Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 115

Θέμα: Απορίες - Ερωτήσεις (Questions)

  1. #101
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σύρος-Χανιά
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αναχώρηση είναι η ώρα που λύνει κάβους
    η άφιξη είναι η ώρα που μπαίνει στο λιμάνι
    αυτή η διευκρίνηση υπάρχει και στα ωράρια των δρομολογίων στα site των εταιρειών
    αλλά αυτό συνήθως γίνετε στο λιμάνι αναχώρησης του δρομολογίου
    στα ενδιάμεσα 'ολα παίζουν γιατι ισως υπάρξουν πολλοί παράγοντες όπως (καθυστερήσεις λόγω καιρού-λόγω εντολής λιμενικής αρχής για υπερβολική κίνηση στο λιμάνι την ώρα προσέγγισης η για καθυστέρηση αναχώρησης λόγω έκτακτου περιστατικού πχ μεταφορα ασθενούς κ.α.)
    Ευχαριστώ ..

  2. #102
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή ¶γνωστα πλοία και ναυπηγήματα

    Καλημέρα σε όλους.
    Ερώτηση για τους διαχειριστές αλλά και όλους τους χρήστες.
    Κατά τη διάρκεια των αναζητήσεων σε θέματα του ενδιαφέροντός μου, παρατηρώ πλήθος φωτογραφιών με πλοία που χρειάζονται αναγνώριση, αλλά δεν υπάρχει γενική κατηγορία που μπορούν να καταχωρηθούν αυτές οι λήψεις. Κατά συνέπεια αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμένο θέμα είναι φυσικό ότι δεν μπορεί να λάβει γνώση για την συγκεκριμμένη αναζήτηση-αναγνώριση και να συμβάλλει στη λύση της. Κρίνετε απαραίτητο να δημιουργηθεί νέο θέμα
    με προτεινόμενο τίτλο την επικεφαλίδα; Φυσικά μετά την αναγνώριση ο χρήστης μπορεί να αφαιρεί την φωτογραφία ή
    να την μεταφέρει στο αντίστοιχο θέμα της. Προσωπικά διαθέτω περίπου 60 φωτογραφίες μικρών κυρίως πλοίων-ναυπηγημάτων που έχω τραβήξει σε διάφορα λιμάνια μας και εν πλω αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να βρω τα στοιχεία τους εκτός την βοήθεια των συνταξιδιωτών μου στο ναυτιλία.

    Εμμανουήλ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmpapad : 20-11-2014 στις 09:31

  3. #103
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Βρίσκω πολύ καλή την ιδέα κ λογικό αίτημα του φίλου Εμμανουήλ κ θα πρέπει οι mods να το προσέξουν.
    Aνάλογο θέμα υπάρχει κ αλλού πχ shipspotting.Δεν αφορά μόνο τα διάφορα πλοιάρια κ ναυπηγήματα αλλά σε ορισμένες φορές κ μεγάλα πλοία λόγω απειρίας του χρήστη ή ασάφειας της φωτογραφίας.

  4. #104
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Καλή ιδέα Μανώλη, ίσως ένας τίτλος "Αναγνώριση αγνώστων σκαφών" θα ταίριαζε.
    Μέχρι να γίνει δες αν σε καλύπτει αυτό το θέμα εδώ.

  5. #105
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emmpapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Ερώτηση για τους διαχειριστές αλλά και όλους τους χρήστες.
    Κατά τη διάρκεια των αναζητήσεων σε θέματα του ενδιαφέροντός μου, παρατηρώ πλήθος φωτογραφιών με πλοία που χρειάζονται αναγνώριση, αλλά δεν υπάρχει γενική κατηγορία που μπορούν να καταχωρηθούν αυτές οι λήψεις. Κατά συνέπεια αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμένο θέμα είναι φυσικό ότι δεν μπορεί να λάβει γνώση για την συγκεκριμμένη αναζήτηση-αναγνώριση και να συμβάλλει στη λύση της. Κρίνετε απαραίτητο να δημιουργηθεί νέο θέμα
    με προτεινόμενο τίτλο την επικεφαλίδα; Φυσικά μετά την αναγνώριση ο χρήστης μπορεί να αφαιρεί την φωτογραφία ή
    να την μεταφέρει στο αντίστοιχο θέμα της. Προσωπικά διαθέτω περίπου 60 φωτογραφίες μικρών κυρίως πλοίων-ναυπηγημάτων που έχω τραβήξει σε διάφορα λιμάνια μας και εν πλω αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να βρω τα στοιχεία τους εκτός την βοήθεια των συνταξιδιωτών μου στο ναυτιλία.

    Εμμανουήλ
    Καλημέρα Μανώλη
    Μπορείς να ανεβάσεις εδώ φωτογραφίες από πλοία που χρειάζονται αναγνώριση.

  6. #106
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και Καλή Μ Εβδομαδα

    Χθες πληροφορήθηκα ότι τα πρακτορεία δεν εκδίδουν σε στρατεύσιμους (και αναφέρομε στους έφεδρους που υπηρετούν την θητεία τους) μειωμένο εισιτήριο , για προορισμούς τα νησιά των Κυκλάδων.
    και για να γίνω πιο σαφής
    Κάποιος που υπηρετεί στην Κρήτη ,ενώ έχει μειωμένο εισιτήριο από Ηράκλειο - Χανιά προς Πειραιά , δεν έχει από Πειραιά προς Σύρο Τήνο Πάρο κ.α.
    Κάτι αντίστοιχο έμαθα ότι ισχύει και για τους φοιτητές από 1/7 - 31/8
    Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι?
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  7. #107
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Για τους στρατεύσιμους και ειδικά για τις Κυκλάδες, δεν γνωρίζω σίγουρα αν ισχύει η έκπτωση. Ομως για τους φοιτητές και επειδή ίσχυε ολόκληρη την περσινή καλοκαιρινή περίοδο σε όλα τα πλοία της ακτοπλοίας, άκουσα οτι έχει θεσμοθετηθεί βάσει νόμου και λογικά το ίδιο θα ισχύει και φέτος.

  8. #108
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Και για να συνεχίσω στο θέμα : Φοιτήτρια που τελείωσε την εξεταστική του το καλοκαίρι του 2015 στίς 29 Ιουνίου ανέβηκε από το Ηράκλειο με μειωμένο εισιτήριο και από Ραφήνα Τηνο πλήρωσε ολόκληρο .
    Το ίδιο και στις 28 Αυγούστου που έπρεπε να πάει στο Ηράκλειο για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου
    Αλλά εμένα μου προκάλεσε εντύπωση η περίπτωση των στρατευμένων
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  9. #109
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο σαιτ του ελληνικού νηογνώμονα www.hrs.gr εμφανίζει το pdf της τελευταίας χρονιάς από τα πλοία. Γνωρίζετε μήπως που μπορούμε να βρούμε παλαιοτέρων ετών?

  10. #110
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Παλιοί HRS

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captain 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο σαιτ του ελληνικού νηογνώμονα www.hrs.gr εμφανίζει το pdf της τελευταίας χρονιάς από τα πλοία. Γνωρίζετε μήπως που μπορούμε να βρούμε παλαιοτέρων ετών?
    Τα έχω εγώ φίλε (τα κατεβάζω κάθε χρόνο και τα κρατάω γιατί τα αντικαθιστούν). Για ποιες χρονιές ενδιαφέρεσαι ?

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας