Σελίδα 33 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233343543 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 321 έως 330 από 458

Θέμα: Φάροι στην Ελλάδα (Lighthouses in Greece)

  1. #321

    Προεπιλογή

    Η επίσκεψη που κάναμε με τον Θανάση στον Φάρο του Κάβο Πάπα ήταν κάτι το διαφορετικό και μαγευτικό.
    Η θέα στο δυτικότερο άκρο του νησιού με τα αερίδια που ασπρίζουν την θάλασσα και τα απόκρυμνα βουνά είναι καταπληκτική.
    Ο φάρος επίσης ένα κομψοτέχνημα.
    Είναι ο παλαιότερος των βαλκανίων (ή απο τους παλαιότερους) και αναφέρεται ως ο μεγαλύτερος στην Ελλάδα,λογικά σε φωτοβολία (25ν.μ.)
    Λειτουργεί πλέον με ρεύμα και διαθέτει 4 φαροφύλακες-Δύο προισταμένους και δύο υπαλλήλους ,που εναλλάσονται σε βάρδιες.
    Επίσης θεωρείται και φυλάκιο του ναυτικού και έχει δύο φαντάρους.
    Πρωτολειτούργησε το 1886 και το όνομά του λένε οτι το πήρε απο έναν Παπα που ναυάγησε στην περιοχή.
    ¶λλοι λένε οτι σώθηκαν όλοι αλλά κάποιος απο τα μέρη αυτά μου είπε:
    Πηρε το όνομα απο τον πάπα που ναυάγησε εκεί και ήταν ο π...ης ο μόνος που σώθηκε.

    Η πρόσβαση γίνεται απο στεριά και απο θάλασσα.
    Απο στεριά απο τον κεντρικό δρόμο στρίβεις σε έναν κακοτράχαλο χωματόδρομο και μετά απο 1 περίπου χλμ συνεχίζεις με μονοπάτι 20-30 λεπτών.

    Απο την θάλασσα με καίκι (οχι τουριστικό -μόνο οι φαροφύλακες μετακινούνται με αυτό) και μετά με μονοπάτι 10 λεπτών

    Και τα 2 μονοπάτια δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα.

    Φωτο 1
    Φωτο 2
    Φωτο 3
    Φωτο 4

    Ολες οι φώτο είναι αφιερωμένες στον Λεό που του το είχα ταξει απο πέρσυ οτι θα πήγαινα αλλα τελικά δεν τα είχα καταφέρει και στον Θανάση που πήγαμε παρέα.

  2. #322
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Βέροια(φοίτηση)
    Μηνύματα
    573

    Προεπιλογή

    Ο φάρος στο βορειοανατολικό άκρο της Λήμνου. Για τον Παναγιώτη...
    Συνημμένο Αρχείο 57489

  3. #323

    Προεπιλογή

    ;Αν και μου θυμήζρει τη θητέια μου στη Λήμνο (ακόμα να την ξεχάσω ακόμα και το έψαχνα στο φαροδέικτη κάτι μου ήρθε) θα βάλω τα στοιχεία του για την αφιέρωση...
    Είναι ο φάρος στην άκρα Πλάκα, στη θέση 40° 02,1´ Β 25° 26,8´ Α (δηλαδή κάπου εδώ), είναι αναλάμπων λευκός με τρεις λευκές αναλαμπές και περίοδο 30 δευτερόλεπτα, έχει εστιακό ύψος 55 μέτρα και ονομαστική φωτοβολία 22 ναυτικά μίλια, είναι ορατός από τις διοπτέυσεις από τη θάλασσα από 053° έως 018°.

    Στο ίδιο κτίσμα είναι κι ένας κόκκινος φανός με εστιακό ύψος 36 μέτρα και ονομαστική φωτοβολία 13 ναυτικά μίλια, οτατός από τις διοπ΄τευσεις από τη θάλασσα από 301° έως 346° που μάλλον επισημαίνει τον ύφαλο Κέρους.

  4. #324

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι στη θέση 37° 30,8´ Β 25° 58,8´ Α (κάπου εδώ) είναι αναλάμπων λευκός, με περίοδο 20 δευτερόλεπτα, εστιακό ύψος 75 μέτρα και ονομαστική φωτοβολία 25 ναυτικά μίλια (!!!), είναι ορατός από τις διοπτέυσεις από τη θάλασσα από 278° έως 158°. Πρέπει να είναι το σημαντικότερο ναυτιλιακό βοήθημα για την προσέγγιση της Ικαρίας από δυτικά.
    Πολυ σωστά Παναγιώτη βάζεις 3 θαυμαστικά στο 25 μιλια φωτοβολία.Από ότι ξέρω είναι απο τους λίγους με τόσα μίλια φωτοβολία.
    Οποιος ταξιδεύει απο Μυκονο προς Ικαρία μπορεί να το παρατηρήσει αυτό.
    Μόλις ξεπεράσει το πλοίο την Μύκονο στο δεξί του χέρι είναι κάτι βραχονησίδες (ανατολικα δηλ της μυκόνου) οπου έχουν και ένα φανό.
    Από εκείνο το σημείο ήδη βλέπεις την αναλαμπή του φάρου του κάβο πάππα.Η απόσταση απο αυτό το σημείο είναι 22-23 μίλια.Λογικά απο τα ανατολικά βουνά της μυκόνου πρέπει να φαίνεται.
    Ο φανός στις νησίδες Χταπόδια (μάλλον αυτή λες) απέχει περίπου 21 ναυτικά μίλια από το φάρο στην άκρα Παπάς, οπότε έχεις δίκιο με βάση την ονομαστική φωτοβολία πρέπει να φαίνεται με καλό καιρό στις ανατολικές ακτές της Μυκόνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 22-09-2009 στις 22:24

  5. #325
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Βέροια(φοίτηση)
    Μηνύματα
    573

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ;Αν και μου θυμήζρει τη θητέια μου στη Λήμνο (ακόμα να την ξεχάσω ακόμα και το έψαχνα στο φαροδέικτη κάτι μου ήρθε) θα βάλω τα στοιχεία του για την αφιέρωση...
    Λυπάμαι που σου ξύπνησα τέτοιες μνήμες. Ελπίζω να επανορθώνω με αυτή την εικόνα. Είναι ο φάρος της Φυκιότρυπας, λίγο έξω από την Μυτιλήνη. Ένας φάρος ίσως όχι τόσο σημαντικός αλλά σίγουρα έχει την αξία του και την ιστορία του όπως κάθε φάρος πιστεύω.
    Συνημμένο Αρχείο 57922

  6. #326
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Rodos -Simi
    Μηνύματα
    914

    Προεπιλογή

    Ενα πραγματικα ωραιος φαρος ο οποιος βρισκεται στη βορειανατολικη Κεφαλονια και πιο συγκεκριμενα στο Φισκαρδο.Απο ενα μικρο ψαξιμο στο διαδικτυο και οπως φαινεται στην φωτο, πρεπει να υπηρχε ενας φαρος απο παλια εκει ο οποιος δεν υπαρχει πλεον, παρα μονο ενα μικρο τμημα του και αριστερα του υπαρχει ο νεος φαρος.

    DSC08459.JPG

  7. #327
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ωραία φωτογραφία

    Από όσα ξέρω, ο παλιός φάρος ήταν φτιαγμένος επί Ενετοκρατίας (τότε που κυριαρχούσαμε ακόμη στη Μεσόγειο :mrgreen, το 16ο αιώνα!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ελμεψη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα πραγματικα ωραιος φαρος ο οποιος βρισκεται στη βορειανατολικη Κεφαλονια και πιο συγκεκριμενα στο Φισκαρδο.Απο ενα μικρο ψαξιμο στο διαδικτυο και οπως φαινεται στην φωτο, πρεπει να υπηρχε ενας φαρος απο παλια εκει ο οποιος δεν υπαρχει πλεον, παρα μονο ενα μικρο τμημα του και αριστερα του υπαρχει ο νεος φαρος.

    DSC08459.JPG

  8. #328

    Προεπιλογή

    Έχει βάλει τα στοιχεία του ο Erwdios παλιότερα:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φάρος αυτός βρίσκεται έξω από το Φισκάρδο της Κεφαλλονιάς. Διακρίνεται στη φωτογραφία και ο παλιός βενετσιάνικος φάρος μισογκρεμισμένος. Οι συντεταγμένες του είναι 38° 27,7'Ν, 20° 35'Ε. Είναι αναλάμπων λευκός με περίοδο 3 δευτερόλεπτα, εστιακό ύψος 28μ. και ονομαστική φωτοβολία 7ν.μ.


  9. #329
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Βρίσκεται στην είσοδο του λιμανιού της Ναυπάκτου. Περισσότερα στοιχεία δε μπόρεσα να βρω, αλλά νομίζω ότι λειτουργεί πλέον σα φανός και όχι ως φάρος. Τέλοσπάντων, είναι πρωτότυπος για τα ελληνικά δεδομένα.

    ΕΡΕΤΗΝ ΧΡΗΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΣΘΑΙ, ΠΡΙΝ ΠΗΔΑΛΙΟΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ

  10. #330
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκεται στην είσοδο του λιμανιού της Ναυπάκτου. Περισσότερα στοιχεία δε μπόρεσα να βρω, αλλά νομίζω ότι λειτουργεί πλέον σα φανός και όχι ως φάρος. Τέλοσπάντων, είναι πρωτότυπος για τα ελληνικά δεδομένα.

    Η αλήθεια είναι ότι από το χρώμα του και μόνο δεν μπορεί να είναι φάρος. Οι φάροι (μεγάλης εμβέλειας) είναι συνήθως λευκοί εκτός κι αν έχουν και άλλους τομείς (πράσινο ή κόκκινο). Πάντως συμφωνώ μαζί σου Ερωδιέ ότι είναι όντως προτότυπος για τν Ελληνική πραγματικότητα.

Σελίδα 33 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233343543 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας