Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 97

Θέμα: Αίνος [Apollo, Ainos, Neraida II, Ydra, Agios Nektarios]

  1. #21
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Καλό αυτό!!!

  2. #22

    Προεπιλογή

    Κάτι μου έλεγε ότι το είχα....και δεν έκανα λαθος...
    Ως Ύδρα με τα σινιάλα της ventouris ferries το 1992...απο κάρτουλα διαφημιστική της εταιρείας....



    ...και εδώ τα δρομολογιά του για το καλοκαίρι του '92...

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    Ειχα κανει ενα ταξιδι απο την Αιγινα προς Πειραια και αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ειχαν βαλει εναν ταπητα πρασινο στα καταστρωματα για να μην γλιστρας, οντος ειχε αυτο το τελος που λεει ο φιλος Roi Baudoin
    και κοπηκε σε 3 κοματια για να το ανελκυσουν.
    σε καποιο τευχος του "Εφοπλιστη" υπαρχουν εικονες απο την ολη διαδικασια στο Ικονιο..αλλα εκει που τα εχω ειναι λιγο δυσκολο να ψαξω

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Με το Αίνος είχα ταξιδέψει από Ραφήνα για Πάρο, όταν είχε δρομολογηθεί στις αρχές του 80. Μάλιστα, η γέφυρα ήταν ανοιχτή και ο πλοίαρχος μας επιφύλαξε εγκάρδια υποδοχή (το όνομα του μου διαφεύγει). Μετά τις εμπειρίες στη γέφυρα του πορτοκαλή βάπορα, ως πιτσιρίκι, εντυπωσιάστηκα που τιμόνευσα για λίγο στα νέτα.

    Ειλικρινά δεν θυμάμαι την κλίση που αναφέρεις Appia. Ερώτηση γι αυτούς που το έχουν ταξιδέψει.

    Κάπου στο βάθος του μυαλού, η αχνή εικόνα ξεθωριάζει με τα χρόνια, αλλά θυμάμαι το βοηθητικό τιμόνι στο πρυμναίο κατάστρωμα, το οποίο είχαν αλυσοδέσει. Το θυμάται κάποιος ή το μπερδεύω με άλλο ποστάλι της εποχής (ποιο όμως είχε βοηθητικό τιμόνι)?
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ω, αυτή η κλίση υπήρχε και παραϋπήρχε ;-)

    Βλέπε επίσης στην προηγούμενη σελίδα:

    Παράθεση:
    Αρχικό μήνυμα απο Appia_1978
    Από απλή περιέργεια: Εξακολουθούσε το πλοίο να έχει την κλίση, όταν ταξίδευε στο Αιγαίο;

    Ω,ναί...!!!!
    Και όσοι δεν το ήξεραν απορούσαν με αυτό...!!!
    Παρόλο που ο Αντώνης Βεντούρης είχε ρίξει πολύ χρήμα για την εποχή όταν το πήρε το πρόβλημα αυτό συνέχισε να υπάρχει....
    Η πλάκα είναι ότι όταν καμμιά φορά ταξίδευε με τον Αγιο Νεκτάριο ο αρχιλογιστής της εταιρείας παρέα με τον Αντώνη έπεφτε πολύ γέλιο μέσα στο πλοίο ειδικά απο το πλήρωμα,γιατί ήταν και οι δύο αρκετά ευτραφής, και λέγανε για αστείο πως μόλις σταθούν κάπου στη μέση θα ισσοροπίσει...:grin:

  6. 08-09-2008, 22:24


  7. 16-09-2008, 21:33


  8. #26

    Προεπιλογή

    πραγματικά ένα από τ αγαπημένα μου σκαριά αν και δεν το έχω δει αλλά ούτε έχω ταξιδέψει αλλά μ αρέσει τρομερά βρήκα και 2 φότο(η μία έχει αναίβει)
    http://images.google.gr/imgres?imgur...%3Del%26sa%3DN

  9. #27
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Μια πολύ παλιά φωτογραφία. Πιστεύω άρχες της δεκαετίας του 80, τότες που κολυμπούσες ακόμη στο (μη υπαρκτό) λιμάνι του Πόρου. Αναγνωρίζει κανείς σας το σινιάλο (και δεν εννοώ το Σ );


  10. #28

    Προεπιλογή

    Φίλε Appia ε'ισαο άπεχτος η φωτογραφία είναι κάτι παραπάνω από στορική και εμαι και από τον Πόρο

  11. #29
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε Βασίλη ευχαριστώ πολύ!
    Θα έχουμε ζήσει τότε και οι δύο σίγουρα πολλές όμορφες στιγμές στο γλυκό αυτό καραβάκι

    Είχα κάνει άπειρα ταξίδια με το Αίνος και το μόνο που έχω, είναι αυτή η φωτογραφία, την οποία και προσέχω σαν τα μάτια μου

  12. #30
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το έλατο του Αίνου

    Η παραπάνω φωτογραφία είναι καταπληκτική.
    Ευχαριστούμε πολύ φίλε Appia 1978.

    Θυμάμαι ότι για κάποιο διάστημα υπήρχε, ως σινιάλο, ένα έλατο.
    Όπως αυτά τα έλατα του Αίνου ....

    Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο σινιάλο είναι αυτό.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας