Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 171 έως 180 από 193

Θέμα: Queen Anna Maria [Empress of Britain, Carnivale, Olympic, The Topaz]

  1. #171
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Μια από τις συγκλονηστικότερες στιγμές ενος πλοίου είναι ομολογουμένως η ώρα της καθέλκυσης. Ειδικά εαν η ονομασία του έχει επιλεγεί για να τιμήσει κάποια προσωπικότητα ή ένα γεγονός μιας χώρας. Αυτό ίσχυσε στην περίπτωση του πλοίου που συζητάμε οπότε η παρουσία των ΜΜΕ επιβεβλημένη. Ας δούμε λοιπόν το βίντεο της καθέλκησης...

    Queen Launches Empress Of Britain

  2. #172

    Προεπιλογή

    Το QAM στον πρώτο του κατάπλου στο San Juan του Πουέρτο Ρίκο το 1973 σε κάποια κρουαζιέρα της Καραϊβικής. Η κατάστασή του δεν είναι η καλύτερη και δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα της κακής οικονομικής κατάστασης της Greek Line η οποία έκλεισε τις πόρτες της τον Φεβρουάριο του 1975.

    QAM_Puerto_Rico.jpg

    πηγή shipspotting

  3. #173
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πραγματικά δεν το έχω ξαναδεί σε χειρότερη κατάσταση από οτι σε αυτή τη φωτο...

  4. #174
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Απλα συγκινηση προκαλουν οι φωτογραφιες αυτου του πλοιου που πραγματικα κοσμουσε το λιμανι του Πειραια σε 2 τελειως διαφορετικες περιοδους .... τι να πω.... αν και 24 ετων ,εχω ακουσει τοσα πολλα για αυτο το σκαρι...καποτε ειχε παει ενας θειος μου για μια εγχειρηση στα ματια.. με αυτο στη Νεα Υορκη - λογικα με αυτο ειχε κανει το ταξιδι...και μετα απο 30 χρονια πηγαινε κρουαζιερα σαν Ολυμπικ...οι περιγραφες του ηταν ολα τα λεφτα...

  5. #175

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας το φωτογραφικό μου αρχείο για παλιές φωτογραφίες έπεσα σε αυτήν που απεικονίζει το Βασίλισσα ¶ννα Μαρία παρέα με το Leonardo da Vinci στο λιμάνι της Χάϊφα τον Μάρτιο του 1965. 'Ηταν από το παρθενικό ταξίδι του ΒΑΜ που ήμουνα επιβάτης μαζί με την μητέρα μου σε μίνι κρουαζιέρα που έγινε για ναυτικούς πράκτορες στο Ισραήλ, πριν ξεκινήσει το πρώτο του ταξίδι για την Αμερική. Την φωτογραφία τράβηξα εγώ πάνω από το όρος Καρμέλ, με μία παιδική φωτογραφική μηχανή Kodak και η ποιότητα δεν είναι ιδανική. Το Leonardo da Vinci πρέπει να έκανε τότε κρουαζιέρες λίγο πριν αντικατασταθεί από τα MIchelangelo/Raffaello.
    HAIFA.jpg

  6. #176
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    PHOTO A039 despo.jpgPHOTOB 039 despo.jpgΕδώ στη Μύκονο αν θυμάμαι καλά στην τελευταία του χρονιά ναύλωσης στην Thomson. Αυτό ομως που θυμάμαι σίγουρα είναι οτι σφύριζε και ξανασφύριζε, λες και χαιρετούσε τον κόσμο !

  7. #177

    Προεπιλογή

    Αρχοντοβαπορο με ολη την σημασια της λεξης!!!
    Ευχαριστουμε φιλε despo για της ομορφες φωτογραφιες που μας χαρισες!!!

  8. #178
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    PHOTO 010 despo OLYMPIC (1).jpgTo 1996 σε μία αναχώρησή του απο τον Πειραιά, με τυχερούς επιβάτες που είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το ιστορικό αυτό πλοίο.

  9. #179
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 1996 σε μία αναχώρησή του απο τον Πειραιά, με τυχερούς επιβάτες που είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το ιστορικό αυτό πλοίο.
    Beautiful photo thank you so much for uploading!

    Henry.

  10. #180
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εχει δίκιο, είχε μπεί αρχικά στο Ολυμπία...

Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας