Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 193

Θέμα: Queen Anna Maria [Empress of Britain, Carnivale, Olympic, The Topaz]

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #23

    Προεπιλογή Queen Anna Maria [Empress of Britain, Carnivale, Fiesta Marina, Olympic, The Topaz]

    Νομίζω ότι πρέπει να ανοιχτεί ένα καινούργιο θέμα που να τιμάει τα δύο πλοία της GREEK LINE που μετέφεραν στην Αμερική και τον Καναδά τόσους και τόσους έλληνες μετανάστες. Τα Υ/Κ Βασίλισσα Αννα Μαρία και Ολυμπία.

    Με το Βασίλισσα Αννα Μαρία πρωτοταξίδεψα μικρός το 1965 δύο ημέρες μετά την τελετή βαφτίσματός του στον Πειραιά σε 4ήμερη κρουαζιέρα μόνο γιά τουριστικούς πράκτορες Πειραιά-Χαϊφα. Ο πατέρας μου είχε δικό του ταξιδιωτικό πρακτορείο και με την μητέρα μου κάναμε αυτή την κρουαζιέρα προσκεκλημένοι από την εταιρία τον Μάρτιο του 65. Θυμάμαι ότι ακόμη γινόντουσαν εργασίες μετασκευής στην πρύμη του καραβιού εν πλώ για να προλάβουν το παρθενικό ταξίδι του στην Αμερική μερικές ημέρες αργότερα. Ηταν το μεγαλύτερο καράβι που είχα ταξιδέψει μέχρι τότε και με είχε μαγέψει με το μέγεθός του και την πολυτέλειά του. Είχαμε μία καμπίνα λούξ με μεγάλο ορθογώνιο φινιστρίνι και θυμάμαι ώρες ατελείωτες να γυρίζω και να εξερευνώ το καράβι. Επίσης, εντύπωση μου είχε κάνει και το σινεμά του πλοίου το οποίο πρόβαλε καθημερινά ταινίες.
    Είχα την ευκαιρία να ξαναταξιδέψω σαν OLYMPIC πλέον της Ηπειρωτικής σε 3ήμερη κρουαζιέρα στο προτελευταίο ταξίδι του πριν παραδοθεί στους νέους ιδιοκτήτες σαν TOPAZ. Με απογοήτεψε βέβαια η αλλαγή που έγινε τα χρόνια που μεσολάβησαν ιδίως δια χειρός Joe Farcus σαν Fiesta Marina αλλά πάντα το συνονόματο είχε την αίγλη του αρχοντοβάπορου. May it rests in peace.

    Queen%20Anna%20Maria-02.jpg
    Πηγή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 29-03-2011 στις 13:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας