Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 50

Θέμα: Corfu Diamond [Lazio, Μακεδονία, Summer Star, Larnaca Rosa, Avrasya]

  1. #21
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ! και μια ερώτηση ακόμη, γνωρίζεις ως SUMMER STAR αν ανήκε στο Λελάκη;
    Το ρωτάω γιατί ο Λελάκης που είχε μια έφεση στο συνθετικό -STAR για πλοία του (Regent Star, Morning Star, Aegean Star, Pacific Star) είχε βάλει στην ίδια γραμμή το EMPRESS εκείνη την περίοδο.

  2. #22
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κ. Καραμανλή 25, ΤΚ 20400 Ξυλόκαστρο.
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή Περί ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ

    Απαντώ στην ερώτηση: Αν το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ ανοίκε στην Εταιρεια Λελάλης.
    Όταν υπηρετούσα στο ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, αυτό ανοίκε στις ΑΧΑΪΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.
    Από τα τέλη του Δεκεμβρίου 1985 μέχρι το Μαρτιο 1986, αν και ήμουν ακόμα ναυτολογημένος στο πλοίο, επειδή η εταιρεία δεν είχε χρήματα να μας εξοφλήσει, παρέμενα στο Πειραιά και εργάστηκα ως Προγραμματιστής στα γραφεία της εταιρείας Λελάκη (Δ/της ο Μιχάλης Λελάκης, και πρϊστάμενός μου ο Κουρτέσης). Δεν γνωρίζω αν παλαιότερα το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ ανοίκε στον Λελάκη, επίσης από τον Ιανουάριο 1985 και μετά, δεν γνωρίζω που επισκευάστηκε ούτε είχα καμοία είδηση περί του ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ. Αν ο Λελάκης είχε σχέση με αυτό το πλοίο μέχρι το Μάρτιο 1985 θα το γνώριζα από πρώτο χέρι.
    Με το Λελάκη εργάστηκα σε ένα πλοίο του ΑΡΕΤΟΥΖΑ τραβερσάδα Ιταλία-Κίνα για παλιοσίδερα (Μαϊος-Ιούλιος 1985) πριν ναυτολογηθώ στο ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ.

  3. #23
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κ. Καραμανλή 25, ΤΚ 20400 Ξυλόκαστρο.
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή Περί Σάμμερ Σταρ και EMPRESS

    Μόλις τώρα θυμήθηκα το EMPRESS του Λελάκη! Από τις αρχές Νοεμβρίου του 1985, αν θυμάμαι καλά, είχε μπεί στην ίδια γραμμή Λάρνακα - Τζούνι Λιβάνου με το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ. Ως ανταγωνιστικό πλοίο, ανάγκασε το Σάμμερ Σταρ να εκτελεί όλες τις ημέρες της ευδομάδας δρομολόγιο, ενώ πριν διέθεται μια ημέρα διακοπή όπου και συντηρούσε τις μηχανές. Το EMPRESS ήταν νεότερο και σαφώς πολιτελέστερο του Σάμμερ Σταρ. Ήταν με Κυπριακή Σημαία και το πλήρωμά του κυρίως από τη Πολωνία.

    Προσωπική γνώμη μεταφέρω: Η πυρκαγιά στο μηχανοστάσιο του Σάμμερ Σταρ, ίσως να οφείλετο στην υπερβολική χρήση, χωρίς τη καθιερωμένη εβδομαδιαία συντήρηση των μηχανών, λόγω του ανταγωνισμού από το EMPRESS. Δεν διεκδικώ το τίτλο του "Επιθεωρητή Πλοίων" έτσι δεν είμαι βέβαιος για το σχόλιό μου.

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Kαι πάλι ευχαριστώ, είσαι σαφέστατος.

  5. #25
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κ. Καραμανλή 25, ΤΚ 20400 Ξυλόκαστρο.
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το Ε/Γ-Ο/Γ ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, το έτος 1985, θέλω να μεταφέρω λίγα λόγια για τη κατάσταση τότε, διότι στο Λίβανο επικρατούσε ο γνωστός εμφύλιος πόλεμος. Το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ εξυπηρετούσε κυρίως τους Χριστιανούς Λιβανέζους στη προσπάθειά τους να ταξιδέψουν αεροπορικώς κυρίως, από τη Λάρνακα προς όλο τον κόσμο, διότι το αεροδρόμιο και το λιμάνι της Βηρυτού ήταν υπό τον έλεγχο των Μουσουλμάνων (Υπήρχαν και μουσουλμάνοι επιβάτες, αλλά συγκριτικά ολίγοι). Στο πρώτο μου ταξίδι ήμουν μάρτυρας επίθεσης με ρουκέτες κατά του πλοίου μας, αμέσως μετά τον απόπλου από το. Όπως μας έλεγαν αυτό έγινε προς εκφοβισμό. Αν και είχε προηγηθεί παρόμοιο περιστατικό λίγο πριν τη ναυτολόγησή μου, δεν επαναλήφθηκε έκτοτε. Όμως δυο ή τρεις φορές το προάστιο της Βηρυτού, το Jounie δέχθηκε βομβαρδισμούς ακριβώς την ώρα που το πλοίο απομακρυνόταν από τη προβλήτα. Όπως μας έλεγαν οι ντόπιοι, αισθάνονταν ασφαλείς από βομβαρδισμούς μόνον όταν το πλοίο πλησίαζε το λιμάνι μέχρι τον απόπλου. Αυτό δηλώνει ότι υπήρχε άτυπη συμφωνία των Χριστιανών με τους Μουσουλμάνους. Το ότι το πλοίο υπήρξε σωτήριο για τους Λιβανέζους δεν υπάρχει αμφιβολία, όμως αυτή η πρακτική επεκτείνεται και στο πλήρωμα. Θέλω να πω ότι συνειδητά ή ασυνείδητα κάθε μέλος του πληρώματος βοήθησε ποικιλοτρόπως τους επιβάτες αλλά και πολλούς κατοίκους του Jounie, προφανώς ως αλληλέγγυοι στα παθήματά τους, αφού υπήρξαμε αυτόπτες μάρτυρες των βομβαρδισμών. Υπ’ όψην ότι, η τηλεφωνική και ταχυδρομική υπηρεσία ήταν σχεδόν ανύπαρκτες, αρκετοί κάτοικοι του Jounieμας παρακαλούσαν να μεταφέρουμε την αλληλογραφία τους, που θα ταχυδρομούσαμε στη Λάρνακα. Προσωπικά δέχθηκα να τηλεφωνήσω σε πολλούς συγγενείς τους σε διάφορα κράτη, απλώς για να τους πω ότι είναι καλά. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα, μεταξύ πολλών άλλων, της αυθόρμητης βοήθειάς μας, γιατί όπως πληροφορήθηκα υπήρξαν και σοβαρότερες προσφορές από τους συναδέλφους μου, όπως απόκρυψη προσώπων προς ασφάλεια της ζωής τους κ.α. Η ευκαιρία της φιλανθρωπίας δεν παρουσιάζεται και τόσο συχνά, στη περίπτωση του ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, δόθηκε απλόχερα και όπως γνωρίζω, ο Πλοίαρχος και το πλήρωμά ανταποκρίθηκαν αρκετά.
    Ελπίζω να μετέφερα ενδιαφέρουσες πληροφορίες, και όχι πολυλογίες.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Εξαιρετική μαρτυρία. Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται ο ανθρωπισμός και οι αξίες των Ελλήνων ναυτικών.

    Εύγε για τις ενέργειες σας και ένα ευχαριστώ για την παράθεση αυτών.

  7. #27
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κ. Καραμανλή 25, ΤΚ 20400 Ξυλόκαστρο.
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Συνηθίζοντας από τη παιδική ηλικία να κρατώ έγγραφα κλπ. αναμνηστικά του βίου μου, διαθέτω Κατάλογο πληρώματος (Crewlist, 71 προσώπων) ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ του Νοεμβρίου 1985. Δεν γνωρίζω αν ενδιαφέρει την ευρύτερη ομάδα, αλλά αν επιθυμεί κάποιος, ευχαρίστως να το περιλάβω, καθώς και το Κατάλογο Επιβατών του ταξιδιού των Καθολικών Λιβανέζων στο Βατικανό, συμμετέχοντες στη αγιοποίηση Λιβανέζας καλόγριας, των αρχών του 20 αι. από το Πάπα της Ρώμης.

    Επίσης «AXAΪΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ», Βασ. Κων/νου 25, Αθήνα, με γνωστά σε μένα στελέχη: Σολδάτος Βασίλειος, Σολδάτος Μηνάς, Καρακίτσος Βασίλειος, Καπετάν Γιώργης Πετράτος και Καπετάν Βαγγέλης Γαβιώτης.

    Από το Δελτίο Τύπου ΥΕΝ (Press) της 7.12.1985 διαβάζουμε στα Ναυτικά Νέα: «Κατασχέθηκε λιμάνι Λάρνακας Ε/Γ–Ο/Γ SUMMER STARΝ.Π. 7179 για χρέη τροφοδότη πλοίου».
    Προκειμένου να έχουμε τρόφιμα και αναιρέσει αργότερα ο τροφοδότης τη κατάσχεση, συνεισέφερε ακόμη και το πλήρωμα χωρίς δισταγμό. Τελικά στα τέλη Δεκεμβρίου αναχωρήσαμε με τη μια μηχανή για Ελευσίνα, και προλάβαμε να κάνουμε πρωτοχρονιά στα σπίτια μας.

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Ως Σάμμερ Σταρ

    Ως Σάμμερ Σταρ τον Ιούλιο του 1985 σε μια φωτογραφία του Antonio Scrimali από το περιοδικό Steamboat Bill:

    Συνημμένο Αρχείο 68748
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtogias : 02-10-2010 στις 11:33

  9. #29
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Μήπως μέσα στην εταιρία του SUMMER STAR έπαιζε και ο Βαλσαμής??? Τα σινιάλα στην τσιμινιέρα του πλοίου είναι σχεδόν ίδια με του HERMES της ACCESS FERRIES.......

  10. #30
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Tο "AL" στο σινιάλο αντιστοιχεί στο Achaia Lines. Η ομοιότητα του σινιάλου με αυτού της Αccess είναι σύμπτωση.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας