Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 97

Θέμα: Αίνος [Apollo, Ainos, Neraida II, Ydra, Agios Nektarios]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή Αίνος [Apollo, Ainos, Neraida II, Ydra, Agios Nektarios]

    Φωτογραφιες του Νεράιδα ΙΙ και κατόπιν Υδρα,Αγιος Νεκτάριος

    neraida ii.jpg

    neraida ii..jpg

    ydra.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 23-03-2008 στις 06:03

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου φίλε a.molos.
    Σαν ΝΕΡΑΪΔΑ ΙΙ είχε το πάντα στο ψεύτικο φουγάρο το σινιάλο που φαίνεται στη 1η φωτο? ή είχε κάποια στιγμή ένα κόκκινο S σε άσπρο φόντο?

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή Αίνος [Apollo, Ainos, Ydra, Agios Nektarios]

    Καλημέρα,
    μιας και τα ιστορικά θέματα είναι από τα αγαπημένα μου στο παρόν φόρουν και επειδή δε βρήκα κάποιο σχετικό με το Αίνος, είπα να κάνω την αρχή με τα λιγοστά που ξέρω. Ελπίζω να καταφέρουμε να μαζέψουμε αρκετές πληροφορίες για αυτό το ιστορικό πλοίο

    Πηγή των εικόνων: Faktaomfartyg

    Το ιστορικό Αίνος ναυπηγήθηκε ως Apollo, το 1964 στο Sοelvesborg της Σουηδίας. Μετά από λίγο αρχίζει δρομολόγια για λογαριασμό της Viking Line στα νησιά Aeland.

    apollo_1964_2.jpg

    Το 1967 πουλιέται στον Καναδά! Αλλάζει όνομα σε Manic. Θα ταξιδέψει κυρίως από/προς Prince Edwards Islands.

    manic_1964_4.jpg

    Από το 1978 η ιστορία του θα συνδεθεί πια με την Κεφαλλονιά και το λιμάνι του Πόρου

    Για το καθεστώς ιδιοκτησίας παρακαλώ να με βοηθήσουν οι γνωρίζοντες ;-)
    Όταν το πρωτοείδα φορούσε τα σινιάλα της Ionian Lines. Στο τέλος της καριέρας του στην Κεφαλλονιά, κυκλοφορούσε περήφανα με το πασίγνωστο Σ στο φουγάρο!

    ainos_1964_1.jpg

    Η γραμμή του για τα επόμενα χρόνια ήταν Πόρος - Κυλλήνη.
    Στα τέλη της δεκαετίας του 80, πουλήθηκε στο Αιγαίο. Για εκεί και πέρα, δυστυχώς δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα. Προτού κάνω κάποιο λάθος, καλύτερα ας αναλάβει κάποιος γνώστης του θέματος την παραπέρα ιστορία του στο Αιγαίο.

    Όποιος είχε την τύχη να ταξιδέψει μαζί του, δε θα ξεχάσει ποτέ ορισμένα πράγματα!

    Μόλις αναχωρούσε από τον Πόρο και έπαιρνε τη στροφή λίγο έξω από το λιμάνι για την Κυλλήνη, έπαιρνε κλίση. Όποιος πρωτοταξίδευε με αυτό, περίμενε τώρα από στιγμή σε στιγμή, να έρθει πάλι στα ίσια του το καράβι. Αυτό όμως, ποτέ δεν έκανε τη χάρη! Ταξίδευε έτσι μέχρι την Κυλλήνη.

    Σα μικρό παιδί, μου κάνανε μεγάλη εντύπωση και οι εξωτερικές του σκάλες! Το έβρισκα πολύ περιπετειώδες να ανεβαίνω έτσι σε ένα πλοίο! Επίσης, στέκοντας έξω από τις σκάλες έβρισκα το γκαράζ πανύψηλο, σε σύγκριση με τα γκαράζ του Αργοστόλι και του Κεφαλληνία.

    Μέσα στο μπαρ, είχε εικόνες με το πλοίο μέσα σε πάγους. Όταν ρωτούσες το πλήρωμα, μάθαινες ότι πρόκειταν για εικόνες του πλοίου επί Καναδικής ιδιοκτησίας! Όταν μαθαίναμε εμείς τα παιδιά, ότι το πλοίο πέρασε τον Ατλαντικό, εντυπωσιαζόμασταν πάντα πολύ. Το πλοίο ήταν τόσο μικρούτσικο!

    Γενικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ήταν ένα πλοίο που έφερε πολλά στην Κεφαλλονιά και ιδιαίτερα στον Πόρο! Κρίμα που βρισκόταν πάντα στη σκιά του Κεφαλληνία και αργότερα με την άφιξη του Δήλος και του Επτάνησος, ξεχάστηκε σχετικά γρήγορα ...

    Εκτός από τα περί της ιδιοκτησίας του, μήπως ξέρει κάποιος εάν ήταν το πρώτο καράβι για τον Πόρο;

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Μια καινούργια φωτογραφία που ανακάλυψα μόλις τώρα:

    apollo1a.jpg

    Πηγή: http://home1.swipnet.se/~w-14079/Viking/vls6.htm

  5. #5

    Προεπιλογή

    Το ΑΙΝΟΣ συνδέθηκε άμεσα με τον Πόρο της Κεφαλονιάς και ουσιαστικά ήταν αυτό που έδωσε κίνηση στη γραμμή. Το χειμώνα που έκανε την επισκευή του το αντικατιστούσε αρχικά το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ και χρόνια αργότερα λίγο πριν φύγει από τη γραμμή το ΔΗΛΟΣ. Είχε μια μόνιμη κλίση αλλά ήταν ιδιαίτερα καλοτάξιδι στουσ δύσκολους καιρούς που πιάνουν στο Ιόνιο το χειμώνα. Δεν ήταν το πλοίο που άνοιξε τη γραμμή του Πόρου την άνοιξε το ¶ννα Μαρία έπειτα η σύνδεση με Κυλλήνη διακόπηκε για λίγα χρόνια και μετά την ''συνέχισε'' το ΑΙΝΟΣ. Τα πρώτα χρόνια που άραζε στον Πόρο έδενε στην προβλήτα που είναι ο φάρος και αργότερα στο λιμάνι διότι τότε το λιμάνι του Πόρου ήταν αμμουδιά και έκαναν μπάνιο οι κάτοικοι. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω γιαυτό το πολύ αγαπημένο πλοίο του Πόρου Κεφαλονιάς ή να έχει φωτό

  6. #6
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Καλησπέρες και από εμένα. Το συγκεκριμένο βαπόρι δεν το ξέρω καθόλου.....με μια πρώτη όμως ματιά αυτό που μου θύμησε είναι το Νηρέυς....ενδεχωμένος να είναι αδελφά πλοία ή εξάδελφα.....αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε.....

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Με το Αίνος ταξίδεψα απο Ραφήνα για Σύρο και καθόμουν στο πλωριό σαλόνι, πίσω σ ένα απο τα μεγάλα φινιστρίνια της πλώρης. Σαν να είσουν στην Γέφρα...... Θυμάμαι το πλοίο φυσικά και μου άρεσε τότε γιατί είχε κανείς πρόσβαση στην πλωριά θέα.

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά το Αίνος ήταν μοναχοπαίδι ;-)

    Καλησπέρες και από εμένα. Το συγκεκριμένο βαπόρι δεν το ξέρω καθόλου.....με μια πρώτη όμως ματιά αυτό που μου θύμησε είναι το Νηρέυς....ενδεχωμένος να είναι αδελφά πλοία ή εξάδελφα.....αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε.....

  9. #9
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Χμμμμ σε ευχαριστώ για το info. Αλλά πραγματικά εμένα μόλις το είδα το Νηρέυς
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Το Νηρεύς ήταν ναυπηγημένο την ίδια χρονιά, επίσης στη Σουηδία, στην Uddevalla. Κοιτώντας φωτογραφίες του, όντως μοιάζουν. Δεν ξέρω ποιοι ήταν οι ναυπηγοί των δύο πλοίων. Μπορεί να αλληλοεπηρεαστήκανε ;-)

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας