Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 115

Θέμα: Απορίες - Ερωτήσεις (Questions)

  1. #41

    Προεπιλογή Ισχύει η αρχή της αμοιβαιότητας στην Ε.Ε. ;

    Καλησπέρα σας, γράφτηκα πρίν από λίγο σε αυτό το φόρουμ αλλά το παρακολουθώ από καιρό , πρόκειται γιά έναν πολύ ωραίο και χρήσιμο ιστοροχώρο !

    Θα ήθελα να σας ενοχλήσω , αν μου το επιτρέπετε ,γιατί έχω μία απορία και δεν καταφέρνω να μάθω κάτι σίγουρο .
    Είμαι μόνιμος κάτοικος Ιταλίας και δυστυχώς καταφέρνω να κατέβω στην πατρίδα μόνο μία φορά τον χρόνο , το καλοκαίρι. Κατέχω ένα φουσκωτό γύρω στα 4μισυ μέτρα,αγορασμε΄νο έξω, και κάθε χρόνο το φέρνω κάτω.
    Αυτό λοιπόν που δεν καταφέρνω να μάθω είναι αν καποιος φέρει το σκάφος μαζί του ,'εχοντας τα βασικά εφόδια και ΄΄οτι άλλο ορίζει ο νόμος του κράτους προέλευσης , τότε είναι καλυμμένος η πρέπει να συμμορφωθεί με τις ελληνικές διατάξεις; Σας φέρνω ένα παράδειγμα:στην Ελλάδα εντάχθηκε και το gps ανάμεσα στα βασικά εφόδια. Εγώ δεν το έχω γιατί ο εδώ νόμος ακομη δε το προβλέπει. Τι γίνεται; Για 20 μέρες διακοπές πρέπει να αγοράσω αναγκαστικά gps;Μία άλλη διαφορά επίσης είναι ότι ενώ στην Ιταλία τα σωσίβια πρέπει να είναι όσα και τα άτομα που επιβαίνουν ,στην Ελλάδα ο νόμος ορίζει άλλα πράγματα. Κάποιοι μου είχαν μιλήσει για την "αρχή της αμοιβαιότητας" αλλά δεν βρήκα πουθενά τέτοιες διατάξεις. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ;

    Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ

    Σπύρος

  2. #42
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    Πότε θα αναρτηθούν οι αιτήσεις της νέας δρομολογιακής περιόδου;
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

  3. Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω:
    1. ποια είναι η δουλειά ενος αρχιμηχανικού σε μια ακτοπλοϊκή εταιρία (κατά προτίμηση),
    2. ποια του βοηθού αρχιμηχανικού και
    3. γίνεται κάποιος που έχει τελειώσε Μηχανολόγος Μηχανικός (στο Ε.Μ.Π.) να προσληφθεί ως αρχιμηχανικός ή βοηθός αρχιμηχανικού στην εταιρία.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apollo_express : 12-11-2008 στις 00:34

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    1,2:Νομίζω να παρακολουθεί από τεχνικής απόψεως το πλοίο. Δηλ. την προγραμματισμένη συντήρηση, έκτακτα προβλήματα κλπ. Να επιθεωρεί τα μηχανικά του πλοίου, να συμμετέχει στον δεξαμενισμό και την κατασκευή και την παραλαβή.
    3.Σαν βοηθός ναι, σαν αρχιμηχανικός κατευθείαν δύσκλα αν δεν υπάρχει εμπειρία.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #45
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Exclamation αναγνώριση

    Αγαπητέ Iogo, τώρα έτυχε να προσέξω το συγκεκριμένο ερώτημά σου.
    Στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν ισχύει η αρχή της αμοιβαιότητας ισοπεδωτικά, δηλ. για όλα τα θέματα. Απαραίτητο είναι να έχει προηγουμένως εκδοθεί Κανονισμός ή (πιο συχνά) Οδηγία, που ρυθμίζει κάποιο συγκεκριμένο θέμα και θέτει τους όρους και τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες ένα κράτος μέλος αναγνωρίζει διοικητικές πράξεις που έχουν εκδοθεί σε κάποιο άλλο κράτος μέλος. Έτσι π.χ. υπάρχει κοινοτική νομοθεσία που ρυθμίζει τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται ώστε να μπορεί κάποιος που έχει την άδεια άσκησης κάποιου επαγγέλματος (π.χ. δικηγόρου, πολ.μηχανικού, ιατρού) σε ένα κράτος μέλος, να πάει και να ασκήσει το ίδιο επάγγελμα σε κάποιο άλλο κράτος μέλος. Ένα παρόμοιο θέμα της επικαιρότητας που θα έχεις ακούσει είναι και το ζήτημα της αναγνώρισης πτυχίων των ξένων κολλεγίων που λειτουργούν στην Ελλάδα.
    Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει, το ερώτημα είναι εαν υπάρχει κοινοτική νομοθεσία (δηλ. Κανονισμός ή/και Οδηγία) που να ρυθμίζει τους όρους υπό τους οποίους οι συγκεκριμένες διοικητικές πράξεις που σε ενδιαφέρουν (έκδοση άδειας κυκλοφορίας σκάφους, αλλά, προσοχή, και έκδοση άδειας χειριστού ταχυπλόου σκάφους) που έχουν εκδοθεί στην Ιταλία, μπορούν να γίνουν δεκτές στην Ελλάδα. Εαν δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία, τότε οι αρμόδιες λιμενικές αρχές δεν θα δεκτούν τα εξ'Ιταλίας έγγραφα που έχεις στην κατοχή σου, με αποτέλεσμα να υποχρεωθεις να συμμορφωθείς με την ελληνική νομοθεσία και να ακολουθήσεις τα προβλεπόμενα για την έκδοση άδειας κυκλοφορίας σκάφους, αλλά και χειριστού ταχυπλόου σκάφους.
    Εαν, πάλι, υπάρχει τέτοια κοινοτική νομοθεσία, θα πρέπει να δούμε τι ακριβώς προβλέπει. Δηλ. δεν είναι απαραίτητο ότι θα προβλέπει άνευ όρων αποδοχή των σχετικών διοικητικών πράξεων που έχουν εκδοθεί σε άλλο κράτος μέλος, καθότι μπορεί να έχει αναγνωρίσει στον εθνικό νομοθέτη το δικαίωμα να αποδέχεται μεν τέτοιες πράξεις, αλλά υπό όρους, π.χ. να δίνει ο ενδιαφερόμενος επιπλέον εξετάσεις εδώ ή να προσκομίζει συμπληρωμαστικά έγγραφα.
    Εαν εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει το θέμα (επειδή βλέπω ότι έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που ρώτησες), πες μου και θα προσπαθήσω να ψάξω να βρω.
    Αυτά προς το παρόν.

    (Ρίξε και μια ματιά εδώ στο site, μήπως έχουν βάλει τίποτα σχετικό τα παιδιά του naftilia)

  6. Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Michael!!!

    Μήπως γνωρίζεις να μου πεις αν οι βοηθοί αρχιμηχανικοί ταξιδεύουν μαζί με το καράβι ή είναι στα γραφεία;

  7. #47
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Δεν ταξιδεύουν σε γραφεία είναι εκτός και αν παρουσιατεί κάτι που απαιτεί τη παρουσία τους στο καράβι
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  8. Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ.

    Κρίμα όμως που δεν ταξιδεύουν, θα πρέπει να εύχονται να παθαίνει συχνά βλάβες το καράβι!!!!

  9. Προεπιλογή

    Τα LNG Carriers για την κίνηση τους χρησιμοποιούν ατμοπαραγωγούς με στροβίλους ή κινητήρες Diesel.

  10. #50
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    συνήθως δεν χρησιμοποιούνται diesel για το λόγο ότι μια ποσότητα του φορτίου (φυσικό αέριο) επάνερχεται στην αέρια κατάσταση της κατά τη διάρκεια του ταξιδιού οπότε αυτή η ποσότητα χρησιμοποιείται ώς ένα βαθμό στη προωση του πλοίου μέσω τουρμπίνας
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας