Σελίδα 61 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 11515960616263 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 601 έως 610 από 653

Θέμα: Παλιά Ε/Γ Σαρωνικού (Historic Saronicos' ferries)

  1. #601
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία που νομίζω οτι δεν έχουμε ξαναδεί στο φόρουμ, με το ΝΕΡΑΪΔΑ και το ΠΙΝΔΟΣ στο λιμάνι της Ύδρας

    pindos - neraida - η υδρα πίσω στα παλιά.jpg
    πηγή

  2. #602

    Προεπιλογή

    Τελικά από ότι φαίνεται, εκτός από τα ΕΞΠΡΕΣ και ΑΓΓΕΛΙΚΑ (δες προηγούμενο ποστ) και άλλα επιβατηγά καραβάκια του Σαρωνικού είχαν σαν βάση τους το Πασαλιμάνι, ή τουλάχιστον έδεναν και εκεί. Σε αεροφωτογραφία από το Πασαλιμάνι (δεκαετία του '80 αναγράφει η λεζάντα της αλλά αμφιβάλλω, νομίζω πρέπει να είναι νωρίτερα) κάτω αριστερά βλέπουμε άλλο ένα μικρό επιβατηγό, και πάλι μπροστά από την λέσχη του Ολυμπιακού, και ακριβώς στην ίδια θέση που είχαμε δει στο αμέσως προηγούμενο ποστ το ΑΓΓΕΛΙΚΑ.

    Τώρα..... τι να πω, κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω στο ποιό είναι. Καμμιά ιδέα κανείς ??? Να σημειώσω ότι η εικόνα διατίθεται και σε δύο ακόμα μεγαλύτερες αναλύσεις από αυτήν που έχω παραθέσει στο link.

  3. #603
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω οτι ειναι καποιο απο το Σαρωνικο .

  4. #604

    Προεπιλογή

    Κι όμως φίλε μου aegina, είναι κάποιο γνωστό μας του Σαρωνικού. Είχα γράψει στο ποστ μου "κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει", και τελικά .....θυμήθηκα τι μου θυμίζει. Είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β (πρώην ΓΛΑΡΟΣ).

  5. #605
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Μοιαζει αλλα το Γλαρος Αγ.Νεκταριος Β ειχε διαφορετικη πλωρη και δεν ειχε βαρκες μηπως λεω μηπως ηταν ετσι στην αρχηκη του μορφη ; Κι αν ναι ποτε ναυπηγηθηκε ποτε αλλαξε πλωρη ;

  6. #606

    Προεπιλογή

    Φίλε μου aegina αν θέλεις συνεχίζουμε την κουβέντα (και όποιος άλλος βέβαια το επιθυμεί) για το ΓΛΑΡΟΣ - ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 22-01-2023 στις 21:25 Αιτία: διόρθωση συνδέσμου

  7. #607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas_bit Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........Ενδιαφέρον έχει η ταμπέλα με τα δρομολόγια, στην οποία φαίνεται η ονομασία «ΑΣΠΑΣΙΑ» , το οποίο ήταν ξύλινο και ονομαζόταν αρχικά ΑΦΑΙΑ, στη συνέχεια επιμηκύνθηκε στη πρύμη, άλλαξε μηχανές και μετονομάστηκε σε ΑΣΠΑΣΙΑ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....egw thimamai ta ELENA & ERIETTA stin AG.MARINA kai ta ASPASIA & MARINA sti Souvala.Ontos to MARINA efyge grigora opws kai to ASPASIA to ELENA eirthe sti Souvala kai stin AG.MARINA pige to MIXALIS.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....το δηζελοπλοιο ΑΦΑΙΑ (που το θυμαμαι καλα και δεν ηταν το πορθμειο ΑΦΑΙΑ) βλεπε μια ανακοινωση στην Καθημερινη της 21 Ιουλιου 1963

    19630721 Αφαια Καθημερινη.jpg
    Το επιβατηγό, δηζελόπλοιο όπως αποκαλείτο στην εποχή του, ΑΦΑΙΑ, συνονόματο βέβαια του μετέπειτα (1966) θρυλικού πορθείου ΑΦΑΙΑ. Εκτός από τα παραπάνω στοιχεία που είχαν γραφτεί παλαιότερα στο παρόν θέμα, γνωρίζουμε ακόμα ότι ήταν κατασκευής του 1960 (???), 126 τόννων, ανέπτυσσε ταχύτητα 11,7 κόμβων, και το 1964 μετονομάστηκε σε ΑΣΠΑΣΙΑ.

    Να το δούμε για πρώτη φορά -αν δεν κάνω λάθος- και σε φωτογραφία, από το λιμάνι του Πειραιά εν έτει 1964, λογικά δηλαδή λίγο πριν την μετονομασία του, και να παραθέσουμε μία καλύτερη μεγέθυνση από την ίδια φωτό.

    01.jpg
    Copyrights : flickr - Dionysis Anninos

  8. #608

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επιβατηγό, δηζελόπλοιο όπως αποκαλείτο στην εποχή του, ΑΦΑΙΑ, συνονόματο βέβαια του μετέπειτα (1966) θρυλικού πορθείου ΑΦΑΙΑ. Εκτός από τα παραπάνω στοιχεία που είχαν γραφτεί παλαιότερα στο παρόν θέμα, γνωρίζουμε ακόμα ότι ήταν κατασκευής του 1960 (???), 126 τόννων, ανέπτυσσε ταχύτητα 11,7 κόμβων, και το 1964 μετονομάστηκε σε ΑΣΠΑΣΙΑ.

    Να το δούμε για πρώτη φορά -αν δεν κάνω λάθος- και σε φωτογραφία, από το λιμάνι του Πειραιά εν έτει 1964, λογικά δηλαδή λίγο πριν την μετονομασία του, και να παραθέσουμε μία καλύτερη μεγέθυνση από την ίδια φωτό.

    01.jpg
    Copyrights : flickr - Dionysis Anninos
    Φίλε Espresso Venezia, πολλά μπράβο και ευχαριστίες για την σπάνια φωτογραφία του ΑΦΑΙΑ (ΑΣΠΑΣΙΑ) για ένα πλοίο που δύσκολα θα έχουμε φωτογραφίες του, παρότι την συγκεκριμένη γραμμή τη σημάδεψε η παρουσία του. Σουβάλα - Αγιά Μαρίνα αλλά και Σουβάλα - Αίγινα - Επίδαυρο. Υπάρχει και μια "εμφάνισή" του σε μια ελληνική ταινία, την οποία και θα προσπαθήσω να βρω και να ανεβάσω.

  9. #609

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas_bit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Espresso Venezia, πολλά μπράβο και ευχαριστίες για την σπάνια φωτογραφία του ΑΦΑΙΑ (ΑΣΠΑΣΙΑ) για ένα πλοίο που δύσκολα θα έχουμε φωτογραφίες του, παρότι την συγκεκριμένη γραμμή τη σημάδεψε η παρουσία του. Σουβάλα - Αγιά Μαρίνα αλλά και Σουβάλα - Αίγινα - Επίδαυρο. Υπάρχει και μια "εμφάνισή" του σε μια ελληνική ταινία, την οποία και θα προσπαθήσω να βρω και να ανεβάσω.
    Προσθετω και εγω τις ευχαριστιες και την χαρα μου οτι εδοθη λυσις σ' αυτο το θεμα. Το 2009 η 2010 ειχα αναφερει για πρωτη φορα οτι ειχα δει ενα καραβακι στον Αργοσαρωνικο με το ονομα ΑΦΑΙΑ αλλα φιλοι των σελιδων μου ειχαν απαντησει οτι υπηρχε μονο το πορθμειο. Χαιρομαι οτι ελυθη το προβλημα.

    Καθημερινη 21/7/1963
    19630721 Αφαια Καθημερινη.jpg

  10. #610

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επιβατηγό, δηζελόπλοιο όπως αποκαλείτο στην εποχή του, ΑΦΑΙΑ, συνονόματο βέβαια του μετέπειτα (1966) θρυλικού πορθείου ΑΦΑΙΑ. Εκτός από τα παραπάνω στοιχεία που είχαν γραφτεί παλαιότερα στο παρόν θέμα, γνωρίζουμε ακόμα ότι ήταν κατασκευής του 1960 (???), 126 τόννων, ανέπτυσσε ταχύτητα 11,7 κόμβων, και το 1964 μετονομάστηκε σε ΑΣΠΑΣΙΑ.

    Να το δούμε για πρώτη φορά -αν δεν κάνω λάθος- και σε φωτογραφία, από το λιμάνι του Πειραιά εν έτει 1964, λογικά δηλαδή λίγο πριν την μετονομασία του, και να παραθέσουμε μία καλύτερη μεγέθυνση από την ίδια φωτό.

    01.jpg
    Copyrights : flickr - Dionysis Anninos
    Να θυμησω επισης οτι ο Παπυρος Λαρους της εποχης (1963) ειχε σχετικο αρθρο για την ακτοπλοια οπου παρουσιαζοταν και το ΑΦΑΙΑ το οποιον (φυσικα) ηταν αυτο και οχι το φερρυ μπωτ.
    Με στοιχεια... Κατασκευη 1960, τοννοι 126, και ταχυτητα 11,5 μιλλια την ωρα.

    attachment.jpg

Σελίδα 61 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 11515960616263 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας