωμα εργασίας επί πλοίου θα περνάνε σύντομη ειδική εκπαίδευση και εξέταση με βάση το ΠΔ 70/1990 από ανεξάρτητο διαπιστευμένο φορέα. Το άμεσο κόστος είναι ασήμαντο, ήδη τέτοιες δράσεις επιδοτούνται από τον ΟΑΕΔ.

    3. Αντίστοιχη εξειδικευμένη εκπαίδευση & πιστοποίηση των Τεχνικών Ασφάλείας. Δεν αρκεί το Πτυχίο και το γενικό σεμινάριο.

    4. Σοβαρή τεχνική ανάλυση των ατυχημάτων και δημοσίευση των τεχνικών πορισμάτων, ώστε να γίνονται μάθημα. Αυτό είναι σημαντικότερο από την απόδοση ποινικών ευθυνών (βλέπε συνέχεια). Αυτή τη στιγμή ξέρουμε καλύτερα για δυστυχήματα στην Μ. Βρετανία από δυστυχήματα στην Ελλάδα.

    5. Σοβαρός δειγματολητπικός έλεγχος των εργασιών από τεχνική άποψη ασφαλείας. Εδώ κάτι έχει αρχίσει να περπατάει, και με μεγάλη συμβολή του Σωματείου.

    6. Απόδοση των πραγματικών ποινικών ευθυνών σε κάθε άμεσο υπαίτιο ατυχήματος, εργολάβο, πλήρωμα ή τεχνίτη με βάση το πόρισμα. Όχι προληπτική "σκούπα" συλλήψεων για δείξουμε έργο και να ικανοποιήσουμε το κοινό αίσθημα και μετά...

    7. Βελτίωση των υποδομών για τις επισκευές σε προβλήτες (εκτός ναυπηγείων). Μεγάλη δαπάνη αλλά πρέπει να γίνει.

    Για τα πολιτικά θέματα (φόβος του πολιτικού κόστους, συναλλαγές κάτω από το τραπέζι, εύνοια προς ημετέρους, διγλωσσία κλπ) τι να πώ; Όσο η κοινωνία μας αρέσκεται να λειτουργεί έτσι, είναι άξια της μοίρας της και να μη διαμαρτυρόμαστε.

    --EDIT--
    ΥΓ: Για τα παραπάνω τεχνικά - διοικητικά μέτρα, είμαι ανοικτός σε κάθε συζήτηση. Σε κραυγές, κλάψες, κομματικές και συναισθηματικές γενικολογίες όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv1xv : 29-07-2008 στις 11:35 Αιτία: Υ/Γ

  5. Προεπιλογή

    Πάρτε και κάτι από τη Ναυτεμπορική:
    Τα δύο αδέλφια που είχαν αναλάβει την εκτέλεση των εκτεταμένων εργασιών, αλλά την είχαν εκχωρήσει σε υπερεργολάβο-ελασματουργό, υποστήριξαν ότι μετά από αυτήν την ανάθεση δεν έφεραν πλέον καμία ευθύνη για τους όρους ασφαλείας στις δεξαμενές του πλοίου.
    Έ, όχι και έτσι. Δηλαδή επειδή ο μπατζανάκης μου είναι πράκτορας το παίζω εργολάβος κλείνω τη δουλειά αέρα και μετά, επειδή δεν έχω ούτε ηλεκτροδράπανο, την εκχωρώ στο γείτονα που δεν έχει τα δικά μου κονέ. Αν βρεθεί δικαστήριο να τους απαλλάξει με τη λογική αυτή, πάμε για φούντο ομαδικώς.

    εισαγγελέας... εξετάζει τη γνησιότητα του πιστοποιητικού που είχε εκδοθεί για τις εργασίες με τη χρήση φλόγας, σε δεξαμενή του.
    Δηλαδή πως είναι πλαστό; Μόνο αν ο Χημικός ισχυριστεί ότι πλαστογράφησαν την υπογραφή του, πράγμα που δε νομίζω να έκανε. Μήπως είναι γνήσιο αλλά εκδόθηκε "δι' αλληλογραφίας";

  6. #36
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οποία κάνει ακριβώς το ίδιο, με τρόπο προκλητικό. Αυτό το "όποιος έχει τη μύγα..." είναι χαρακτηριστικό ψωμοτύρι των συνδικαλιστών όταν δεν τους κάθονται καλά τα επιχειρήματα.

    .............

    ΥΓ: Για τα παραπάνω τεχνικά - διοικητικά μέτρα, είμαι ανοικτός σε κάθε συζήτηση. Σε κραυγές, κλάψες, κομματικές και συναισθηματικές γενικολογίες όχι.
    Φάσκεις και αντιφάσκεις. Επιμένεις σε κάτι που κανέναν άλλο συνομιλητή δεν έπεισε και μάλιστα με τρόπο που ξεφεύγει από κάθε όριο των κανόνων ενός πολιτισμένου διαλόγου. Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει με ποια "ψωμοτύρια" τρέφεσαι εσύ αλλά και δε δέχομαι αυτή την επίθεση απέναντι σε όποιον έχει από τους νόμους του κράτους το δικαίωμα να υπερασπίζεται τους εργαζόμενους και την ασφάλειά τους. Το ξεκίνησες δήθεν από τα κομματικά για να καταλήξεις τώρα να τα βάλεις και με τους συνδικαλιστές. Αυτή λοιπόν είναι η ουσία; Ή μήπως η τεχνοκρατική αντίληψη που μας παρουσίασες;

    Για να ισχύσουν όλα αυτά που ανέφερες ξεχνάς φαίνεται ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης και όχι επιφοίτησης του αγίου πνεύματος. Παράδειγμα:

    Αναφέρεις ότι πρέπει να γίνει:

    7. Βελτίωση των υποδομών για τις επισκευές σε προβλήτες (εκτός ναυπηγείων). Μεγάλη δαπάνη αλλά πρέπει να γίνει.
    Αυτή τη μεγάλη δαπάνη ποιος θα την κάνει και επομένως και πρέπει να την αποφασίσει; Και γιατί δεν την έχει κάνει ως τώρα αν και έχουμε δεκάδες θύματα;

    Θα συμφωνήσω ότι η κομματικολογία όταν έχουμε να κάνουμε με το θάνατο ανθρώπων αποτελεί αισχρή εκμετάλλευση του γεγονότος. Και κομματικολογία δεν είναι μόνο να κλαιγόμαστε για τα θύματα αλλά και η υπεράσπιση εκείνων που κάθε φορά επιχειρούν να ρίξουν όλη την ευθύνη στα ίδια τα θύματα.

    Όμως κανείς δεν μπορεί να εξοβελίζει το δικαίωμα των εκπροσώπων εκείνων που χάνουν τη ζωή τους να έχουν λόγο. Και μη μου αρχίσεις πάλι για τα τούτα και τα άλλα που βασανίζουν σήμερα το συνδικαλιστικό κίνημα. Και σ' αυτό θα συμφωνήσω. Έχει τα χάλια του αλλά δεν είναι θέμα της παρούσας συζήτησης και του nautilia.gr να το λύσει. Κι αν θέλεις, μια και επιμένεις στο σημείο αυτό, μια ζωή αυτό πάλεψα μέσα στο συνδικαλιστικό κίνημα. Να ξεφύγει από τις τανάλιες των κομμάτων και να αρθρώσει σύγχρονο λόγο τεκμηριωμένο που θα πηγάζει από τα πραγματικά συμφέροντα των μελών και όχι τις κομματικές προτιμήσεις οιουδήποτε ή τις προσωπικές φιλοδοξίες των ηγετών του συνδικαλιστικού κινήματος. Προφανώς και έφαγα τα μούτρα μου... δεν είναι ακόμη η εποχή μας ώριμη για ένα υγιές συνδικαλιστικό κίνημα. Τη μία με κατηγορούσαν για φιλοαριστερή όπως εσύ και την άλλη για φιλοδεξιά... Κουράστηκα πια από αυτή την τακτική, να μην μπορούμε να ακούσουμε τη φωνή της απλής λογικής. Γι' αυτό και επιμένω ότι είναι πρωτίστως θέμα μόρφωσης - όχι σεμιναρίων, άλλο η μόρφωση και άλλο η εκπαίδευση - για να βγούμε από τον κυκεώνα που αντιμετωπίζουμε σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας. Ξεκινώντας από το πώς διαμορφώνεται η πολιτική βούληση, πώς λειτουργεί το συνδικαλιστικό κίνημα, πώς προσφέρεται η ίδια η παιδεία... ως και τα πιο απλά και καθημερινά πράγματα.

    Πώς μπορούμε αυτό να το πετύχουμε; Αλλάζοντας ο καθένας τον εαυτό του σε όλους τους τομείς που συμμετέχει στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Τόσο στην προσωπική του ζωή όσο και στην επαγγελματική του δραστηριότητα. Να γίνουμε υπεύθυνοι άνθρωποι και ενεργοί πολίτες. Κι αυτό είναι απλά θέμα προσωπικής θέλησης. Ούτε πανεπιστημιακού διπλώματος ούτε κομματικής ταυτότητας. Χρειάζεται μόνο να υιοθετήσεις ως γνώμονα ζωής το ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Και με πράξεις, όχι μόνο με λόγια.

    Μόνο έτσι και σε ένα βάθος χρόνου (είναι ουτοπία να νομίζει κανείς ότι τέτοιες αλλαγές μπορούν να γίνουν από τη μια μέρα στην άλλη) μπορούμε να ελπίζουμε πως θα αποκτήσουμε καλύτερα κόμματα, καλύτερο συνδικαλιστικό κίνημα, καλύτερη παιδεία... Και γενικά καλύτερη ζωή για τον άνθρωπο. Αν δεν μπορείς, έλεγε ένας σοφός, να αλλάξεις τον κόσμο, άλλαξε τουλάχιστον τον εαυτό σου. Και για να ξεφύγουμε από το γενικό και να πάμε στο ειδικό...

    Σε άλλες συζητήσεις του nautilia.gr συνομιλούμε με τα νέα παιδιά που σπουδάζουν στις ΑΕΝ. Το αναφέρω εδώ γιατί ανάμεσα στα θύματα ήταν και υποπλοίαρχος αλλά και κάποιοι παραπάνω εστίασαν στις ευθύνες του πλοιάρχου. Τα παιδιά μας λοιπόν σήμερα διαμαρτύρονται για την κακή ποιότητα σπουδών. Μάλιστα αναφέρουν ότι από τον ίδιο τον Ασπρόπυργο υπάρχουν αιτήσεις μεταγραφής σε άλλες σχολές γιατί έχει καταντήσει σε χάλια απερίγραπτα. Πριν δούμε και κάποιο από αυτά τα παιδιά νεκρό σε ατύχημα ή στο σκαμνί για κάποια τραγωδία... και λέμε πάνε αυτοί... δεν μπορεί να γίνει τίποτε πια... μήπως πρέπει να στρέψουμε το ενδιαφέρον μας σε όσα καταγγέλλουν; Προσωπικά τους έχω συμβουλέψει να στρωθούν στο διάβασμα και να πιέζουν τους υπευθύνους της σχολής για βελτίωση των συνθηκών. Και να πιέσουν και το σύλλογό τους να ενημερώσει το ΥΕΝ ακόμη και την ένωση εφοπλιστών. (Μήπως είναι και αυτό αριστερή τακτική; χμ... μάλλον για το αντίθετο θα κατηγορηθώ εδώ... )

    Και από την άλλη... μαθαίνω από δόκιμο που κάνει το πρώτο μόλις εκπαιδευτικό ταξίδι πως τον βάζουν να κάνει μόνος του φόρτωση και μόνος βάρδια χωρίς καν παρουσία ναύτη. Εντολή μάλιστα του αρχιπλοιάρχου... Αν αύριο συμβεί ατύχημα ποιος θα έχει την ευθύνη; Ο δόκιμος που δέχτηκε; Μα αν αρνηθεί ή ακόμη χειρότερα κάνει και καταγγελία, θα περάσει σε μπλακ λιστ και δεν πρόκειται να ξαναβρεί δουλειά.

    Το ίδιο ακριβώς είπαν και οι εργάτες στο Πέραμα.Πως τους υποχρεώνουν να εργάζονται χωρίς τήρηση των κανονισμών ασφαλείας. Γιατί να μην τους πιστέψω όταν ξέρω από πρώτο χέρι ότι το ίδιο γίνεται και σε άλλους τομείς της ναυτιλίας; Παλιότερα, όταν κι εγώ ήμουν στα καράβια, μου ζητήθηκε να κάνω βάρδια χωρίς ναύτη (έχει γίνει μόνιμη κατάσταση αυτό) και ταυτόχρονα να κάνω και ματσακόνι στο φτερό. Διαμαρτυρήθηκα πως είναι παράνομο. Αποτέλεσμα; Έφαγα σουτ από την εταιρεία.

    Και μου λες εσύ τώρα ότι το να λέω τη γνώμη μου για όσα στραβά συμβαίνουν, σημαίνει πως είμαι τσιράκι του χι κόμματος. Κι εγώ σου λέω πως είτε από αφέλεια είτε και συνειδητά είσαι εκτός πραγματικότητας ως προς τις αληθινές συνθήκες που επικρατούν στους χώρους εργασίας. Οι εργαζόμενοι σήμερα είναι τελείως απροστάτευτοι, χωρίς κατάλληλη εκπαίδευση και χωρίς να έχουν τουλάχιστον τις πλάτες ενός γερού συνδικάτου πίσω τους. Ξυλάρμενα σε θάλασσα δέκα μποφόρ... Και είναι απλά θέμα χρόνου να συμβεί και το επόμενο ατύχημα. Γιατί δεν υπάρχει πολιτική βούληση. Και δεν υπάρχει βούληση γιατί δεν υπάρχουν πολίτες που ενδιαφέρονται. Αλληλένδετα και χεράκι χεράκι πάνε αυτά. Και πληρώνουμε όλοι μαζί το κόστος της συλλογικής αδιαφορίας.

    Να αλλάξει αυτό το τραγικό σκηνικό από τη μια μέρα στην άλλη είναι αδύνατο. Το μόνο που μένει είναι ο καθένας μας να αγωνίζεται να βάλει έστω και ένα λιθαράκι στη σωστή κατεύθυνση. Όπου μπορεί και όσο μπορεί. Εσύ σε όποιον τομέα εργάζεσαι, εγώ στην εκπαίδευση των παιδιών του δημοτικού... Που όπως έγραψα σε ένα άλλο ποστ χτες εδώ και χρόνια ζητάω από τους μαθητές μου να συμμετέχουν στα προγράμματα της HELMEPA για καθαρότερες θάλασσες και ακτές. Κάποτε όμως που βρέθηκα σε παρέα αριστερών ακόμη κι αυτό βρήκαν να κατηγορήσουν. Είναι λέει των εφοπλιστών η HELMEPA... Αυτοί είμαστε. Με παρωπίδες στα μάτια και περιμένουμε να λύσουμε τα προβλήματα που μας ταλανίζουν. Τα βαφτίσαμε κι αυτά κόκκινα, πράσινα και μπλε ενώ είναι μόνο μαύρα.

    Γι' αυτό σου λέω: Συμφωνώ μαζί σου πως η κομματικολογία είναι βλαβερή και ειδικά όταν πάει να εκμεταλλευτεί ένα τραγικό περιστατικό όπως αυτό στο Πέραμα, αλλά να το λέμε και να το κάνουμε πράξη. Όχι να παίζουμε μονόπλευρα κατηγορώντας συγκεκριμένα κόμματα. Και κυρίως να αναρωτηθούμε πρώτα ο καθένας για τις δικές του ευθύνες και μετά για των άλλων.

  7. #37
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Nea Makri
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Kapetanisa POSA XRONIA KANEIS EPISKEYES sthn ellada kai sto eksoteriko??

  8. Προεπιλογή

    Έχει νόημα να σχολιάσω αυτό το κοινωνικό μανιφέστο; Μάλλον όχι. Δεν υπάρχει περίπτωση να αναλύσεις ένα πρόβλημα ρεαλιστικά χωρίς κομματικές παρωπίδες.

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Nea Makri
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει νόημα να σχολιάσω αυτό το κοινωνικό μανιφέστο; Μάλλον όχι. Δεν υπάρχει περίπτωση να αναλύσεις ένα πρόβλημα ρεαλιστικά χωρίς κομματικές παρωπίδες.
    File mou den mporeis na deis to 8ema mono 8eoritika (POLITIKOI & DIMOSIOGRAFOI)...prepei na blepoume kai otan xorebeis mesa sto xoro...naytikoi...an 8elete na ta leme ta syka syka kai thn skafi skafi...prepei na milisoun atoma pou exoun doulepsei se ploia kai idika se episkeues (arximixanikoi,paxymetrites,protoi mixanikoi, ktl ktl)...atoma sthn moutzoura....kai oxi kapioi ergatopateres.....

  10. #40
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει νόημα να σχολιάσω αυτό το κοινωνικό μανιφέστο; Μάλλον όχι. Δεν υπάρχει περίπτωση να αναλύσεις ένα πρόβλημα ρεαλιστικά χωρίς κομματικές παρωπίδες.
    Πάλι δε διάβασες τι έγραψα. Οκ... φταίω κι εγώ που γράφω πολλά. Αλλά τουλάχιστον διάβασε αυτό: Τίποτε δεν αλλάζει στην κοινωνία παρά από την ίδια την κοινωνία. Δεν είναι κομματική θεωρία αυτή, πόρισμα της επιστήμης είναι. Έξω από τις κομματικές υπάρχουν και άλλες παρωπίδες που δεν αφήνουν να δει κάποιος ολόπλευρα ένα πρόβλημα. Τεχνοκρατικά και μόνο δεν πρόκειται να βρεθεί λύση στα ατυχήματα ούτε στο Πέραμα ούτε πουθενά. Γιατί υπεισέρχεται πάντα ο ανθρώπινος παράγοντας και ο άνθρωπος δεν είναι αντικείμενο της τεχνολογίας αλλά των ανθρωπιστικών επιστημών.

    Azzos, τι εννοείς κάνω επισκευές;;; Αν εργάζομαι σε συνεργείο επισκευών; Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα την ερώτηση. Όπως έχω αναφέρει πάντως και πιο πάνω έχω εργαστεί σε καράβια ως πλήρωμα και φυσικά έχω πάρει μέρος και στις επισκευές τους στο βαθμό που αυτό ήταν μέσα στα καθήκοντά μου, είτε σε λιμάνι είτε και εν πλω.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας