Σελίδα 58 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 8485657585960 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 571 έως 580 από 653

Θέμα: Παλιά Ε/Γ Σαρωνικού (Historic Saronicos' ferries)

  1. #571
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτή τη φορά δεμένο περίπου απέναντι από τον Τιτάνιο Κήπο.
    Φίλε είναι Τινάνειος από τον Γάλλο ναύαρχο Τινάν που τον δημιούργησε το 1854.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 31-03-2017 στις 15:40

  2. #572
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Δυο πόζες του ΜΑΧΗ. Νομίζω οτι στην πρώτη είναι στην Αίγινα και στη δεύτερη (του kipou42 @ ebay) στην Ύδρα.

    mahi.jpg
    mahi (2).jpg

  3. #573

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο πόζες του ΜΑΧΗ. Νομίζω οτι στην πρώτη είναι στην Αίγινα και στη δεύτερη (του kipou42 @ ebay) στην Ύδρα.

    mahi.jpg
    mahi (2).jpg
    Όντως η πρώτη είναι στην Αίγινα στον μικρό μώλο που κάποτε έδεναν τα μικρά τότε καράβια της γραμμής. Όσον αφορά την Ύδρα μόνο εκτάκτως ερχόταν όπως και το Αίγινα και ¶γιος Νεκτάριος, πολλές φορές ναυλωμένα από σωματεία, φορείς όπως η Εργατική Εστία, κλπ. Θυμάμαι πολύ καλά σε μία τέτοια επίσκεψη στην Ύδρα κάπου το 1964-65 που μπαίνοντας στο λιμάνι δεν "έπιασαν" τα ανάποδα με αποτέλεσμα να κουτουλήσει με φόρα στην απέναντι προβλήτα με μικροζημίες τόσο στην πλώρη όσο και τα πέτρινα μπλόκια της προβλήτας όπου δημιουργήθηκε ρήγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 31-03-2017 στις 14:55

  4. #574

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως η πρώτη είναι στην Αίγινα στον μικρό μώλο που κάποτε έδεναν τα μικρά τότε καράβια της γραμμής. Όσον αφορά την Ύδρα μόνο εκτάκτως ερχόταν όπως και το Αίγινα και ¶γιος Νεκτάριος, πολλές φορές ναυλωμένα από σωματεία, φορείς όπως η Εργατική Εστία, κλπ. Θυμάμαι πολύ καλά σε μία τέτοια επίσκεψη στην Ύδρα κάπου το 1964-65 που μπαίνοντας στο λιμάνι δεν "έπιασαν" τα ανάποδα με αποτέλεσμα να κουτουλήσει με φόρα στην απέναντι προβλήτα με μικροζημίες τόσο στην πλώρη όσο και τα πέτρινα μπλόκια της προβλήτας όπου δημιουργήθηκε ρήγμα.
    Κι ομως, εγω θυμαμαι το ΜΑΧΗ να πηγαινει συχνα κα με κανονια δρομολογια στην Υδρα και Σπετσες.
    Εδω απο την Καθημερινη, δρομολογια στις 23/8/1959 και στις 27/6/1964.

    Ν

    19590823 Pindos Mahi Kath.jpgΚαθημερινη, 23/8/1959

    19640627 Elena Xara Mahi Marina Ka0hm.jpgΚαθημερινη, 27/6/1964

  5. #575

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως, εγω θυμαμαι το ΜΑΧΗ να πηγαινει συχνα κα με κανονια δρομολογια στην Υδρα και Σπετσες.
    Εδω απο την Καθημερινη, δρομολογια στις 23/8/1959 και στις 27/6/1964.

    Ν

    19590823 Pindos Mahi Kath.jpgΚαθημερινη, 23/8/1959

    19640627 Elena Xara Mahi Marina Ka0hm.jpgΚαθημερινη, 27/6/1964
    Ναι, Νικόλα. Όπως βλέπεις διαφημίζεται μόνο Κυριακές το 1964 που αναφέρομαι εγώ. Γι΄αυτό γράφω ότι ερχόταν εκτάκτως. Επειδή από πολύ μικρό παιδί παραθερίζαμε οικογενειακώς στην Ύδρα όλα τα γνωστά καράβια είχαν καθημερινά δρομολόγια για Ύδρα όχι όμως το Χαρά.

  6. #576

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως, εγω θυμαμαι το ΜΑΧΗ να πηγαινει συχνα κα με κανονια δρομολογια στην Υδρα και Σπετσες.
    Εδω απο την Καθημερινη, δρομολογια στις 23/8/1959 και στις 27/6/1964.

    Ν

    19590823 Pindos Mahi Kath.jpgΚαθημερινη, 23/8/1959

    19640627 Elena Xara Mahi Marina Ka0hm.jpgΚαθημερινη, 27/6/1964
    Ναι, Νικόλα. Όπως βλέπεις διαφημίζεται μόνο Σάββατα το 1964 που αναφέρομαι εγώ και όχι κάθε εβδομάδα. Γι΄αυτό γράφω ότι ερχόταν εκτάκτως. Επειδή από πολύ μικρό παιδί παραθερίζαμε οικογενειακώς στην Ύδρα όλα τα γνωστά καράβια είχαν καθημερινά δρομολόγια για Ύδρα όχι όμως το Χαρά.

  7. #577

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, Νικόλα. Όπως βλέπεις διαφημίζεται μόνο Σάββατα το 1964 που αναφέρομαι εγώ και όχι κάθε εβδομάδα. Γι΄αυτό γράφω ότι ερχόταν εκτάκτως. Επειδή από πολύ μικρό παιδί παραθερίζαμε οικογενειακώς στην Ύδρα όλα τα γνωστά καράβια είχαν καθημερινά δρομολόγια για Ύδρα όχι όμως το Χαρά.
    Πρωτον, εννοεις ΜΑΧΗ, οχι Χαρα.
    Και δευτερον, μπορω να παρουσιασω πολλα αλλα δρομολογια που δεν ειναι Κυριακατικα. Και διαφωνω οτι τα Κυριακατικα ηταν εκτακτα δρομολογια.
    Αλλα ας αφησουμε το θεμα. Πιστεθω οτι και εσυ και εγω εχουμε σοβαροτερα πραγματα να κανουμε.

  8. #578

    Προεπιλογή

    Ναι Νικόλα εννούσα Μάχη. Οσο για το δεύτερο δεν θα σχολιάσω.

  9. #579
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Επιτρέψετε μου να βγαλω το εξης συμπερασμα τα δρομολογια ειναι πριν απο το 62 οταν ηρθαν στη γραμμη δυο μεγαλα το Καμελια και το Σαρωνις μαζι με το Νεραιδα οποτε το Μαχη ηταν μικρο ακομη το 64 τα Μαχη και Πινδος εφυγαν απο τη γραμμη .Τοτε ηταν και το Μαριω .

  10. #580
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο μου θυμίζει έντονα το Χανιώτικο ΣΑΝ (αμετασκεύαστο) που είχα αναγνωρίσει με φωτογραφία εδώ :
    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...F6%FE%ED/page5
    Με δεδομένο ότι το παλιότερο όνομα που βρίσκω είναι ΣΑΡΟΝΙΚ ΣΑΝ, μπαίνω σε σκέψεις... Ίσως αξίζει μια έρευνα με τον αριθμό νηολογίου του ΣΑΝ...
    Μιας και εδώ ανέφερα το πότε εμφανίστηκε το ΣΑΝ, η αναζήτηση της ταυτότητας του μικρού σκάφους συνεχίζεται. Σε αυτή τη φωτογραφία που βρήκα φαίνεται οτι στο μικρό φουγάρο του είχε ένα "K", πιθανότατα το πρώτο γράμμα του επωνύμου του ιδιοκτήτη του.

    unkn.jpg

Σελίδα 58 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 8485657585960 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας