Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 15

Θέμα: Guglielmo Mazzola

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή Guglielmo Mazzola

    Καλημέρα,

    ένας Ιταλός φίλος μου, με ρώτησε εάν ξέρω κάτι για το Guglielmo Mazzola. Λέει ότι πριν περίπου 13 χρόνια, ταξίδευε από Brindisi για Κέρκυρα, για μία σαιζόν. Τώρα είναι παροπλισμένο ως μπαρ στο Βόσπορο.
    Φωτογραφία δεν είχε πρόχειρη αλλά είπε ότι θα ψάξει να βρει. Το πλοίο πάντως μοιάζει με το Tintoretto της Adriatica.

    Μήπως το έχει κανείς ακουστά;

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Το θυμάμαι παροπλισμένο στο λιμάνι του Μπάρι για αρκετά χρόνια. Ήταν σε μαύρο χάλι. Δεν θυμάμαι αν έκανε δρομολόγια Ιταλία-Ελλάδα. Αν έκανε Μπρίντιζι - Κέρκυρα λογικά δεν θα έπιανε και Ηγουμενίτσα?

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την πληροφορία! Η Ηγουμενίτσα ακούγεται λογική, αλλά εγώ μεταφέρω απλώς τι μου είπε ;-)

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ωρίστε και μια εικόνα για να ξέρουμε περί τίνος μιλάμε ;-)

    guglielmo mazzola.jpg

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Aυτό και το αδελφάκι του, το Antonello da Messina, είχαν ναυπηγηθεί ως επιβατηγά το 1963 και αργοτερα μετασκευάστηκαν στις πρυμες τους για να πέρνουν και αυτοκίνητα.
    Δεν γνωρίζω αν έκανε ποτέ Ελλάδα-Ιταλία αλλά το αδελφάκι του ήρθε στα νερά μας το 1993-95 με το όνομα KATERINA S. και την προοπτική να μετατραπεί σε κρουαζιερόπλοιο. Τελικά κατέληξε να μετατραπεί σε παλιοσίδερα στην Αλιάγα.
    Μάλιστα το είχε φέρει κάποιος Σπανός, να ήταν ο ίδιος της Kallisti?

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ναι Ellinis, είναι ο Σπανός της Kallisti!

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Έψαξα λίγο και βρήκα ότι το πλοίο είχε νοικιαστεί από ένα Ιταλικό ταξιδιωτικό γραφείο για δρομολόγια μεταξύ Μπρίντιζι και Κέρκυρας. Τελικά αυτό όμως πτώχευσε και το πλοίο παροπλίστηκε ώσπου μετατράπηκε σε μπαρ!

  8. #8

    Προεπιλογή

    kalispera kai xronia polla se olus sas. Lipon gia to Guglielmo Mazzola ex Vittore Carpaccio ixai mpi stin grammi Brindisi Igoumenitsa otan stamatise htan stin Genova kai meta sto Limani this Gallipoli gia imerision kroizieres sthin periohi kai otan htan stamatigmeno to ixane san pub. Afta sto 2006, Fetos pou ksanakatevika den to ida kai ematha pou vrisketai sto Bari gia poulima.

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Μήπως ξέρουμε ποια χρονιά (έστω και στο περίπου) έκανε δρομολόγια Μπρίντιζι - Ηγουμενίτσα??? Τι σκαρί του κάτι μου θυμίζει απλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν είναι λόγω του παροπλισμού του στο Μπάρι (που πηγαινοερχόμουνα συχνά) ή απο την Ηγουμενίτσα.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Kalimera, lipon to Guglielmo Mazzola taksivepse mpros Igoumenitsa mono gia mia sezon - 1992 - Afta gia tin ora

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας