Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 74

Θέμα: Γραμμή Ηγουμενίτσας - Κέρκυρας (Igoumenitsa - Corfu route)

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

  2. #12
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ!
    ΕΡΕΤΗΝ ΧΡΗΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΣΘΑΙ, ΠΡΙΝ ΠΗΔΑΛΙΟΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι και συμπατριώτες Επτανήσιοι, συγγνώμη προκαταβολικά που θα σας κουράσω, αλλά ο τίτλος του θέματος ταιριάζει γάντι :mrgreen:

    Σε μια λίστα που κρατώ, έχω αυτή τη στιγμή να δραστηριοποιούνται μεταξύ Κέρκυρας και Ηγουμενίτσας, τα εξής πλοία:

    Αχαιός (2wayferries),
    Αγία Ειρήνη,
    ¶νω Χώρα ΙΙ (2wayferries),
    Ελένη,
    Νάντη και
    Παντάνασσα.

    Επιπλέον τα κλειστού τύπου

    Αικατερίνη Π (Fast Ferries),
    Παντοκράτωρ (Feax Express Lines) και
    Αγία Θεοδώρα (Kerkyra Lines).

    1. Λείπει κανένα πλοίο από την απαρίθμηση;
    2. Ταξιδεύει αυτόν τον καιρό (Ιανουάριος) κανένα δελφίνι; Αν ναι, ποιο;
    3. Από τα άνω πλοία, ποια πηγαίνουν επίσης στους Παξούς;
    4. Γνωρίζει καμιά ευγενική ψυχή τις εταιρίες των παντοφλών;

    Μεταξύ Ηγουμενίτσας και Λευκίμμης (συγγνώμη που τα αναφέρω εδώ, αλλά δεν πιστεύω να αξίζει το άνοιγμα νέου θέματος) έχω τα εξής:

    Αγία Θεοδώρα,
    Αγία Τριάδα (Lefkimmi Lines),
    Καπετάν Βαγγέλης,
    Λευκίμμη

    1. Ίδια ερώτηση και εδώ, γνωρίζει κανείς τις εταιρίες;

    Επιπλέον, για να τελειώνουμε με την Κέρκυρα :mrgreen:, έχω ακόμη τα Αλέξανδρος Κ ΙΙ και Καλυψώ, μεταξύ Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων.
    Αυτά εξακολουθούν να ταξιδεύουν, έχει πουληθεί κανένα, έχει έρθει κάποιο καινούργιο, κτλ.;

    Ελπίζω να μη σας κούρασα υπερβολικά!!!

    Ευχαριστώ πολύ
    Είναι λίγο λάθος η λίστα σου όσον αφορά τη γραμμή Λευκίμμης - Ηγουμενίτσας. Στην γραμμή αυτή δραστηριοποιούνται μόνο τα πλοία Λευκίμμη και Αγία Τριάδα. Το Καπετάν Βαγγέλης εδώ και αρκετό καιρό τελείωσε η θητεία του (35 χρόνια) και πλέον έχει πουληθεί στο εξωτερικό ενώ το ΑΓΙΑ ΘΕΟΔΩΡΑ μόνο στη γραμμή ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ.
    Για τη λίστα σου στη γραμμή Ηγουμενίτσας Κέρκυρας έχω μόνο να πω ότι το πλοίο ΝΑΝΤΗ δουλεύει μόνο ως φορτηγό πλοίο (δηλαδή δεν επιτρέπεται να παίρνει επιβατική κίνηση) ενώ από τον Μάρτιο λειτουργεί και το ανοικτού τύπου ΝΗΡΕΑΣ(πρώην ΕΥΡΩΠΗ). Δραστηιοποιούνται τέλος και τα πλοία ΘΕΟΔΩΡΑ Ρ και ΑΣΠΑΣΙΑ με αδρανή υλικά και καύσιμα.

    Επιπλεον για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου (αν και λίγο καθυστερημένα) Δελφίνια χειμώνα δεν δουλεύουν. Τα πλοία που πάνε Παξούς είναι το ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ και το ΝΗΡΕΑΣ.

    Για το ΝΙΚΟΛΑΟΣ που κάποιος είπε ότι έχει πουληθεί αυτό δεν είναι σωστό. Το πλοίο είναι όντως πλαγιοδετημένο στο παλιο λιμάνι της Ηγουμενίτσας αλλά από όσα γνωρίζω θα λειτουργήσει ξανά με την έναρξη της νεας δρομολογιακής περιόδου (από Νοέμβριο δηλαδή)

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε Saki_77,
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

  5. #15
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Τις τελευταιες 2 μερεσ απ'οτι εμαθα [ειπειδη ημουν εκτος κερκυρας]τα πλοια του πορθμειου εκανα απεργεια.η κινηση εχει πεσει στα πλοια που ερχοντε απο ιταλια ενας π'το πληρομα του σοφοκλη χτες βραδυ απο πατρα για κερκυρα μου ειπε ''και βενετεια να μην πηγαιναμε ειμαστε γεματοι μονο απ'την κερκυρα'' ενας αλλος μου ειπε οτι η χρειαζονταν το ελ. βενιζελος για να σωση την κατασταση.αφιυ για να αποβιβαστουμε η θεσεις των τελευταιων ητανπανω απ'την μεση της συμβατικης σκαλας και περιπου εχρι τελος της κυλιωμενης .επισης τα ιχ βγαιναν απ'τα γκαραζ με τουσ επιβατες και οχι μονο με τον οδηγο.εν το μεταηυ δεν λειπανε και οι νταλικες.επισης πρωτη φορα ειδα στην κερκυρα το ιονιαν κινγκ στολιμανι το μπλου οραιζον να βγαινει και εμειςνα μπαινουμε και να να αραζουμε διπλα στο κινγκ.μεγαλες δοξες για την κερκυρα.και τελος σας λεω οτι το λιμανι ηταν φουλ στην νταλικα και στο ιχ αλλα και στουσ επιβατες.μηπως τωρα πρεπει να ενδειαφερθει καποιοσ γι'αυτην την γραμμη η οποια αν ειχαι τον σωλομο και το ιονιαν σταρ να κανουν συνεχως δρομολογια δεν εφταναν και ηθελεκαι τριτο αλλα και τεταρτο βαπορι γι να ειναι απ'ολεσ τισ πλευρες μια ιδανικη για τον επιβατη και τον πλοιοκτητη αλλα και για το νησι,οχι τωρα μετα καραγκιοζιλικια.

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    ¶στα να πάνε ΤΟΜ. Ήμουν και εγώ εκτός Ηγουμενίτσας και επέστρεψα χτες το μεσημέρι όπου η απεργία είχε σταματήσει και γινότανε στο λιμάνι το αδιαχώρητο. Η κίνηση ήτανε μπλοκαρισμένη απο το Νέο Λιμάνι Εγνατίας μέχρι τους καταπέλτες των πλοίων. Απο το Νέο Λιμάνι μέχρι την αστυνομία το έκανα 45 λεπτά. Φρίκη!!!!

  7. #17

    Προεπιλογή

    καλημερα. θελω να ρωτηση πια ειναι η τιμη περιπου για 1 αυτοκινητο απο κερκυρα για ηγουμενιτσα?

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    νομιζω οτι ειναι 30 το αυτοκινητο και 8 το ατομο

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    ρε παιδια, ξερει κανεις που ειναι ή τι εγινε το ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ που ειναι στην ιδια εταιρια με τον παντοκρατορα?????????

  10. #20

    Προεπιλογή

    Επειδή τυχαίνει να έχω δεσμούς με την Κέρκυρα και την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, πάντα αναρωτιόμουν γιατί δεν είχε αποκλειστικά μεγάλα πλοία κλειστού τύπου για τη σύνδεσή της με την Ηγουμενίτσα, όπως συμβαίνει με τη σύνδεση της Ζακύνθου, της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης με την Πελοπόννησο. Συνειδητοποιούσα λοιπόν στο πέρασμα των χρόνων ότι οι συγκοινωνιακές ανάγκες στο Κέρκυρα Ηγουμενίτσα είναι πολύ διαφορετικές από τις γραμμές της Κεφαλονιάς και της Ζακύνθου. Η απόσταση Κυλλήνη Αθήνα είναι τρεις ώρες και κάτι. Η απόσταση Ηγουμενίτσα Αθήνα είναι 5.30 ώρες τουλάχιστον. Περίπου 5 ώρες ήταν - προ Εγνατίας - και η απόσταση Ηγουμενίτσα Θεσσαλονίκη. Αυτό σημαίνει ότι οι ταξιδιώτες της Κέρκυρας - πεζοί και εποχούμενοι - πάντα μοιράζονταν ανάμεσα στη Γραμμή της Ηγουμενίτσας και τις γραμμές της Ιταλίας. Θεωρώ μάλιστα ότι όσοι δεν είχαν αυτοκίνητο μάλλον προτιμούσαν να πάρουν τα "ιταλικά" από την Πάτρα το βραδάκι και να είναι το πρωι στο σπίτι τους παρά να φάνε μια μέρα στο δρόμο με το ΚΤΕΛ μέσω Ηπείρου.

    Όλα τα παραπάνω - μέχρι πρότινος τουλάχιστον - δικαιολογούσαν την ύπαρξη λίγων μεγάλων πλοίων στην Κέρκυρα. Η γραμμή στηριζόταν και στηρίζεται στις παντόφλες και στα πολλά δρομολόγια.

    Εγείρεται όμως το ερώτημα: τι γίνεται με την κίνηση της γραμμής τώρα που η Εγνατία συνδέει την Ηγουμενίτσα με τη Θεσσαλονίκη και ο κάτοικός της σε 3 ώρες είναι άνετα στο λιμάνι της Θεσπρωτικής πρωτεύουσας (να μην πούμε πόσο κοντά είναι ο Γιαννιώτης); Και τι θα γίνει σε 4 χρόνια που θα έχει ολοκληρωθεί η Κορίνθου Πατρών και η Ιόνια Οδός και το Αθήνα Ηγουμενίτσα θα καλύπτεται σε 3,5 ώρες το πολύ; Υπάρχει ενδιαφέρον από την Κέρκυρα ή αλλού για σοβαρές επενδύσεις στη γραμμή για να απορροφηθεί η κίνηση που σίγουρα θα γιγαντωθεί τα επόμενα χρόνια;

    Περιμένω απόψεις από φίλους Κερκυραίους...

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας