Σελίδα 12 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 364

Θέμα: Ξένα πολεμικά στις ελληνικές θάλασσες

  1. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμείς οι βλάκες φοβόμασταν μην μας πιάσουν με τις φωτογραφιούλες.
    Καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου. Αυτοί που τραβούν video φανερά έχουν και τον τρόπο τους να ξεμπλέξουν (ή να αποφύγουν τα χειρότερα) αν κάτι στραβώσει. Εγώ και εσύ μάλλον δεν τον έχουμε.

  2. #112
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου. Αυτοί που τραβούν video φανερά έχουν και τον τρόπο τους να ξεμπλέξουν (ή να αποφύγουν τα χειρότερα) αν κάτι στραβώσει. Εγώ και εσύ μάλλον δεν τον έχουμε.
    Μάλλον έτσι είναι φίλε μου για να έχεις αέρα πρέπει να έχεις αβάντα από πίσω σου.
    Να πούμε ότι τα βίντεο δεν είναι του zougla.gr αλλά μέλους του φόρουμ μας.
    Μεταξύ μας σιγά τα πλοία, πολύ μικρά, αλλά όσο να ΄νε στενοχωρήθηκα που δεν τα έβγαλα.
    Μόνο το Tούρκικο μου άρεσε κάπως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 16-10-2013 στις 09:30

  3. #113
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    http://www.zougla.gr/greece/article/...mani-tou-pirea

    όποιος κάνει μια βόλτα προς το λιμάνι, ας μας ενημερώσει..
    Έφυγαν χθες το απόγευμα. Πάντως με εξαίρεση την φρεγάτα τα υπόλοιπα είναι ναρκοθηρευτικά δλδ ουδέτερα κ αυτό γιατί γράφει η ROTTWEIL,η ΕRDEMLI...

  4. #114
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έτσι είναι φίλε μου για να έχεις αέρα πρέπει να έχεις αβάντα από πίσω σου.
    Να πούμε ότι τα βίντεο δεν είναι του zougla.gr αλλά μέλους του φόρουμ μας.
    Μεταξύ μας σιγά τα πλοία, πολύ μικρά, αλλά όσο να ΄νε στενοχωρήθηκα που δεν τα έβγαλα.
    Μόνο το Tούρκικο μου άρεσε κάπως.
    Έχει δίκιο είναι όπως τα έχουμε ξαναπεί, εξαρτάται σε ποιόν θα πέσεις. Μου έχει τύχει πιτσιρικάς λιμενοφύλακας να δείχνει υπερβάλλοντα ζήλο κ αξιωματικός κάποιας ηλικίας να είναι πιό ανοιχτόμυαλος.
    Τα ναρκοθηρευτικά είναι σκάφη που συνήθως δεν διεκδικούν δάφνες ομορφιάς.Εντάξει το ιταλικό CROTONE κ φυσικά η Φ/Γ ALISEO (την έχω επισκεφθεί παλιά) ξεχωρίζουν.
    Εσύ θα είσαι...της γαλλικής σχολής αφού λες γιά το τούρκικο.

  5. #115
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Δύο ρωσικά από χθες στην παγόδα,το αντιτορπιλικό SMETLIVY κ το βοηθητικό KIL158. Περνούσα χθες από εκεί κ είδα ότι δίπλα στην κλίμακα του Α/Τ είχε κάποια φωτογραφική έκθεση. Ξέρει κανείς αν έχει επισκεπτήριο; Χλωμό το βλέπω...

  6. #116
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Xθες όταν είδα το KIL158 να μπαίνει στο λιμάνι το πέρασα για κάποιο είδος εμπορικού ειδικής χρήσης. Το χάζεψα για κάμποση ώρα μιας και είχα χρόνια να δώ κάτι σαν εμπορικό να μπαίνει στον Πειραιά.
    Και μια σημερινή με τα δυο πλοία. Για επισκεπτήριο δεν είδα αν έχει.

    003.jpg

  7. #117
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xθες όταν είδα το KIL158 να μπαίνει στο λιμάνι το πέρασα για κάποιο είδος εμπορικού ειδικής χρήσης. Το χάζεψα για κάμποση ώρα μιας και είχα χρόνια να δώ κάτι σαν εμπορικό να μπαίνει στον Πειραιά.
    Και μια σημερινή με τα δυο πλοία. Για επισκεπτήριο δεν είδα αν έχει.

    003.jpg
    To KIL158 όπως κ πολλά ρώσικα βοηθητικά έχουν τυπικά εμπορικό status σε κάποια αντιστοιχία θα λέγαμε με την αμερικάνικη MSC ή τα αγγλικά RFA.
    To Α/Τ SMETLIVY είναι το τελευταίο της άλλοτε πολυάριθμης κλάσης Κashin στο σοβιετικό/ρωσικό ναυτικό γιά τα 300 χρόνια του οποίου χθες είχε τον μεγάλο σημαιοστολισμό όπως φαίνεται εδώ.
    Όπως βλέπουμε στην φωτό έχουν κλήση στο επίστεγο.Φίλε Ellinis την ίδια ώρα πέρασα κ εγώ από εκεί!

  8. #118
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Αυτές τις μέρες ήταν στου Ξαβέρη το γαλλικό πλοίο ανεφοδιασμού FS VAR A608 κλάσης "Durance".
    Λέμε μερικές φορές γιά τα δικά μας αλλά χρήζει άμεσης περιποίησης.Μόνη δικαικολογία ότι ίσως να προέρχεται από τον Ινδικό όπου οι Γάλλοι έχουν βάση στο Τζιμπουτί.
    Η ελληνική ονομασία του τύπου είναι Πλοίο Γενικής Υποστήριξης (ΠΓΥ) αλλά General Support Ship δεν λέει κάτι στους ξένους.Στα αγγλικά είναι Replenishment Ship,Supply Ship κ άλλα παρόμοια.

  9. #119
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Όπως είπαμε και στο ΠΜ Βίκτωρα είχε και ένα αραβικό σύγχρονο στην παγόδα χθες, στα καρβουνιάρικα που λέει και παππούς μου.

  10. #120
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπαμε και στο ΠΜ Βίκτωρα είχε και ένα αραβικό σύγχρονο στην παγόδα χθες, στα καρβουνιάρικα που λέει και παππούς μου.
    Eίναι το ΑL HESEN P172,μιά μικρή κορβέτα των Εμιράτων που χτίστηκε πρόσφατα στο 'Αμπου Ντάμπι κ πρέπει να είναι σε ταξίδι προς τα ναυπηγεία CMN στο Χερβούργο που σχεδίασε την κλάση αυτή (6 σκάφη) κ εφτιαξε το πρώτο που λέγεται ΒΑΥNUNAH.
    Οι πετρελαιάδες έχουν κ πληρώνουν γιά σύγχρονα οπλικά συστήματα που όμως πάντα δεν είναι νατοϊκών προδιαγραφών. Ένα σωρό όπλα κ ηλεκτρονικά σε ένα μικρό σκάφος δεν είναι ό,τι καλύτερο...κ από πληρώματα ο νοών νοείτω!
    Υδραίικα,Καρβουνιάρικα κλπ είναι από τις μάλλον ξεχασμένες ονομασίες περιοχών του Πειραιά.Σώζονται 1-2 καρβουναποθήκες περίπου πίσω από το πρώην μέγαρο του Γερ.Αγούδημου.

Σελίδα 12 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας