Σελίδα 63 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 13536162636465 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 621 έως 630 από 653

Θέμα: Παλιά Ε/Γ Σαρωνικού (Historic Saronicos' ferries)

  1. #621

    Προεπιλογή Ουκ έστιν αριθμός !!!

    Φίλε ’ρη, σε μπελάδες μπήκαμε !!!

    Όταν πρωτοδιάβασα κι εγώ την σκέψη - πρόταση του φίλου aegina, ανέκραξα "Αδύνατον", πώς είναι δυνατόν να καταγραφούν τόσα πολλά πλοία, είτε μόνιμα επί πολλά έτη, είτε "διαβατάρικα" από τις γραμμές του Σαρωνικού. Αλλά μιάς και .....το τόλμησες, πάμε και καλό κουράγιο να έχουμε.

    Θα πρέπει όμως να γίνει κάποιος προσδιορισμός πιστεύω, να τεθούν κάποια όρια, διαφορετικά θα την χάσουμε την μπάλα. Για παράδειγμα, στον Σαρωνικό βρίσκεται και η Σαλαμίνα με τα δεκάδες καραβάκια που ανά καιρούς την συνέδεαν με το λιμάνι του Πειραιά (ούτε να το διανοηθώ δεν μπορώ !!!). Ακόμα, υποθέτω πως δεν θα συμπεριλάβουμε και τα πλοία που δούλεψαν - δουλεύουν στις τοπικές γραμμές, π.χ. τα πορθμεία του Πόρος - Γαλατάς και Σπέτσες - Κόστα (???). Προτείνω λοιπόν, κατά πρώτον, ο τίτλος της συγκεκριμμένης "δουλειάς" να έχει τίτλο "Επιβατηγά πλοία που συνέδεαν - συνδέουν τον Πειραιά με τα νησιά του Σαρωνικού (εκτός της Σαλαμίνας)" και κατά δεύτερον, να καταρτίσουμε τρεις διαφορετικούς πίνακες, έναν για τα Ε/Γ, έναν για τα Ε/Γ-Ο/Γ και έναν για τα Ε/Γ-Ο/Γ ανοικτού τύπου.

    Να συνδράμω λοιπόν (και να συμπληρώσω τον πίνακα σου) προς το παρόν με έναν πίνακα των "Ε/Γ-Ο/Γ ανοικτού τύπου" που δούλεψαν από τον Πειραιά προς νησιά - προορισμούς του Σαρωνικού, και πάλι εδώ είμαστε !!!

    Lista Open.jpg

    Σημ. Συγγνώμη για το "κλειστό αρχείο", αλλά το φόρουμ δεν μου επέτρεπε να ανεβάσω τον πίνακα σε μορφή doc ή xlsx (Offfice).

  2. #622
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπουν τα ΜΑΡΙΝΑ ΕΛΕΝΑ ΜΙΧΑΗΛ Σ ΜΑΝΑΡΑΣ και ΑΓ. ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β.
    Ευχαριστώ για τις συμπληρώσεις. Τα μικρά αυτά πηγαιναν μέχρι την Αίγινα;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το ΣΕΙΡΙΟΣ ειναι το ΥΔΡΑ των ΤΥΠΑΛΔΩΝ;
    Το ΣΕΙΡΙΟΣ ηταν το μετέπειτα ΒΟΡ.ΣΠΟΡ’ΔΕΣ. Εχει ξεχωριστό θέμα. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν ταξίδεψε στον Σαρωνικό, πάντως σε μια φωτογραφία το έχουμε δει στου Τζελέπη στις θέσεις των πλοίων της γραμμής.

  3. #623
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει όμως να γίνει κάποιος προσδιορισμός πιστεύω, να τεθούν κάποια όρια, διαφορετικά θα την χάσουμε την μπάλα. Για παράδειγμα, στον Σαρωνικό βρίσκεται και η Σαλαμίνα με τα δεκάδες καραβάκια που ανά καιρούς την συνέδεαν με το λιμάνι του Πειραιά (ούτε να το διανοηθώ δεν μπορώ !!!). Ακόμα, υποθέτω πως δεν θα συμπεριλάβουμε και τα πλοία που δούλεψαν - δουλεύουν στις τοπικές γραμμές, π.χ. τα πορθμεία του Πόρος - Γαλατάς και Σπέτσες - Κόστα (???).
    Τουλάχιστον εγω δεν θα το τολμήσω... Παραείναι πολλά και μικρά και η σκέψη μου ηταν να συμπεριλαβω οσα πλοία ταξίδεψαν απο τον Πειραιά προς την Αίγινα και πέρα.

  4. #624

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ’ρη, πάμε λοιπόν για τα "απο τον Πειραιά προς την Αίγινα και πέρα". Τα λιμπερτάκια της Σαλαμίνας ήταν τόσα πολλά που δεν υπάρχει νόημα να προσπαθήσουμε να τα καταγράψουμε.

    Τα καραβάκια που ανέφερε ο φίλος aegina σαφώς και πηγαίνανε στην Αίγινα, τα αδελφά ΜΑΡΙΝΑ και ΕΛΕΝΑ (μετέπειτα στην Κρήτη), το ΜΙΧΑΗΛ Σ (πρώην ΑΝΝΑ ΤΕΡΕΖΑ και νυν ΝΥΔΡΙ ΣΤΑΡ ΙΙ), το ΜΑΝΑΡΑΣ ΕΞΠΡΕΣ που το έχουμε και σε φωτό από το Αγκίστρι, και το γνωστότατο μας ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β που το έχουμε πολυσυζητήσει τον τελευταίο καιρό.

    Να προσθέσω ακόμα, το επίσης γνωστότατο μας ΝΑΥΤΙΛΟΣ (πρώην Fairmile), για το οποίο υπάρχει αναφορά στο παρόν θέμα (δεν θυμάμαι σε ποιό ποστ) ότι ταξίδευε και στην Αίγινα.

  5. #625
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Απιθανα πραγματα ακριβως ολες οι παντοφλες ...

  6. #626

    Προεπιλογή

    Μιας και σήμερα ξαναθυμηθήκαμε τα ΝΑΥΤΙΛΟΣ και ΑΛΙΚΗ, να διορθώσουμε ένα λάθος που είχε γίνει πριν αρκετά χρόνια, χάριν της αναζήτησης των πραγματικών στοιχείων του πλοίου που απεικονίζεται στην παρακάτω καρτ ποστάλ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........ωραιες καρτ ποσταλ του Πειραιως που δειχνουν ξεκαθαρα το
    ΝΑΥΤΙΛΟΣ

    Πηγη: delcampe.net

    Εγω το θυμαμαι αυτο το πλοιο γιατι ηταν το μεγαλυτερο απο αυτα που πηγαιναν απο τον Πειραια στην Σαλαμινα (Παλουκια). Ειχε 90 τοννους. Θυμαμαι οτι ηταν το αγαπητο μου Σαλαμινιο πλοιο γιατι ηταν πιο μεγαλο απο τα αλλα και τα κυματα εσπαγαν στην πλωρη καθως βγαιναμε απο το λιμανι του Πειραια. Παντως εκανε 50βˆ’55 λεπτα για να φθασει στα Παλουκια

    Piraeus.jpg

    Nautillos1.jpg
    Το καραβάκι λοιπόν σε πρώτο πλάνο δεν ήταν το ΝΑΥΤΙΛΟΣ, το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ήταν και μεγαλύτερο αλλά και διαφορετικής σαφώς διαμόρφωσης. Τώρα για ποιό στην πραγματικότητα ήταν, δεν μπορώ να το αναγνωρίσω μετά βεβαιότητας. Με μοιρασμένες όμως μισές - μισές τις πιθανότητες (50/50), θα ρίσκαρα να πω ότι ήταν ή το ΑΛΙΚΗ ή κάποιο .....αδελφό του ΑΛΙΚΗ !!! Έχουν πάρα μα πάρα πολλές ομοιότητες αλλά βέβαια και κάποιες διαφορές.

  7. #627
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Γιώργο ανεβάζω την ίδια καρτ ποστάλ σε πιο καλύ ανάλυση (πηγή) όπου φαίνεται πιο καθαρά το σκαρί. Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι και πάλι το ΑΛΙΚΗ με λίγο διαμορφωμένα τα παραπέτα στο πλάι.
    Για τα ΑΥΡΑ, ΑΙΓΙΝΑ και ΧΑΡΑ δεν νομίζω οτι χρειάζονται συστάσεις

    32872098553_967aa6367b_o.jpg

  8. #628

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι ’ρη που συμφωνούμε, η γνώμη σου έχει πάντα μεγάλη βαρύτητα (και σαφώς μεγαλύτερη από την δικιά μου). Με την ευκαιρία, να πω πως καλό θα είναι να φτιάξεις ένα δικό του θέμα για το μικρό ΑΛΙΚΗ, έχουμε πλέον θεωρώ αρκετό υλικό.

  9. #629
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To MAXH πλαγιοδετημενό στον λιμενοβραχίονα των Σπετσών, ενώ πίσω του βλέπουμε το ΠΙΝΔΟΣ, το ΝΕΡΑΪΔΑ και ένα ακόμη

    mahi at spetses - pantelis mathios fb.jpg
    (c) pantelis mathios fb

  10. #630

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To MAXH πλαγιοδετημενό στον λιμενοβραχίονα των Σπετσών, ενώ πίσω του βλέπουμε το ΠΙΝΔΟΣ, το ΝΕΡΑΪΔΑ και ένα ακόμη

    mahi at spetses - pantelis mathios fb.jpg
    (c) pantelis mathios fb
    ...το ΣΑΡΩΝΙΣ

Σελίδα 63 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 13536162636465 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας