Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ταχύπλοο μέχρι 40 πόδια pleasa

  1. #1

    Προεπιλογή Ταχύπλοο μέχρι 40 πόδια pleasa

    Καλησπέρα σε όλους, μόλις πήρα το δίπλωμά ταχυπλόου, και είμαι στην αναζήτηση μεταχειρισμένου σκάφους 35 με 40 πόδια. Διαθέτω 80.000€ με 100.000 και εδώ και 2 μήνες κάνω έρευνα. Για το σκάφος δεν βιάζομαι το έχω πάρει απόφαση για του χρόνου. Ιδανικά ψάχνω για flybridge αλλά ο δάσκαλός μου μου είπε ότι δεν αξίζει κάτω από 40 πόδια λόγο κέντρο βάρους. Οπότε κοιτάω και για open. Επίσης μου είπαν ότι το 80% τον σκαφών είναι επαγγελματικά. και έτσι μπαίνω στο δίλημμα να φτιάξω εταιρία ΝΕΠΑ. Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει στα υπέρ και κατά της εταιρίας, όπως και αν υπάρχει κάποιο σκάφος να μου προτείνει. Ευχαριστώ

  2. #2

    Προεπιλογή

    αν σε ενδιαφερει πουλαω sea ray 34 sedan bright σε αριστη κατασταση

  3. #3

    Προεπιλογή

    http://www.paragonyachts.fi/tmp_para...=132&sua=2&q=y

    Des auto kanei peripou 100.000 euro kainourgio.

  4. #4

    Προεπιλογή

    ομορφο στο μάτι αλλα στην πραγματικοτητα πολυ μικρο μονο 25ft ουτε για σ.κ. δεν κανει

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captainPete Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έτσι μπαίνω στο δίλημμα να φτιάξω εταιρία ΝΕΠΑ. Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει στα υπέρ και κατά της εταιρίας, όπως και αν υπάρχει κάποιο σκάφος να μου προτείνει. Ευχαριστώ
    Anaforika me th NEPA den einai aparaithto: mporeis an prokeitai mono gia ena skafos (opws perigrafeis) na systhseis sth DOY ploiwn mia aplh (sym)ploiokthsia gia ekmetaleush tou sygkekrimenou skafous. Pio aplo kai me ligoterh fasaria sth leitourgia ths apo th NEPA...

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dalexo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anaforika me th NEPA den einai aparaithto: mporeis an prokeitai mono gia ena skafos (opws perigrafeis) na systhseis sth DOY ploiwn mia aplh (sym)ploiokthsia gia ekmetaleush tou sygkekrimenou skafous. Pio aplo kai me ligoterh fasaria sth leitourgia ths apo th NEPA...

    Ta xaraktiristika tou ta eides?

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Φίλε ψάξε καλά την περίπτωση του επαγγελματικού...στο τέλος θα καταλάβεις...παίζονται πολλά με πετρέλαια-λιμεναρχείο-έλεγχο-ΦΠΑ-φορολογικές δηλώσεις-χρήση-ναυλοσύμφωνα-απόπλου-κατάπλου-αναφορες-χαρτιά-κόντρα χαρτιά-νηογνόμωνες-περιοδικούς ελεγχους..από γνωστό άκουσα οτι όταν θα χρησιμοποιείς το επαγγελματικό σκάφος Ι.Χ. θα σου μετράνε ώρες που το δούλεψες γαι να σου κόψουν το ΦΠΑ...

    Βρες το με το καλό και κάνε το ΙΧ...μεχρι 40 πόδια πλέον θεωρείται λέμβος...

    Κοίτα τα PRINCESS .....υπάρχει πλούσια γκάμα και σε καλές τιμές...(δες www.e-skafos.gr)

  9. #9

    Προεπιλογή

    Η δημιουργία ΝΕΠΑ προυποθέτει οτι το σκάφος θα εκναυλώνεται και η εταιρία έχει σκοπό κερδοσκοπικό και οχι απλά αναψυχής.
    Η ΝΕΠΑ είναι μια εμπορική εταιρία με βιβλία.
    Πολλοί κάνουν μια ΝΕΠΑ προκειμένου να γλιτώσουν α) αντικειμενικά κριτήρια κατοχής σκάφους β) επειδή φορολογείται ελάχιστα είναι τρόπος ξεπλύματος μη δηλωθέντος χρήματος (με κάποιο ρίσκο) και γ)διαφορετικό τιμολόγιο στις μαρίνες λόγω επαγγελματικής άδειας.
    Ο η οι ιδιοκτήτες μιας ΝΕΠΑ έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιούν το σκάφος τους άνευ ναύλου το μέγιστο 30 ημέρες ετησίως. Η ημέρες ταξιδίου καταγράφονται στην καρτέλλα πληροφοριακών στοιχείων του σκάφους.
    Μπορεί κάποιος οστόσω να χρησιμοποιήσει το σκάφος του περισσότερο με ναυλοσύμφωνο όπου θα εγγράψει κάποιο ναυλωτή καθώς και κάποιο ποσό.Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αποδώσει τον ΦΠΑ επι της αξίας του Ναυλοσυμφώνου. Η ύπαρξη λογιστή θεωρείται αναγκαία εκτός και αν ο ιδιοκτήτης είναι λογιστής.

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι το σκάφος μου

    Συνημμένο Αρχείο 47920
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opelmanos : 16-11-2010 στις 13:56

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας