Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 50

Θέμα: Fragline (Κάποτε στην Αδριατική)

  1. #41
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Cyaan, καλώς σε βρήκαμε στην παρέα της ιστορικής Fragline. Υπάρχει πάντα ενδιαφέρον για την εταιρεία «Ακτοπλοΐα Γεωρίου Φραγκουδάκη» και τη συνέχεια της μέσα από τη Fragline. Υπάρχει μεγάλη εκτίμηση και ενδιαφέρον για ό,τι καλό κρύβεται καταχωνιασμένο σε μπαούλα και βιβλιοθήκες...
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #42
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Συνέντευξη του Φραγκίσκου Φραγκουδάκη τον Νοέμβριο του 1997 στον Ε.
    Πολύ μετρημένος και σωστός στα όσα είπε, μου φάνηκε ο άνθρωπος. Να υποθέσω ότι έχει αποσυρθεί;

  3. #43

    Προεπιλογή

    Υπαρχει χρηστης εδω που μπορει να μας πει παρα πολλα για αυτην την ιστορικη πια εταιρεια

  4. #44
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει χρηστης εδω που μπορει να μας πει παρα πολλα για αυτην την ιστορικη πια εταιρεια
    Προφανώς ο φίλος Ben Bruce εννοεί ... εμένα. Ας μείνουμε ομως καλύτερα στη συνέντευξη, που νομίζω λέει αρκετές αλήθειες. Οσον αφορά τον Φρ. Φραγκουδάκη, είναι απο τους ελάχιστους εφοπλιστές που δεν άφησε ουτε δραχμή χρέος στους εργαζόμενους ειτε στα πλοία, ειτε στα γραφεία - αντίθετα αποζημιώθηκαν μεχρι τελευταίας δεκάρας οσοι εργάζονταν μέχρι το κλείσμο της εταιρείας τον Φεβρουάριο του 2007. Υπάρχει (εννοείται) πολύς κόσμος που αναπολεί τα ωραία χρόνια που πέρασε εκει. Βέβαια τέτοιοι έντιμοι εφοπλιστές στη σημερινή κατάσταση, είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν και θέλω να πιστεύω οτι ο άνθρωπος αυτός δοθείσης της ευκαιρίας μιας και ηταν αρκετά δελεαστική η προσφορά της πώλησης του Αριάδνη/Ουρανός, έκανε μια αξιοπρεπέστατη έξοδο απο το χώρο της ναυτιλίας.

  5. #45
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Να δούμε και ένα από τα πρώτα διαφημιστικά της εταιρίας, σαράντα χρόνια πίσω, με τα πρώτα πλοία του καπετάν Γιώργου Φραγκιουδάκη. Ο ίδιος είχε παντρευτεί μια από τις ανηψιές του Ευάγγελου Τόγια και μιας και ο τελευταίος δεν είχε απογόνους, γύρω στο 1964 τα δυο πλοία του περάσαν στη διαχείρηση του Φραγκιουδάκη. Απ' ότι μου έχουν μεταφέρει παλιότεροι, ο Φραγκιουδάκης "έφυγε" νωρίς αλλά η χήρα κράτησε την εταιρία μέχρι που μεγάλωσε και ανέλαβε ο γιός του.

    moshanthi fragline (2).jpg

  6. #46
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    IMGP0002.jpg
    Να λοιπόν που αυτή η ιστορική εταιρεία, εξακολουθεί να υπάρχει Στην οδό Φιλαδελφείας, κοντά στο σταθμό Λαρίσης υπάρχει (και θα εξακολουθεί μάλλον να υπάρχει) η ταμπέλα σε ένα κλειστό εδω και χρόνια πρακτορείο ταξειδίων...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Δεν είχα σκοπό να σκανάρω κάτι ακόμα αλλά επειδή το βρήκα στην θυρίδα μου στην τράπεζα ,γιατί σαν θησαυρό το έχω λέω να σας το κάνω δωράκι ορίστε ένα αυτοκόλλητο της fragline μάλλον του 1973 από το ταξίδι μου στο Μπρίντιζι
    δυστυχώς δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση λόγω της μεγάλης χρονικής διάρκειας από τότε άλλα σας το δίνω εξαιρετικά αφιερωμένο στον φίλο appia _1978 , στον sea serenade και στον φίλο despo ......!!!!!
    fragline ferries logo.jpg





  8. #48

    Προεπιλογή

    To ειχαμε στο ΙΧ μας απο το 1973 που ειχαμε ταξιδεψει με το Γεωργιος μεχρι το 1982 που το πουλησαμε!!!

  9. #49
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε για την αφιέρωση. Ομορφες αναμνήσεις !

  10. #50
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λογία όμως επειδή ήμουν και θα είμαι περισσότερο συλλέκτης αυτοκόλλητων πάρα φυλλαδίων έχω να σας δείξω τόσα και τόσα μέχρι το βράδυ θα έχω σκανάρει άλλα 4 λέω όμως να περάσω και από το θέμα του ουρανός γι'αυτό προσέχετε

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας