Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 67

Θέμα: Ποντοπόρος - Πλοία μεταφοράς βαρέων φορτίων (Oceangoing - Ηeavy Lift)

  1. #31
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή Jumbo Vision

    Αναχωρηση του Jumbo Vision απο τον Πειραια στις 13.3.2010. Το πλοιο ειναι κατασκευης 1998 και οι δυο γερανοι (Huisman-ltrec heavy lift cranes) εχουν ανυψωτικη ικανοτητα 400 μτ ο καθενας η 800 μτ σε συνδυασμο και των δυο.

    jumbo vision 13.3.2010.jpg

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή Traveller

    Το Traveller ,κατασκευης 2000,στην ραδα του Πειραια στις 15.5.2010.

    traveller 15.5.2010.jpg

  3. #33
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή Ocean Team

    Το Ocean Team στην ραδα του Πειραια στις 16/10/2010. Το πλοιο ειναι κατασκευης του 1976 και εχει δυο μπιγες των 120 τοννων η καθεμια (η 2 χ 120 = 240).

    ocean team.jpg

  4. #34
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστούμε helatros68. Μήπως έχεις δει τι φορτία φέρωουν στην Ελλάδα?

  5. #35
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή

    Οχι δεν το εχω ψαξει αυτο που λες,αν και νομιζω οτι τα περισσοτερα δεν εχουν προορισμο τον Πειραια. Το τελευταιο π.χ απο Μαυρη Θαλασσα εχει προορισμο την Τυνησια απ'οτι μπορεσα να διαπιστωσω.

  6. #36
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από helatros68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν το εχω ψαξει αυτο που λες,αν και νομιζω οτι τα περισσοτερα δεν εχουν προορισμο τον Πειραια. Το τελευταιο π.χ απο Μαυρη Θαλασσα εχει προορισμο την Τυνησια απ'οτι μπορεσα να διαπιστωσω.
    Bunker's call only δηλαδη

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή

    Επειδη με εβαλες σε σκεψη με αυτο που ρωτησες προσπαθησα να το κανω trace μεσα απο το ais. Εμεινε αρκετες μερες στη ραδα φορτωμενο.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά ενδιαφέρον το thread.
    Να προσθέσω το κάτι τι μου.
    Κατ' αρχήν οι πρώτες φωτογραφίες αφορούν σε semi-submersible πλοία τα οποία εν μέρει βυθίζονται ώστε τά πλωτά "φορτία" να "κάτσουν" επάνω τους.
    ¶λλοι τα ονομάζουν και dockships και βέβαια δεν υπάρχουν πολλά τέτοια ανά τον κόσμο.
    Υπάρχουν όμως αρκετά πλοία τα οποία έχουν δυνατότητα μεταφοράς βαρέων φορτίων (πρακτικά σχεδόν όλα τα multipurpose έχουν κάποιες δυνατότητες) αλλά κάποια από τα heavy lift πλοία έχουν πραγματικά εντυπωσιακά χαρακτηριστικά π.χ. γερανούς -ή και μπίγες- μέχρι 1000 τόνους -ίσως και παραπάνω- οι οποίοι ανά ζευγάρια σηκώνουν κοντά στους 2000 τόνους.
    Η διαδικασία φορτώσεως τέτοιων φορτίων θέλει μεγάλη προετοιμασία και ακρίβεια (διότι βεβαίως τέτοια φορτία δεν ελέγχονται ούτε "αγαντάρονται") και παράλληλα το πλοίο πρέπει να μπαλαστάρει -τα κατάληλα σχεδιασμένα τάνκια του- για να μην μπατάρει από το τεράστιο βάρος. Είναι σαφές ότι πρέπει να υπάρχει άπνοια και καθόλου κυματισμός και η διαδικασία φόρτωσης/εκφόρτωσης διαρκεί αρκετά.
    Η ασφάλιση των φορτίων αυτών επί του πλοίου γίνεται με βάση ειδική μελέτη που έχει εκπονηθεί εκ των προτέρων λαμβάνοντας υπόψιν τις αντοχές των σημείων ασφαλίσεως τόσο του φορτίου, όσο και του πλοίου.
    Γίνεται με ηλεκτροσυγκόληση (πολλές φορές χρησιμοποιούνται και ειδικές για την συγκεκριμένη περίπτωση κατασκευές, μπράτσα στηρίξεως κλπ) και επιπλεον με άλλα κατάληλα υλικά (μάπες, καδένες, εντατήρες, συματόσχοινα κλπ).
    Σχετικά με το κινέζικο πλοίο με τις γερανογέφυρες -νομίζω- είναι ειδικά διασκευασμένο για αυτές τις μεταφορές και μάλλον θα το ξαναδούμε όταν παραδοθούν και οι νέες γερανογέφυρες της Cosco στο λιμάνι του Πειραιά (αυτές που παρεδόθησαν ήταν του ΟΛΠ).
    Όσο για την ιστορική HANSA ήταν γερμανική και τα πλοία της είχαν "μαγκιόρες" μπίγες ώστε να μπορούν να φορτώνουν -πέρα από γενικό φορτίο- και βαρειά κομμάτια.
    Ελπίζω να μην κούρασα και να ήμουν χρήσιμος.

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Δεν κούρασες καθόλου και περιμένουμε τις επόμενες συμμετοχές σου στις κουβέντες μας

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    σάρωση0001.jpg σάρωση0002.jpg

    κυριοι καλησπερα θελω να καταθεσω και εγωτισ αποψεις μου απο αυτου του ειδους τα καραβια εχω κανει στην εταιρεια του προκοπιου απο το 1981εωςτο 1986 και εχω κανει στο TRIBELS με δυο μαγγιορες stalken 320ton εκαστη ,στο ATLAS με 2χ150τον και TANNEBELS με2χ240 τον ειδικα με το TRIBELS ειχαμε κανει και αρκετες φορτωσεις heavy lift φορτια. ειναι πραγματικα μια εμπειρια η οποια ειναι πραγματικο σχολειο ναυτικης τεχνης και ναυτοσυνης απο την ετοιμασια των μαγγιορων την φορτωση και το λασινκ του φορτιου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 19-03-2011 στις 21:17

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας