Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 14

Θέμα: Αγγέλικα [Aggelika]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Αγγέλικα [Aggelika]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ναυτης τπβ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θυμάμαι με κάποια επιφύλαξη το καλοκαίρι του 1969 να ταξιδεύω από την Αγία Μαρίνα στον Πειραιά με κάποιο μεσαίου εκτοπίσματος ( γύρω στους 100 τόνους) πλοίο με το όνομα Αγγελική ή κάτι παρόμοιο , το οποίο λίγο αργότερα ναυάγησε στις ακτές τις Αίγινας. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε ΤΠΒ, για το ΑΓΓΕΛΙΚΑ που λες έχουμε κάνει μια αναφορά εδώ. Λογικά πρέπει να έμοιαζε με τα υπόλοιπα δημιουργήματα του ναυπηγείου Χωματά.
    Σε μια βόλτα στο Θησείο βρέθηκε και μια φωτογραφία με σημείωση στο πίσω μέρος "Αγία Μαρίνα 9-69" που δείχνει ένα πλοίο με τις χαρακτηριστικές γραμμές των δημιουργημάτων του ναυπηγείου Χωματά. Δίχως άλλο είναι το ΑΓΓΕΛΙΚΑ που βυθίστηκε στις 15 Οκτωβρίου 1970 στα ανοιχτά του Τούρλου εξαιτίας εισροής υδάτων.
    38469031_2079717132356035_3044943139245654016_n.jpg

    Είχε ναυπηγηθεί το 1966 με διαστάσεις 30,8 Χ 6,2 μέτρα και το είχαμε αναφέρει πρόσφατα εδώ.
    Στη σελίδα grafasdiving υπάρχει βίντεο και φωτογραφίες από ένα άγνωστο ναυάγιο που βρίσκεται στην περιοχή του Τούρλου σε βάθος περίπου 110 μέτρων. Μια αντιπαραβολή που έκανα με τις φωτογραφίες από το βυθό δείχνει οτι πρόκειται για το ΑΓΓΕΛΙΚΑ.
    agmaig.jpg

    Στη σελίδα αναφέρει "Πρόκειται για το πρυμναίο τμήμα ενός μικρού πλοίου, πιθανώς επιβατηγού, του οποίου η γάστρα και η υπερκατασκευή είναι κομμένη, σχεδόν κάθετα, στην περιοχή του μεσοκάραβου." Μιας και στα νηολόγια Θεσσαλονίκης είχα καταγράψει οτι το ΑΓΓΕΛΙΚΑ διαλύθηκε εκεί το 1974, με κάνει να σκέφτομαι οτι μπορεί να είχε κοπεί το σκάφος με το μισό να πηγαίνει στα βαθιά και το άλλο μισό να φθάνει στο μέρος όπου είχε ναυπηγηθεί αλλά χωρίς ελπίδα επισκευής να διαλύθηκε.

  2. #2

    Προεπιλογή ΑΓΓΕΛΙΚΑ

    Τι να λέμε τώρα Άρη ??? Είδαμε λοιπόν επιτέλους και το "μυστηριώδες" ΑΓΓΕΛΙΚΑ των ναυπηγείων Χωματά. Και όχι μόνο το είδαμε..... αλλά και θα το ξαναδούμε !!!

    Πάνε τρεις - τέσσερις μήνες που είχα αγοράσει από το Μοναστηράκι την παρακάτω καρτ ποστάλ με την πατρίδα μου, το Πασαλιμάνι (εκεί έζησα και μεγάλωσα από πέντε χρονών),

    01.jpg

    και ...τρεις - τέσσερις μήνες τώρα έσπαγα το κεφάλι μου για το ποιό μπορεί να ήταν το επιβατηγό που διακρίνεται δεμένο μπροστά από τα δύο γήπεδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Πλέον, μπορώ να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι ήταν το άτυχο ΑΓΓΕΛΙΚΑ, πέραν πάσης αμφιβολίας μετά από την σύγκριση φυσικά με την φωτό που μας παρέθεσες. Μένει να μάθουμε -αν μπορέσουμε- τι γύρευε στο Πασαλιμάνι, μήπως άραγε εκεί ήταν η βάση του ??? Να σημειώσω εδώ ότι λίγα μόλις μέτρα πιό δεξιά έδενε το EXPRESS του Αργοσαρωνικού.

    02.jpg

  3. #3

    Προεπιλογή Πασαλιμάνι και ΑΓΓΕΛΙΚΑ

    .
    Ήταν να μην πάρουμε φόρα !!! Σε μόλις λίγες ημέρες (ενώ το "μυστήριο" κρατούσε χρόνια), και τρίτη φωτογραφία του άτυχου ΑΓΓΕΛΙΚΑ μας αποκαλύπτεται (δες ποστ Νο 604 και 605 στο παρόν θέμα).

    Και πάλι από το Πασαλιμάνι (ή την Ζέα αν προτιμάτε) και φαίνεται πιά ότι εκεί ήταν η βάση του και από εκεί δούλευε πιθανότατα ως τουριστικό. Μιά καταπληκτικά πανέμορφη φωτογραφία (ΕΔΩ ολόκληρη), από το blogspot του κ. Δημητρίου Κρασονικολάκη, στην οποία βλέπουμε το καραβάκι σε .....προεδρική θέση αυτήν την φορά, μπροστά σχεδόν από την μελλοντική καφετέρια Μαρίνα Ζέας (το εφηβικό μου στέκι !!!) σε μία πολύ όμορφη πόζα από όπου διακρίνουμε και το όνομα του, ΑΓΓΕΛΙΚΑ, γραμμένο πρύμα πλώρα.

    01.jpg
    dimitriskrasonikolakis.blogspot.com

    Και σε πρώτο πλάνο όμως μεγάλο το ενδιαφέρον της φωτό. Ένα πρώην fairmile, μετασκευασμένο προφανώς σε επιβατηγό τουριστικό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να καλοξεχωρίσω το όνομα του, νομίζω πάντως ότι αποτελείται από τέσσερα γράμματα και τα τρία τελευταία είναι ΕΤΗ (???)

    02.jpg
    dimitriskrasonikolakis.blogspot.com

    Και τέλος, πίσω μακριά στο φόντο, ως κερασάκι στην τούρτα, ένα ομορφούλικο κλασσικό Σαλαμινιώτικο λιμπερτάκι. Τι να πω, καταπληκτική πράγματι εικόνα από το Πασαλιμάνι μου, το λιμάνι των παιδικών μου χρόνων !!!

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πραγματικά όμορφη φωτογραφία και... χορταστική! Λοιπόν, είναι όντως να μην το πιάσουμε και μετά δεν το αφήνουμε στην ησυχία του...
    Σε μια καρτ ποστάλ που εχει ανεβάσει https://forum.nautilia.gr/showthread...C9%D0%D0%CF%D3 ο φίλος despo, νομιζω πως βλέπουμε το πλωριο τμήμα του ΑΓΓΕΛΙΚΑ στου Τζελέπη. Η φωτογραφία κυκλοφορεί και σε μεγαλύτερο κάδρο όπου το σκάφος φαίνεται ολόκληρο, αλλά τώρα δεν τη εχω πρόχειρη.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Λιγα πραγματα που μου εχει πει η μητερα μου θυμαται το ξυλινο ΑΣΠΑΣΙΑπου πηγαινε ΑΓ.Μαρινα και μερικες φορες Σουβαλα ετριζε μου λεει πολυ ... Εγω δεν το θυμαμαι αφου ημουν πολυ μικρος αλλα απο οτι μου ειπε η μητερα μου γυρω στο 73 εφυγε απο τη γραμμη. Οσο για το Αγγελικα το θυμαται κι αυτο μαλιστα μου ειπε οτι εχει ταξιδεψει μ' αυτο θυμαται οτι ηταν για μικρο διαστημα αφου βουλιαξε στο Τουρλο.Ισως να ηταν και τουριστικο.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά όμορφη φωτογραφία και... χορταστική! Λοιπόν, είναι όντως να μην το πιάσουμε και μετά δεν το αφήνουμε στην ησυχία του...
    Σε μια καρτ ποστάλ που εχει ανεβάσει https://forum.nautilia.gr/showthread...C9%D0%D0%CF%D3 ο φίλος despo, νομιζω πως βλέπουμε το πλωριο τμήμα του ΑΓΓΕΛΙΚΑ στου Τζελέπη. Η φωτογραφία κυκλοφορεί και σε μεγαλύτερο κάδρο όπου το σκάφος φαίνεται ολόκληρο, αλλά τώρα δεν τη εχω πρόχειρη.
    Άρη μιλάς γι αυτήν την καρτ ποστάλ (έχεις βάλει link όλη την σελίδα μηνυμάτων), και σαφώς έχεις δίκιο, πρέπει το καραβάκι κάτω αριστερά να είναι πράγματι το ΑΓΓΕΛΙΚΑ. Φαίνεται ότι τελικά παρόλο τον πολύ μικρό βίο του, μπόρεσε να απαθανατιστεί σε σχετικά αρκετές φωτό. Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμμένη καρτ ποστάλ δεν υπάρχει σε μεγαλύτερο κάδρο, πιθανόν να θυμάσαι αυτήν την καρτ ποστάλ. Μακάρι βέβαια να διαψευστώ και να δούμε το ΑΓΓΕΛΙΚΑ ολόκληρο και στο μεγάλο λιμάνι.

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρη μιλάς γι αυτήν την καρτ ποστάλ
    Μήπως θα έπρεπε να ανεβε κί στο θέμα του ΦΙΛΙΠΠΟΣ.

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    .


    01.jpg
    dimitriskrasonikolakis.blogspot.com



    02.jpg
    dimitriskrasonikolakis.blogspot.com
    Καλά δεν πιστεύω να μην αναγνωρίζετε την Θ/Γ ΜΑSCOT του Ευσταθίου,το σκάφος κάτω στην 1η φωτό κ το πάνω στην 2η. Πέρασε πολλά χρόνια σε αυτό το σημείο κ άλλα τόσα στο Αμπελάκι όπου βρίσκεται.
    Κατασκευής Γιουγκοσλαβία 1958 330 grt ,ήταν η εποχή που οι Έλληνες εφοπλιστές " ανακάλυψαν" τα ναυπηγεία της χώρας αυτής κ οι Ευσταθίου είχαν πολλές παρτίδες τότε με τους Γιουγκοσλάβους.Το περίεργο είναι ότι το πλοίο που απ'όσο γνωρίζω ελάχιστα έχει ταξιδέψει,αναφέρεται ως εκπαιδευτικό.Το διαχειρίζεται η μία από τις 2 εταιρείες της οικογένειας, Νavegadora Transpacifica.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 01-06-2019 στις 15:15

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θα έπρεπε να ανεβε κί στο θέμα του ΦΙΛΙΠΠΟΣ.
    Την έχουμε ήδη ανεβάσει και εκεί.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρη μιλάς γι αυτήν την καρτ ποστάλ (έχεις βάλει link όλη την σελίδα μηνυμάτων), και σαφώς έχεις δίκιο, πρέπει το καραβάκι κάτω αριστερά να είναι πράγματι το ΑΓΓΕΛΙΚΑ. Φαίνεται ότι τελικά παρόλο τον πολύ μικρό βίο του, μπόρεσε να απαθανατιστεί σε σχετικά αρκετές φωτό. Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμμένη καρτ ποστάλ δεν υπάρχει σε μεγαλύτερο κάδρο, πιθανόν να θυμάσαι αυτήν την καρτ ποστάλ. Μακάρι βέβαια να διαψευστώ και να δούμε το ΑΓΓΕΛΙΚΑ ολόκληρο και στο μεγάλο λιμάνι.
    Και όμως, υπάρχει! Να λοιπόν η ίδια φωτογραφία με το ΑΓΓΕΛΙΚΑ να φαίνεται σχεδόν ολόκληρο...

    Τζελεπη.jpg

  10. #10

    Προεπιλογή

    Εύγε φίλε, και φυσικά είχες δίκιο για την καρτ ποστάλ όπου φαίνεται ολόκληρο το ΑΓΓΕΛΙΚΑ.

    Υ.Γ. Με τόσα πιά που του έχουμε γράψει, μήπως κάποια στιγμή να του έκανες και ένα δικό του, προσωπικό θέμα ???

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας