Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 115

Θέμα: Απορίες - Ερωτήσεις (Questions)

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις πιο ευχρηστο το syros observer δυστυχώς είναι παρα πολύ κουραστικο και αργό,πως μπορώ για παραδειγμα να βλέπω καθε φορα που το επισκεπτομαι μόνο τα επιβατηγα?ξεμαρκαρω τα υπολοιπα πλοία αλλά όταν ξαναμπαίνω μου τα εμφανίζει πάλι όλα,
    εχει προοδεψει πολύ σα site αλλά λόγω του φόρτου έχει γίνει τρομερά δυσχρηστο,και δεν νομίζω να φταίει η σύνδεση μου για αυτό
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  2. #32
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Στεφανε εχεις δικιο σε ολα. Δεν φταιει η συνδεση σου. Ακριβως τα ιδια προβληματα εχω και εγω. Το ειχα αναφερει και στο θεμα του Ais οτι δυστυχως ξεφυγαμε απο την καλυψη των 300 και αν πλοιων αλλα το τιμημα ειναι η ταχυτητα. Οσο για το ξεμαρκαρισμα φορτηγων και δεξαμενοπλοιων το ιδιο παθαινω και εγω

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Και εγώ τα ίδια παιδιά!Ωρες ωρες τρώει κατι κολληματα και εκεί που εμφανίζει το χάρτη κανονικά, ξαφνικα εμφανίζονται κάτι τετραγωνα μεγάλα και πηγαίνουν διαγώνια της οθόνης και λένε οτι δεν είναι δυνατόν να φορτώσει γιατι είναι πολύ μεγάλο το ζούμ, ενώ πρίν μερικά λεπτα και μετα απο μερικά λεπτα που εμφανίζει το πρόβλημα το δείνχνει μία χαρα!!!!
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

  4. #34

    Προεπιλογή Ερώτηση: Ναυτική φρασεολογία

    Καλημέρα σε όλο το forum!

    Μήπως γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει η σύναψη "put across the helm"; Και αν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι "check the helm" σημαίνει "στρέφω το πηδάλιο προς την αντίθετη κατεύθυνση".

    Ας με διαφωτίσει κάποιος, σας παρακαλώ...

  5. #35

    Προεπιλογή

    Τα μπερδεψες λιγο... Η φραση ''put the helm across'' σημαινει να φερεις το τιμονι αναποδα απο οτι ειναι, ενω ''check the helm'' σημαινει για ενα πλοιο που ηδη στριβει, να γυρισεις το τιμονι ετσι ωστε η πλωρη σου να μη σου φευγει πολυ μακρυα ή πολυ αποτομα.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

    Μεταφράζω μια κοινοτική οδηγία για τις μανούβρες που πρέπει να είναι σε θέση να πραγματοποιούν κάποια πλοία και έχω "πελαγώσει". Και πιο συγκεκριμένα το κείμενο λέει: "... This shall be proved by simulated evasive action manoeuvres to port and starboard with prescribed values whereby for specific turning speeds of the vessel in response to putting across and then checking the helm a certain time limit shall be complied with."
    Δηλαδή αν θα έλεγα: "Αυτό αποδεικνύεται με την προσομοίωση ελιγμών… κατά την πραγματοποίηση των οποίων οι επιμέρους ταχύτητες στροφής του πλοίου μετά από ανάποδο γύρισμα και στη συνέχεια επαναφορά του τιμονιού για έλεγχο της πλώρης πρέπει να επιτυγχάνονται εντός συγκεκριμένου χρονικού ορίου", θα ήμουν εντάξει; Δεν με προβληματίζει μόνο το "put across and check the helm", δεν ξέρω αν έχω πιάσει σωστά το νόημα ολόκληρης της πρότασης.
    Και ακόμη helm=τιμόνι, rudder=πηδάλιο; Ή είναι το ίδιο πράγμα;

    Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα

  7. #37

    Προεπιλογή

    Οπως σωστα λες το helm ειναι το τιμονι και το rudder το πηδαλιο.

    Μια δικη μου ελευθερη μεταφραση ειναι η ακολουθη :

    Αυτο θα πρεπει να αποδεικνυεται με προσομοιωση ελιγμων διαφυγης αριστερα και δεξια με επιβαλλομενες τιμες, για τις οποιες για συγκεκριμενες ταχυτητες στροφης του πλοιου σε συναρτηση με το να θετεις απο τη μια πλευρα στην αλλη και μετα να ελεγχεις το τιμονι,ενα ασφαλες χρονικο οριο πρεπει να συμμορφωθει με ......

    Αν επιτρεπεται πως και ασχολεισαι με πηδαλιουχια πλοιου? Ναυπηγος, καπετανιος, τι?

  8. #38

    Προεπιλογή

    Τίποτα από αυτά, απλώς μεταφράστρια. Δεν έχει τύχει έως τώρα να ασχοληθώ με κείμενα περί ναυτιλίας και καταλαβαίνεις ότι είμαι εντελώς έξω από τα νερά μου. Σ' ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σου, με έβγαλες από αδιέξοδο.

  9. Προεπιλογή

    1. Τι χρειάζεται αυτό το κομμάτι στα παράθυρα της γέφυρας (που είναι κυκλωμένο στην εικόνα παρακάτω);

    1.JPG

    2. Κάθε πότε παίρνετε δυναμοδεικτικό διάγραμμα (διαγραμματα πιεσεων) της μηχανής;

  10. #40
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Απάντηση στο 1.
    Καλημέρα φίλε apollo_express. Αυτό ειναι τα μάτια του πλοίου στη βροχή. Είναι ένα κομάτι τζάμι που περιστρέφεται με μεγάλη ταχύτητα και δεν κρατάει νερό πάνω του, έτσι δίνει καλή ορατότητα στον αξιωματικό φυλακής της γέφυρας. Στα αγγλικά λέγεται Clear View Screen. Είναι δηλαδή "υαλοκαρθαριστήρας" turbo όμως .

    Απάντηση στο 2.
    Οι Μηχανικοί....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 27-09-2008 στις 08:30

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας