Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 118

Θέμα: Ρόδος [Rodos, Ferry Kogane Maru, Pegasus]

  1. #21
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστούμε πολύ Roi.Δεν θα ξεχάσω την τελευταία φορά που το είδα στα ναυπηγεία Αυλίδος....

  2. #22

    Προεπιλογή

    Φωτογραφίες του Ρόδος απο διαφημιστικά φυλλάδια της ΔΑΝΕ...
    Αφιερωμένες σε ολους τους Ροδίτες,στους εραστές αυτού του πλοίου και ιδιαιτερα στους φίλους Roi Baudoin,Leo,Finnpartner 1966,Eliaslan και Mike rodos...

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Τι μου θυμησες τωρα Vinman
    Οκτωβριος 91 και μετα την βασικη εκπαιδευση στην κορινθο μεταθεση για Ροδο. Μας πηγανε λοιπον στον Πειραια με τα πουλμαν και αραξαμε εξω απο το Ροδος. Πολιτισμικο σοκ για μενα να βλεπω ενα τοσο μεγαλο πλοιο συνηθησμενος απο τα πλοια της Ραφηνας ( Επτανησος - Μπαρι Εξπρες ). Μολις επιβιβαστικαμε δοθηκε η εντολη να φορεσουμε πολιτικα ρουχα οπου υπηρξαν και σκηνες απειρου καλους στα σαλονια με καποιους να αλλαζουν σε κοινη θεα καποιους επιβατες να ουρλιαζουν και τους συνοδους αξιωματικους να τρεχουν και να μην φτανουν. Ηταν απογευμα οταν ολοι ειχαμε βγει στα καταστρωματα για να αποχαιρετησουμε το μεγαλο λιμανι.
    Αρχισαν οι συζητησεις οταν σκοτεινιασε για το τι θα συναντησουμε μιας και πολλοι δεν ειχαν ξανακανει τοσο μεγαλο ταξιδι. Υπηρχαν και καποιοι που ταξιδευαν με πλοιο πρωτη φορα στη ζωη τους.
    Η ωρα περασε και ηρθε η εξαντληση. Ο καθενας εψαχνε να βρει ενα μερος να αναπαυτει. Πηγα στο πλωριο σαλονι που αν δεν κανω λαθος στη φωτογραφια του Vinman ειναι αυτο που εχει τις κοκκινες και πορτοκαλι πολυθρονες. Πηρα μια κοκκινη το θυμαμε ως τωρα, πηγα σε μια γωνια ξαπλωσα στη μοκετα βαζοντας το κεφαλι μου κατω απο την πολυθρονα . Οταν ξαναξυπνησα ειχαμε ηδη περασει την Κω !!! Και ξυπνησα απο φωνες γιατι καποια παιδια που ειχαν παρει μεταθεση για Κω επειδη ηταν λιγοι πηγαν ασυνοδευτη και δεν αντεληφθηκαν τη σταση στο λιμανι με αποτελεσμα να ερχονται και αυτοι Κω. Πριν βγω απο το σαλονι γυρισα και κοιταξα για τελευταια φορα κατι που υπηρχε εκει που τωρα μου διαφευγει που μου ειχα εκανει εντυπωση. Τι ηταν ομως; καποια τοιχογραφια καποιο αγαλμα ποιος θυματε τι βρισκονταν στον τοιχο κοιταζοντας μπροστα ; Βγηκα εξω αναψα ενα τσιγαρο βλεποντας τις ακτες της Τουρκιας. Φτασαμε στην Ροδο και πριν ανεβουμε στα φορτηγα εριξα μια ματια στο βαπορι. Ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που θα ταξιδευα με το Ροδος. Η τελευταια μερα ως στρατιωτης θα εμπαινα στο λιμανι με το Πατμος.

  4. #24
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vinman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφίες του Ρόδος απο διαφημιστικά φυλλάδια της ΔΑΝΕ...
    Αφιερωμένες σε ολους τους Ροδίτες,στους εραστές αυτού του πλοίου και ιδιαιτερα στους φίλους Roi Baudoin,Leo,Finnpartner 1966,Eliaslan και Mike rodos...
    vinman ένα ευχαριτώ είναι λίγο!!! Πραγματικά από το πρώι θαυμάζω το αρχείο σου από φυλλάδια από διάφορες γραμμές!!!
    Kαι αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι πως την δεκαετία του 90 τα Δωδεκάνησα και συγκεκριμένα η άγωνη γραμμή συνδεόταν με τον Πειραιά με ταχύτητες 20-21 μίλια!!! και τώρα???
    Θυμάμαι τον πατέρα μου που ανέβαινε Πειραιά και μου έλεγε με ενθουσιασμό για τα καράβια της ΔΑΝΕ και κυρίως για το Ρόδος και το Πάτμος και μου μιλάει ακόμη, γιατί εμένα αυτό που μου έχει μείνει από την παιδική μου ηλικία είναι κάποιες φωτογραφίες μέσα στο μυαλό.... Το μόνο που με στεναχωρεί αυτά τα χρόνια είναι ότι το 2003 ενώ είχα την τελευταία ευκαιρία να ταξιδέξω με το Ρόδος, εκείνη την μέρα προτείμησα το blue star.
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  5. #25
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    592

    Προεπιλογή

    Πόσα καταστρώματα κάτω από την γέφυρα ήταν το πλώριο σαλόνι?
    Θυμάται κάποιος να μας περιγράψει πως ήταν οι χώροι εσωτερικά?

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Κοιτα, με το στρατο, κι εγω ΔΑΝΕ προτιμουσα! Με αυτα μου εστελναν τα πραματα απο το σπιτι (συνηθως με ΙΑΛΥΣΟΣ βεβαια!)
    στη Λερο, που υπηρετουσα! Με το Ροδος, εφυγα απο τη Λερο για την Κω, το Νοεμβρη του 1999, για να περασω ΛΥΒ. Αδειο το καραβι τετοια εποχη. Την επεσα στις θεσεις πουλμαν που ειχε μπροστα απο τα dormitories, σχεδον μεχρι που φτασαμε Κω. Μεσα στον υπνο, ακουγονταν οι ανακοινωσεις για αφιξη στην Καλυμνο... Λοχιας γυρισα στη Λερο με το δικο μου πλοιο βεβαια....
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από heraklion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα καταστρώματα κάτω από την γέφυρα ήταν το πλώριο σαλόνι?
    Θυμάται κάποιος να μας περιγράψει πως ήταν οι χώροι εσωτερικά?
    Τετοια βλεπω, και δεν προκειται να κοιμηθω σημερα! Λοιπον, απο πανω προς τα κατω:

    Πισω και πλαγια απο την τσιμινιερα, ειχε τραπεζακια και καρεκλες (Compass Deck). Ακριβως απο κατω (A Deck), ηταν η γεφυρα, οι καμπινες αξιωματικων, και ακριβως απο πισω, μετα τη σκαλα, οπου βρισκονταν οι πληροφοριες και ενα μαγαζι, το Σαλονι Α' Θεσης (146 θεσεων). Η συνεχεια του σαλονιου αυτου, ειχε ενα κομματι με πιστα. Πισω ακριβως, ηταν το σαλονι της Γ' & Τουριστικης θεσης (234 θεσεων). Ακομα πιο πισω, ηταν οι Θεσεις Αεροπορικου Τυπου (256 θεσεις). Αρχικα, πισω απο εκει, ηταν ανοιχτο καταστρωμα, με θεσεις. Αργοτερα, μετασκευαστηκε σε χωρο Dormitories. (Αυτο δεν ξερω ποτε εγινε). Στο απο κατω καταστρωμα (B Deck), στον καθρευτη υπηρχαν 2κλινες και στα πλαγια 4κλινες Α' θεσης (78 κλινες). Πισω ακριβως ηταν η Reception, και απο πισω και στο δεξι μερος του πλοιου (Starboard Side), βρισκοταν η Τραπεζαρια Α' θεσης. Πισω της ακριβως, υπηρχε το Self-Service. Στα αριστερα και των 2 (Port Side), βρισκονταν η κουζινα. Πιο πισω, υπηρχαν 4κλινες καμπινες Τουριστικης (122 κλινες). Aπο κατω (C Deck), στα πλαγια (και μεχρι τη μεση), υπηρχαν εξωτερικες καμπινες Α' Θεσης (εξωτερικες 2κλινες-4κλινες) (96 κλινες) και Τουριστικης (εσωτερικες 4κλινες) (80 κλινες). Απο τη μεση και πισω, ειχε καμπινες Τουριστικης (4κλινες) (100 κλινες). Εκει ηταν και η Reception. Το Ανω γκαραζ (D Deck) ηταν σχεδον ολοκληρο για μεταφορα ΙΧ. Υπηρχαν μονο λιγες καμπινες στην πλωρη, οι μεν εξωτερικες για τους αξιωματικους γεφυρας (μονοκλινες) (19 κλινες), και οι δε εσωτερικες, για την Τουριστικη (4κλινες) (62 κλινες). Στην αριστερη μερια, υπηρχε και το σαλονι αξιωματικων, μαζι με την τραπεζαρια τους. Το Κυριως γκαραζ, βρισκοταν απο κατω (Τruck Store). Kαμπινες πληρωματος (2κλινες-4κλινες) (74 κλινες), καθως και αποθηκευτικοι χωροι, υπηρχαν στο πιο κατω καταστρωμα (2nd Deck). Εκει υπηρχε και το Control Room. To κατωτερο καταστρωμα (Τank Top) ειχε τις κυριες μηχανες, ηλεκτρομηχανες, δεξαμενες και τα Stabiliser.

    Aυτα.... Αντε, και καλο μας ταξιδι!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 24-08-2008 στις 23:40
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, με το στρατο, κι εγω ΔΑΝΕ προτιμουσα! Με αυτα μου εστελναν τα πραματα απο το σπιτι (συνηθως με ΙΑΛΥΣΟΣ βεβαια!)
    στη Λερο, που υπηρετουσα! Με το Ροδος, εφυγα απο τη Λερο για την Κω, το Νοεμβρη του 1999, για να περασω ΛΥΒ. Αδειο το καραβι τετοια εποχη. Την επεσα στις θεσεις πουλμαν που ειχε μπροστα απο τα dormitories, σχεδον μεχρι που φτασαμε Κω. Μεσα στον υπνο, ακουγονταν οι ανακοινωσεις για αφιξη στην Καλυμνο... Λοχιας γυρισα στη Λερο με το δικο μου πλοιο βεβαια....
    Φιλε Finnpartner_1966 αν σου πω τα ταξιδια εκεινη την περιοδο θα ανατριχιασεις αν και δεν ηταν πολλα.
    Πειραιας - Ροδος " Ροδος"
    Ροδος - Τηνος !!!! "Ionian Sun"
    Τηνος - Ραφηνα "Superferry" (Φυσικα το πρωτο)
    Πειραιας - Ροδος "Ιαλυσσος" (απο τα χειροτερα ταξιδια που εχω κανει αλλα θα τα πουμε στο θεμα του )
    Ροδος - Πειραιας "Πατμος"
    Και ενδιαμεσα κατι αεροπλανα...

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Finnpartner_1966 αν σου πω τα ταξιδια εκεινη την περιοδο θα ανατριχιασεις αν και δεν ηταν πολλα.
    Πειραιας - Ροδος " Ροδος"
    Ροδος - Τηνος !!!! "Ionian Sun"
    Τηνος - Ραφηνα "Superferry" (Φυσικα το πρωτο)
    Πειραιας - Ροδος "Ιαλυσσος" (απο τα χειροτερα ταξιδια που εχω κανει αλλα θα τα πουμε στο θεμα του )
    Ροδος - Πειραιας "Πατμος"
    Και ενδιαμεσα κατι αεροπλανα...
    Ααααααααα καλαααααααααααααααα!!! Tι αλλο να πω....... ;-) Περιμενω να ακουσω, αν θυμασαι τιποτα, απο ολα αυτα!!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    Με τα πλοια της ΔΑΝΕ δεν ετυχε ποτε να ταξιδεψω ομως μου αρεσαν που τα εβλεπα στο λιμανι του Πειραια και τα χαζευα!
    στο galery του φιλου μας του Αποστολου στις φωτογραφιες που εχει απο το "Ροδος" ειναι απο τον παροπλισμο του στον Νεο μολο Δραπετσωνας
    http://apostolossphotos.fotopic.net/c659631.html
    ας με συγχωρεσουν οι διαχειριστες για το link αλλα αξιζει να δουμε ολοι αυτες τις φωτογραφιες αν και οταν τις ειδα με επιασε μια θλιψη

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας